Son Dakika Haberler

Murat Yetkin: Yabancı ülkelerin muhalefetle kurduğu temas artık Erdoğan’da tehdit algısına yol açıyor

Murat Yetkin: Yabancı ülkelerin muhalefetle kurduğu temas artık Erdoğan’da tehdit algısına yol açıyor
Okunma : Yorum Yap

Murat Yetkin: Yabancı ülke, ya da kuruluşların Türkiye’deki muhalefet partileriyle kurduğu temas artık Erdoğan ve AK Parti’de tehdit algısına yol açıyor

Gazeteci – yazar Murat Yetkin, “Yabancı ülke, ya da kuruluşların Türkiye’deki muhalefet partileriyle kurduğu temas artık Erdoğan ve AK Parti’de tehdit algısına yol açıyor. AK Parti, bu temasların daha çok ABD ve Batı Avrupa kaynaklı olmasını, kendi kontrolündeki medya üzerinden 15 Temmuz darbe girişimini çağrıştıracak şekilde kullanıyor. Ama bu durum da giderek değişiyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Yetkin’in yazısının bazı bölümleri şöyle:

“ABD Büyükelçisinden Rusya Büyükelçisine dek diplomatların CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ya da İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşmeleri, AB Büyükelçilerinin ekonominin durumunu DEVA lideri Ali Babacan’dan sormaları Beştepe’de kaşların çatılmasına yol açmaya başladı.  

Batılılar Türk muhalefetiyle neden bu kadar ilgileniyor, kendileri dururken neden onlardan bilgi alıyorlardı? Artık Rusya’da da tartışılıyor Durum özeti şu: Yabancı ülke, ya da kuruluşların Türkiye’deki muhalefet partileriyle kurduğu temas artık Erdoğan ve AK Parti’de tehdit algısına yok açıyor. AK Parti, bu temasların daha çok ABD ve Batı Avrupa kaynaklı olmasını, kendi kontrolündeki medya üzerinden 15 Temmuz darbe girişimini çağrıştıracak şekilde kullanıyor. Ama bu durum da giderek değişiyor…

İstanbul Belediye Başkanı iken Erdoğan’ın ABD Başkonsolosuyla da diğerleriyle de görüşmeleri haber olurdu. Erdoğan bu görüşmeler için Valilikten ya da Dışişleri Bakanlığından izin almak zorunda değildi. İşler İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehir belediye başkanlıklarını CHP’nin kazanmasıyla değişti. Türk muhalefetiyle temas kurulmasın İstanbul Valiliğinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yazı yazarak yabancı temsilcilerle görüşmelerini Dışişleri kontrolüne bağlaması yeni bir uygulama. 2019 yerel seçimlerinden önce de İzmir ve Eskişehir belediye başkanlıkları CHP’deydi. Yabancı temsilciler büyükşehir belediye başkanlarıyla görüşürlerdi ama bu durum AK Parti’de tehdit algılamasına yol açmazdı. Ancak 2019 yerel seçimlerinde Erdoğan’ın “yenilmezlik” algısının hasar gördü. Özellikle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara BB Başkanı Mansur Yavaş’ın Batı dünyasında ilgi odağı oldu. Yabancı büyükelçilerin, ya da Birleşmiş Milletlerden Avrupa Birliğine, Dünya Bankasına dek yabancı temsilcilerin, diğer dünya belediyeleriyle kurduğu temaslar AK Parti’ye dert olmaya başladı. Sadece belediye başkanları mı?

Gazeteci Fuad Safarov, Medya Günlüğü sitesinde dün (8 Ağustos) akşamı Rusya’nın devlet televizyonu Rossiya-1 kanalındaki dikkat çekici bir tartışmayı yazmış. Rus Meclisinin alt kanadı Duma üyesi, Orta Asya uzmanı Semyon Bagdasarov, Türkiye’nin şu anda “Rusya için dünyaya açılan pencere” demiş. Ancak Rusya’ya Batı yaptırımlarından dolayı büyük gelir eden Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’in üzerinde olduğunu ve Erdoğan’ın bu yüzden seçimi kaybedebileceğini söyledikten sonra sadede gelmiş: Atatürk’ün kurduğu CHP ve İYİ Parti var. CHP belediye seçimlerinde büyük kentleri kazandı. Dolayısıyla bizim bu muhalefetle çalışmamız lazım.”

“Erdoğan’ın Ankara’da iktidarda kalması kesinlikle Rusya’nın çıkarına”

Bagdasarov bunu deyince programın sunucusu Vladimir Solovyov müdahale etmiş: “O zaman Erdoğan’la irtibatı kaybedebiliriz” ifadesini kullandı. 

“Erdoğan’ın kalması Rusya’nın yararına” mı? Rossiya-1 kanalında bir gece önceki tartışma programındaysa Milli Savunma dergisi yönetmeni, askeri yorumcu İgor Korotçenko’nun “Erdoğan’ın iktidar anahtarı Putin’de sözleri tartışmaya yol açmış. Korotçenko daha önce 15 Temmuz darbe girişiminin asıl hedefinin Erdoğan’ı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen askeri uzman. Programdaki bir milletvekili buna karşı çıkınca da şöyle izah etmiş:

• “Bence Erdoğan bu durumu anlıyor. Bu yüzden Putin’le görüşmeye geldi. Biz Türk halkının yapacağı tercihi ve Erdoğan’ın rolünü asla küçümsemiyoruz. Fakat, dünyanın güçlü bir ülkesi olan Rusya, milletlerin şu veya bu politikacı lehinde yapacağı seçimleri de etkileyebilme gücüne sahip.”  

Putin yanlısı bilinen Mihail Rostovskiy de Komsomolets gazetesinde 5 Ağustos’ta Soçi’de yapılan Putin-Erdoğan görüşmesi ardından şöyle yazmış:

• “Erdoğan’ın, Moskova’ya bir kez daha şunu kanıtlayacağına eminim: Ona sırt çevirmek, çok akıllıca bir fikir değil. Erdoğan’ın Ankara’da iktidarda kalması kesinlikle Rusya’nın çıkarına”.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)