Son Dakika Haberler

Elon Musk, koincilerin hedefinde: Musk, Tesla araç alımlarında kullanılmayacağını söyledi; bitcoin yüzde 10 düştü!

Elon Musk, koincilerin hedefinde: Musk, Tesla araç alımlarında kullanılmayacağını söyledi; bitcoin yüzde 10 düştü!
Okunma : Yorum Yap

➡️Elon Musk, koincilerin hedefinde: Musk, Tesla araç alımlarında kullanılmayacağını söyledi; bitcoin yüzde 10 düştü!

✔Elon Musk, Tesla araç alımlarında artık bitcoin kullanılmayacağını söyleyince bitcoin yüzde 10 düştü. Yatırımcılar öfkeli…

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para birimi bitcoinin, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi. Bu açıklama sonrası bitcoinin piyasa değeri yüzde 10 değer kaybederken, Tesla hisseleri de düştü.

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para birimi bitcoin’in, Tesla araçların satın alımında kullanılmasını askıya aldıklarını söyledi. Bu açıklama sonrası bitcoinin piyasa değeri yüzde 10 değer kaybederken, Tesla hisseleri de düştü. Tesla, şirketin ürettiği araçların bitcoin ile satın alınabileceğini henüz Mart ayı sonunda duyurmuştu. Bu karar, çevreciler ve bazı yatırımcılar tarafından tepki çekmişti. Elon Musk askıya alma kararı ile ilgili açıklamasında da çevresel etkilerin altını çizerek şunları söyledi:

“Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerinde giderek daha fazla fosil yakıt kullanılıyor olmasından endişe duyuyoruz. Özellikle de kömür ki, tüm sera gazları arasında en kötü etki onun.”

Musk paylaşımının devamında, “Kripto para iyi bir fikir… Ama bu çevreye zarar verme pahasına olamaz” dedi.

Bitcoin için harcanan enerji, Arjantin’in tükettiği elektriği yakın bir zaman önce geride bıraktı.

İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin hesaplamasına göre, Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı, dünyanın en fazla elektrik tüketen 30’uncu ülke olacaktı.

Musk, Tesla’nın elinde olan bitcoinleri satmayacağını ve daha sürdürülebilir enerjiye geçildiği anda işlemlerde kullanmak istediklerini de kaydetti. Tesla’nın elinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor.

Piyasa analistlerine göre, bu adım, elektrikli araç üreticisi şirketin, iklim değişimi konusunda hassas olan yatırımcılarının endişelerini gidermek için atıldı.

via: Cumhuriyet Gazetesi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)