Mustafa Tuna, Gökçek’i aratmadı: 132 Milyonluk usulsüzlük tespit edildi - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Mustafa Tuna, Gökçek’i aratmadı: 132 Milyonluk usulsüzlük tespit edildi

Mustafa Tuna, Gökçek’i aratmadı: 132 Milyonluk usulsüzlük tespit edildi
Okunma : Yorum Yap

Mustafa Tuna, Gökçek’i aratmadı: 132 Milyonluk usulsüzlük tespit edildi…

Sayıştay Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) 2018 yılına ilişkin Denetim Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından koltuğa oturan Mustafa Tuna’nın Gökçek’i aratmadığı anlaşıldı. Tuna, yönetimindeki usulsüzlükler nedeniyle çok konuşulan Gökçek gibi, Sayıştay denetçilerine takıldı.

Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından koltuğa oturan Mustafa Tuna yönetimindeki usulsüzlükler Sayıştay denetçilerinin raporuna yansıdı.

Rapordaki bulgulardan bazıları şöyle:

– İdare tarafından tahsis edilen taşınmazlar, muhasebe kayıtlarında izlenmedi.

– Mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının, gerçek durumu yansıtmadığı ve sermaye taahhütleri hesabının kullanılmadığı belirlendi. Şirketlere yatırılması gereken 132 milyon 630 bin 529 TL, ödenmediği halde “ödenmiş gibi” gösterildi.

– Tapu kayıtlarında belediyeye ait tarla, çeşme, bağ, çayır niteliğinde olan taşınmazlar arsa veya bina olarak gösterildi. Ayrıca, değer artışları Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’na bildirilmedi. Taşınmaz mal envanteri ile mali tabloların taşınmaz hesabında yer alan değerler arasında farklılık olduğu tespit edildi. Arazi ve arsalar hesabındaki fark 357 milyon 157 bin TL, binalar hesabındaki farkın ise 1 milyar 55 milyon olduğu tespit edildi.

– Vezneler aracılığıyla nakit tahsilat yapılmasına karşın kasa hesabının kullanılmadığı belirlendi. Nakit yapılan tahsilat tutarının 397 milyon 17 bin olduğu tespit edildi.

– Altyapı kazı çalışmalarından elde edilen zemin tahrip bedellerinin ilçe belediyelerine aktarılmadığı ortaya çıktı. 2018 itibarıyla 268 milyon 490 bin TL’nin mevzuat gereği ilçe belediyelere aktarılması gerektiği belirtildi. Ayrıca ABB, ilçelerin sorumluluğuna bırakılan yerlerdeki ilan ve reklam vergilerini de kendi bütçesinde topladı. Bu yolla ABB bütçesi 2 milyon TL fazla gösterildi. Telekomünikasyon altyapı ve şebekelerinden alınan geçiş hakkı bedeli de ilçe belediyelerine gönderilmedi.

– ABB’ce ilçe belediyelerine verilmesi gereken 40.8 milyon TL’lik “eğlence vergisi” aktarılmadı. En çok alacağı olan belediyenin 17 milyon 183 bin TL ile Yenimahalle olduğu tespit edildi.

MİSKET KEDİ’YE 3 MİLYON

– Ankara’yı tarihi, sosyal ve kültürel yönden tanıtmak ve TV kanallarında yayımlanmak üzere “Misket Kedi” adıyla yaptırılan çizgi filmin dublaj, çekim, seslendirme gibi tüm işleri tek bir firmaya verildi. Çizgi film ana konsepti ve karakterlerin oluşturulması için 2 milyon 834 bin TL, müzik, karakterler ve miksaj için de 280 bin TL ödendi.

Sena Yaşar/Cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: