Son Dakika Haberler

Mutasyona uğrayan Koronavirüs, kontrolden çıktı

Mutasyona uğrayan Koronavirüs, kontrolden çıktı
Okunma : Yorum Yap

İngiltere Sağlık Bakanı Honcock: Mutasyona uğrayan Koronavirüs, kontrolden çıktı

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs’ün yeni mutasyonunun bazı ülkelerde görüldüğünü açıklayarak tüm ülkelere ‘tedbirleri sıklaştırma’ çağrısında bulundu.

İNGİLTERE’YLE ‘YAKIN TEMASTA’

DSÖ, ortaya çıkan yeni Koronavirüs mutasyonuyla ilgil olarak İngiltere’deki yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıkladı. Twitter’dan yapılan açıklamada İngiltere’nin mutasyonla ilgili çalışmalar konusunda bilgi paylaşımı yaptığı ve DSÖ’nün “Bu virüs mutasyonunun özellikleri ve etkileri konusunda daha çok şey öğrendikçe, üye ülkeler ve halkla paylaşacağı” ifade edildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson “önemli ölçüde belirsizlik” olsa da, yeni mutasyonun, eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu belirtti.

AFP’nin aktardığı bilgilere göre İngiltere Sağlık Bakanı Matt Honcock, mutasyona uğrayan Koronavirüs’ün kontrolden çıktığını söyledi.

Ancak yetkililer, yeni mutasyonun daha çok ölüme yol açtığı ya da aşılar ve tedavilere farklı yanıt verdiğine dair bir kanıt bulunmadığını vurguladı.

HOLLANDA VE BELÇİKA, İNGİLTERE’YE SEYAHATİ YASAKLADI

DW Türkçe’de yer alan habere göre İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ardından, birçok Avrupa ülkesi İngiltere’den seyahatleri yasakladı ya da yasaklamayı değerlendiriyor.

Hollanda uçuşları, Belçika uçaşları ve tren seferlerini yasakladı. İtalya, Fransa ve Almanya’nın da benzer bir adım atacağı bildiriliyor.

İngiltere’nin yeni mutasyon duyurusundan saatler sonra, Hollanda hükümeti 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını açıkladı. Hükümet “yeni virüsün Hollanda’ya yayılması riskini mümkün olduğunca minimize etmek için” yasaklandığını bildirdi.

Belçika da bu gece yarısından itibaren İngiltere’den tüm uçuş ve trenlerin askıya alındığını duyurdu. Başbakan VRT televizyonuna yaptığı açıklamada, yasağın en az 24 saat geçerli olduğunu ve daha sonra ek önlemler gerekip gerekmediğini değerlendireceklerini söyledi.

İtalya da uçuşlara yasak koyarken, Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, yeni mutasyonun görüldüğü İngiltere ve Güney Afrika’dan uçuş yasağını değerlendirdiklerini belirtti.
Yetkili, Alman hükümetinin İngiltere’deki gelişmeleri gözlemlediğini de vurguladı.

Fransız haber kanalı BFMTV de, Fransa’nın İngiltere’den uçuşları ve trenleri yasaklamayı değerlendirdiğini ve “Avrupa genelinde bir koordinasyon arayışı içinde olduğunu” belirtirken, “ilerleyen saatlerde bir karar alınacağını” duyurdu.

Yol TV

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)