Son Dakika Haberler

Necati Doğru: Türkiye’de Çin aşısı üzerinden kamu parası “lüpleniyor”

Necati Doğru: Türkiye’de Çin aşısı üzerinden kamu parası “lüpleniyor”
Okunma : Yorum Yap

Necati Doğru: Türkiye’de Çin aşısı üzerinden kamu parası “lüpleniyor”…


Necati Doğru, Çin’in ücretsiz verdiği aşıda yapılan ‘lüpletmeyi’ yazdı.Necati Doğru, Çin’den “bedelsiz” alınan 1 milyon aşının, aracı firma tarafından DMO’ya tanesi 12 dolardan faturalanmasını köşesine taşıdı.
Necati Doğru, Sözcü’deki “Aşıda lüp!” başlıklı yazısında “sora, sorgulaya, deşip, deşeleye bir yılın sonunda ortaya çıktı ki, Türkiye’de Çin aşısı üzerinden kamu parası ‘lüpleniyor'” dedi.

“Çin aşısı tüpleniyor, kamu parası “lüpleniyor” “


Doğru’nun yazısında ilgili bölümler şöyle:

“…Likit gelen aşı Türkiye’de minik şişelere konup tüpleniyor. Kısaca Çin aşısı: Tüpleniyor.

Ve sora, sorgulaya, deşip, deşeleye bir yılın sonunda ortaya çıktı ki, Türkiye’de Çin aşısı üzerinden kamu parası “lüpleniyor”…

Ben uydurmuyorum, Türkçede argo sözleri içinde  “lüp” ve “lüpleme” kelimeleri var. “Büyükçe bir şeyin birden bire kolaylıkla yutulmasını anlatan sese” lüp ve bu ani yutuş sonunda “emek vermeden ele geçirme” eylemine de lüpleme deniyor.
Suyu lüpledi.
Parayı lüpledi.
Kamu malını lüpledi. Diyoruz… Okuyan anlıyor.

Merak büyüdü: Çin aşısında devlet parasını kim lüpledi? Lüpleyen varsa lüpleten de vardır. Aşıda lüpletmeye neden ihtiyaç doğdu? Aslında ihtiyaç yoktu da “lüp yolu açılarak” kişi mi zengin edildi? Komisyonu kim kaptı? Bu sorular ciddi. Cevap arıyoruz.

★★★
Çin aşısının tek ithalatçısı olarak 1954 yılında yani 67 yıl önce kurulmuş Devlet Malzeme Ofisi (DMO) görünmekteydi. Aşıyı Çin’den aracısız devlet şirketi DMO alıyor sözü verildi. Sonra bir aracı özel Türk şirketi var bilgisi ortaya atıldı. Bu bilginin üzerine Ankara Milletvekili Murat Emir, sıklıkla gitti: Sağlık Bakanı’na “Devlete kaça mal oluyor bir doz aşı? Aracı niçin var?” sorularını sordu.

Çok sayıda gazeteci arkadaşlar da kalemleri ölümsüz olsun, sorgulayan yazılar yazdı.

Bakan yalanladı. “Yok aracı” dedi. “Aracısız getireceğiz” diye sözlü teminat verdi.

Evet olması gereken de aşıyı aracısız ithal etmekti. DMO varken ve devlet alımlarını 67 yıldır yürütürken şimdi 120 milyon doz aşı ihtiyacı üzerinden bir aracıya da ilave pay verip kişi zengin etmenin “devlet yönetme ahlakı açısından” mantığı da yoktu, tutarlığı da…

Ayrıca Çin, Türkiye’ye toplam olarak yılda yaklaşık 18-19 milyar dolarlık mal satıyor, buna karşılık Türkiye’den yılda sadece 2-3 milyar dolarlık mal alıyor. Büyük ticaret açığı verdiğimiz Çin’e devlet olarak ““sizden çok mal alıp, çok az mal satıyoruz, aşıyı bize aracısız satın” diyebilirdik ve dediğimizi yaptırabilirdik.

Bir aracı şirket vardı. TRT’nin görüntülediği aşı kolilerinin etiketlerinde “Keymen İlaç” adlı bir Türk şirketinin ismi yer alıyordu. Bakan susup kaldı.

★★★

Bizim SÖZCÜ’de her yazısını mutlaka belgeye dayandırarak yazan Çiğdem Toker de 30 Aralık 2020 tarihinde bir yazı kaleme aldı ve Ticaret Sicili kayıtlarına göre “Keymen İlaç’ın tek sahipli (Cantürk Alagöz adlı iş adamı) bir şirket olduğunu” yazdı. Lüpleme. Lüpletme. Altyapısı hazırdı.

Korona patladı. Lüp devreye mi girdi?

Bu arada ambalajlı (kutu) aşının dozunun Türkiye’ye 12 dolara, dökme (likit) aşının dozunun da 7 dolara satıldığı bilgisi ortaya atıldı. Bakan ise fiyat konusunda hiç konuşmuyordu. Aracı özel Türk şirketi Çin merkezli Sinovac’ın temsilcisiydi. DMO’ya teslim edilen her doz üzerine kaç dolar kâr koyup satıyordu? Ayrıca aşının dozunun DMO’ya 21 ile 29 dolar aralığında bir fiyata mal olduğunu bile iddia edenler çıktı. Bakan hep sustu. Aracı şirket de…

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki gümrüklere “ücretsiz” kaydı yazılarak giren 1 milyon doz Çin aşısının aracı şirket Keymen tarafından DMO’ya “dozu 12 dolardan” fatura edilip edilmediğini Bakan’a sordu. Merakla bekliyoruz. Bakan ne diyecek? Okuduğunuz bu yazıyı ben bitirip baskıya girsin diye gazeteye gönderdiğim saate kadar Sağlık Bakanı henüz konuşmamıştı…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)