Son Dakika Haberler

Netanyahu benzetmesine kızan Erdoğan, İmamoğlu’na ‘Sisi’ benzetmesi yapmıştı: O çağrıyı hatırlamayacak mıyız?

Netanyahu benzetmesine kızan Erdoğan, İmamoğlu’na ‘Sisi’ benzetmesi yapmıştı: O çağrıyı hatırlamayacak mıyız?
Okunma : Yorum Yap

Netanyahu benzetmesine kızan Erdoğan, İmamoğlu’na ‘Sisi’ benzetmesi yapmıştı: O çağrıyı hatırlamayacak mıyız?

➡️Yılman: Akşener’in Netanyahu benzetmesi büyük hata ama yerel seçimde Cumhurbaşkanı’nın “Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?” çağrısını hatırlamayacak mıyız?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan “Erdoğan’ın İsrail versiyonu” diye bahsetmesi kendisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında polemiğe neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan,TBMM Grup Toplantısı’ndaki ifadeleri nedeniyle İYİ Parti lideri Akşener hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Erdoğan, Akşener için “Filistin’in haritadaki yerini bilmeyecek kadar zavallıdır” yorumunda bulunurken; Akşener de Erdoğan’a “Zavallılık, ‘gideceğim’ diye atıp tutup, 8 yıldır Gazze’ye gidememektir. Zavallılık, siyonist madalyasını boynunda gururla taşımaktır” diye cevap verdi. Yılman, Erdoğan ile Akşener arasındaki bu konuyu değerlendirirken Erdoğan’ın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili yaptığı “Sisi” benzetmesini hatırlattı.

HaberTürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman, “Akşener’in Filistin ile ilgili tepki gösterirken kurduğu o ifadeler, Netanyahu gibi bir insan kasabıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı benzetmesi bana göre büyük bir hata ve daha da önemlisi siyaseten büyük bir ayıptı” derken, Erdoğan’ın yerel seçimlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kastederek, “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?” ifadelerini hatırlattı.

“Ancak şöyle bir gerçeklik de var; Bu hatayı, ayıbı ilk işleyen Sayın Akşener mi?” diye soran Yılman, “Bugün bu ayıba tepki gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere diğer siyasilerin geçmişte kullandıkları benzer ifadeleri nereye koyacağız? Sayın Cumhurbaşkanı’nın 23 Haziran 2019 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Ekrem İmamoğlu’na oy verilmemesi için seçmene; ‘Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?’ ifadeleriyle yaptığı çağrıyı hatırlamayacak mıyız? Netanyahu zalim bir başbakan da, Mısır’daki iktidarı kanlı darbe ile ortadan kaldırıp lideri Muhammed Mursi’yi ölüme götüren Sisi daha mı masum? Sadece bunlar mıdır siyasilerin siyasetle bağdaşmayan ifadeleri?” diye sordu. 

Yılman, “İktidarından muhalefetine tüm siyasi partilerin polemik yaparken kullandıkları dile, üsluba mümkün olabildiğince dikkat etmeleri bir yükümlülüktür. Çünkü siyasilerin sadece dil üzerinden yaşadıkları o gerginliğin topluma yansıması başka türlü oluyor” dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)