Son Dakika Haberler

Nevşin Mengü duyurdu: ‘Yukarıdan’ tavsiye ile atanan sahte akademisyen ifşa oldu

Nevşin Mengü duyurdu: ‘Yukarıdan’ tavsiye ile atanan sahte akademisyen ifşa oldu
Okunma : 6 Yorum

Nevşin Mengü duyurdu: ‘Yukarıdan’ tavsiye ile atanan sahte akademisyen ifşa oldu

Aksaray Üniversitesi’ne ‘yukarından’ bir tavsiyeyle atanan diplomasından tezine şaibe kokan akademisyenin ataması iptal edildi.

Aksaray Üniversitesi’ne yapılan akademisyen atamasında sunulan birçok belgenin sahte olduğuna ilişkin paylaşımlar yapan Nevşin Mengü, belgelerinin sahte olduğunu söylediği Zehra Zulal Atalay Laçin adlı akademisyenin atamasının iptal edildiğini duyurdu.

Mengü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Aksaray Üniversitesi’nde görevli olan Zehra Zulal Atalay Laçin isimli akademisyenin YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde bir tane bile tezinin olmadığını ve hatta ODTÜ’den mezun olduğunu beyan eden Atalay’ın diplomasında da gariplikler olduğunu iddia etmişti.

Mengü, bu paylaşımları sonrası Üniversitelerarası Kurul Başkanı Abdülkerim Çalışkan’ın kendisine ulaşarak Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığının tespit edildiğini ve atamanın iptal edildiğini söylediğini aktardı.

Mengü, şunları söyledi:

“Tweetlerin ardından ÜAK başkanı Abdülkerim Çalışkan temasa geçti. Bu kişi üç aydır inceleme altındaymış. Bugün itibariyle Aksaray Üni. Atalay’ın atamasını iptal etti. Üak, Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığını tespit etti”

Ne olmuştu?

Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi’ne gelen Zehra Zulal Atalay Laçin adlı yeni akademisyenin tezinden diplomasına kadar şaibeli olan durumu sosyal medya hesabından duyurmuştu.

Mengü, konuya ilişkin şunları yazdı:

“Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi’ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite’de Ankara’dan “yukarından” bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin…

Atalay, CV’sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar’ın imzası var, ancak 2006da AhmetAacar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil

Doktorasını ODTÜ’ye yaptığını tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde Zulal Hanım’a ait bir tez yok.

Üstelik Zulal Hanım’ın üniversiteye sunduğu CV’de beyan ettiği doktora tez başlığı Profesör Doktor Ferhat Pirinççi’nin doktora tezine ait.

Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi’nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış

Zulal Hanım’ın CV’de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay’a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz.

Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Taşra Üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?”