Son Dakika Haberler

New York Times, İstanbul’daki ölüm verilerini inceledi: Türkiye’de gerçek koronavirüs sayısı açıklanmıyor

New York Times, İstanbul’daki ölüm verilerini inceledi: Türkiye’de gerçek koronavirüs sayısı açıklanmıyor
Okunma : Yorum Yap

New York Times, İstanbul’daki ölüm verilerini inceledi: Korona Türkiye’ye 17 Mart’tan önce geldi, ölümler 17 Mart’tan önce arttı. Gerçek Koronavirüs sayıları açıklanmıyor olabilir


Gall: “Beştepe Sarayı, dikkatlice organize edilmiş bir propoganda kampanyası uyguluyor”


ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), İstanbul’da son iki yılda gerçekleşen ölüm sayısını karşılaştırarak ölüm vakalarındaki ciddi artışa dikkat çekti. Gazete, Ankara’nın gerçek Koronavirüs verilerini paşlaşmadığını öne sürdü. Gazetenin araştırmasına göre bu sene 9 Mart ile 12 Nisan arası geçen senenin ortalamasına kıyasla yaklaşık 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandı.

Türkiye’de 9 Mart’ta açıklanan Koronavirüs kaynaklı ölüm bulunmuyordu. Bu sayı, 12 Nisan’da bin 198 arttı. NYT, İstanbul’daki verileri ve açıklanan rakamlar kıyalandığında ölü sayısının çok daha fazla olma ihtimalinin ortaya çıktığını belirtti. Haberde 2 bin 100 kişinin de Koronavirüs’ten öldüğüne dair kesin bir kanıt bulunmasa da yükselişin salgın günlerinde yaşandığına dikkat çekildi.

NYT’nin Pulitzer Ödüllü İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall, hükûmetin Covid-19 kaynaklı ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığını hatırlatarak, İstanbul’da ölüm oranının daha önce zıplama yaptığını, yani Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelişinin geç açıklanmış olabileceğini ileri sürdü.
Konu üzerine araştırma yapan Bentley Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nden Asistan Profesör Onur Altındağ da benzer sonuçlara ulaştı.

Gall, “Beştepe Sarayı, dikkatlice organize edilmiş bir propoganda kampanyası uyguluyor” diyerek hastanelerden ve mezarlıklardan neredeyse haber akışı olmadığına dikkat çekti.

Haberde, Mart ayında “provokatif” paylaşımlar sebebiyle 410 kişinin tutuklanmasına da yer verildi.
Tarafsız

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)