Son Dakika Haberler

Noel Bayramı ve yılbaşı aynı şey mi? Protestan Kilisesi Pastörü Orhan Pıçaklar ile konuştuk

Noel Bayramı ve yılbaşı aynı şey mi? Protestan Kilisesi Pastörü Orhan Pıçaklar ile konuştuk
Okunma : Yorum Yap

Noel Bayramı ve yılbaşı aynı şey mi? Protestan Kilisesi Pastörü Orhan Pıçaklar ile konuştuk / Ali Haydar ÇELEBİ

Hristiyan inancına göre kutsal sayılan günlerden ve İsa Mesih’in doğum günü olarak görülen Noel Bayramı ile ilgili Samsun Protestan Kilisesi Pastörü Orhan PIÇAKLAR ile Noel Bayramının anlamı ve önemi üzerine konuştuk.

Türkiye’de Noel ile yılbaşını karıştıran belli bir kesim var. Noel nedir ve Noel bayramı neye dayanıyor?

Maalesef bugünlerde birçok insan hatta bazı din adamları bile Noel ile Yılbaşını karıştırıp “Müslümanlar Noel kutlamaz” diyorlar. Zaten Noel Hristiyanlara ait bir şeydir. Belki Müslüman dostlarımız Noel’i kutlamak yerine biz Hristiyanların Müslüman kardeşlerimizin Bayram ve kutsal gecelerini tebrik ettiğimiz gibi onlar da bizim bu Noel Bayramımızı tebrik edebilirler.

Noel Bayramı bizim için kutsal iki bayramdan bir tanesidir, diğeri Paskalya yani Mesih İsa’nın dirilişi bayramıdır. Noel bizim için çok önemlidir ve özünde Tanrı’nın bizi çok sevdiğini gösteren bir olaydır. Noel, Bakire Meryem’in doğurduğu, beden alıp yeryüzüne gelen İsa Mesih’in 33 yıllık kısa ve kutsal hayatının başlangıcıdır. Tevrat ve Zebur (Mezmurlar) 300’ü aşkın kehanetle Mesih’in gelişini binlerce yıl öncesinden müjdeler. Bu kehanetler Mesih İsa’nın şahsiyetinde yerini buldu. İncil’e göre Mesih İsa dinine, diline, ırkına bakmaksızın kendisine inananların kurtarıcısı olarak dünyaya gelmiştir.

Adem ve Havva’nın günahından ötürü cennet bahçesinden kovulan insan, Mesih İsa’nın şefaatiyle tekrar Rab’bine kavuşabilir. Tüm insanlara ebedi kurtuluşu müjdeleyen Mesih İsa’nın doğuşu bu yüzden her yıl kutlanır ve bu kutlamaya Noel denir. Görüldüğü gibi bu Noel Bayramı biz Hristiyanlar için tamamen dini bir törendir; alkol ve çılgın eğlencelerle alakası yoktur.

-Hristiyan dünyasının özel günü olan bu günde neler yapılır? Ve neler yapılması bu güne daha anlam katar?

-Mesih dünyaya esenlik, huzur ve Tanrı’ya giden yolu tamamlamak için gelmiştir. Noel, Hristiyan aleminde Mesih İsa’nın doğumunun kultandığı bayramdır. Yılbaşı ve çılgınca eğlenceleri Noel Bayramı ile tamamen alakasızdır. Noel Bayramında inanan insanlar kiliseye aileleri ile birlikte gelir, ilahiler okur, İsa’nın doğuşu ile ilgili ayetleri okur ve tüm dünyaya huzur ve barış gelmesi için dua ederler.

-İsa Mesih’in öğretilerini dikkate alırsak dünyanın birçok yerinde kutlanan Noel Bayramı olması gerektiği gibi kutlanıyor mu?

-Açıkçası sözde Hristiyanlar bu dönemi sadece tatil ve gezme zamanı olarak görebilirler ama özünde şükran duyulması daha fazla ibadet edilmesi gereken bir gündür. Maalesef ülkemizde de birçok kilisede bu bayram kutlanabilmektedir ancak bilgisiz insanlar tarafından 31 Aralık’la Noel karıştıldığı için yeterince kutsal bir zaman olarak değil de sanki her türlü ahlaksızlığın yapıldığı bir zaman olarak görülmektedir. Gönül ister ki hazırladığımız Noel kurabiyelerini komşularımıza sunalım, eski çağlarda olduğu gibi diğer inanç sahipleri ile kutsal günlerinde karşılıklı tebrikler sunabilelim ama bu anda bunun pek mümkün olduğunu göremiyoruz. Ancak yine de büyük çoğunluğu aydın olan insanlar tarafından kiliselerimiz ziyaret edilerek bizleri onurlandırmaktadırlar ve güzel bir zaman geçirmemize yardımcı olmaktadırlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)