Son Dakika Haberler

Obama: ‘Kızlara yürümek’ için Marx okumuş gibi yapıyordum

Obama: ‘Kızlara yürümek’ için Marx okumuş gibi yapıyordum
Okunma : Yorum Yap

Obama: Marx ve Foucault okumuş gibi davranmak “kızlara yürüme stratejisiydi”


ABD’nin 45. Başkanı Obama da anı kitabı yayınlayan siyasetçiler kervanına katıldı. Gençlik yıllarından başkanlık döneminde yaptıklarına uzanan kitapta anlattıkları dünya basınında da ilgi gördü.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yayınladığı kitabı “Promised Land”de (Vaadedilmiş Toprak) Başkanlık döneminde yaptıklarına yer verdiği bölümler kadar gençlik anıları da dikkat çekici. Obama, kitabında Marx ve Foucault okumuş gibi davranmanın “kızlara yürüme – kız tavlama (picking up girls) stratejisi” olduğunu söylüyor.

Obama, kendi yurdunda kalan “uzun bacaklı sosyalist” kızla “konuşacak bir şeyleri olsun” diye Herbert Marcuse ve Karl Marx’ı “tanımaya kalkıştığını” söylerken, sosyoloji okuyan kıza yanaşmak için Gwendolyn Brooks ve Frantz Fanon’a, “genellikle siyahi” kızlara yanaşmak içinse Virginia Woolf ve Michel Foucault’ya aynı muameleyi yaptığını söyledi.

‘İHA saldırılarını sevmiyordum, yumuşak görünmemek için yaptım’


Aynı kitabında Obama, sivil nüfusa yönelik katliamlarla öne çıkan İHA saldırılarını “isteyerek yapmadığını” söylerken bunu “teröristlere karşı yumuşak görünmemek” için yaptığını savundu.

Obama’nın ilk seçim vaatlerinden biri, ABD’nin ortadoğu çatışmalarından çekilmesiydi. Ancak bu söz, sekiz yıllık görev süresi boyunca yerine getirilmedi ve Libya, Suriye başta olmak üzere dünya çapında askeri müdahaleler ve gerilim ABD eliyle tırmandırıldı. 2015’teki “Drone Papers” sızıntısı, ABD insansız hava aracı saldırısı kurbanlarının yüzde 90’ının “amaçlanan hedefler” olmadığını ortaya koydu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)