Son Dakika Haberler

The Guardian: “Erdoğan, hayal edilemeyeni başardı ve Ortadoğu’daki tüm rakiplerini birleştirdi”

The Guardian: “Erdoğan, hayal edilemeyeni başardı ve Ortadoğu’daki tüm rakiplerini birleştirdi”
Okunma : Yorum Yap

The Guardian: “Erdoğan, hayal edilemeyeni başardı ve Ortadoğu’daki tüm rakiplerini birleştirdi” …

Suriye üzerine güvenli bölgeyi Türkiye’nin yararına genişletmek ve kontrolünü sağlamak amacıyla düzenlenen Barış Pınarı operasyonu altıncı gününde sürerken yabancı basın harekatı nasıl gördü?

OBSERVER: “ERDOĞAN, HAYAL EDİLEMEYENİ BAŞARDI VE ORTA DOĞU’DAKİ TÜM RAKİPLERİNİ BİRLEŞTİRDİ”

Observer gazetesi, “Erdoğan hayal edilemeyeni başardı, Orta Doğu’daki tüm rakipleri birleştirdi” dedi.

Guardian gazetesinin Pazar günkü versiyonu olan Observer’ın yazarı Simon Tisdall imzalı makale şöyle:

“Erdoğan hayal edilemeyeni başardı, Orta Doğu’daki tüm rakipleri birleştirdi. Orta Doğu’da birbiriyle rakip olan tüm ülkeler bu operasyonu pervasız ve istikrar bozucu bir hamle olarak gördü. Diktatörce eğilimleri olan gaddar, milletçi ve popülist” olarak nitelediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı boyunca kendisini tüm dünyaya karşı tek başına kafa tutan bir siyasetçi olarak gösterdi, fakat bu sefer gerçekten de tek başına kaldı. Erdoğan ayrıca Avrupa Birliği’nin sert bir tepki göstereceğini fakat bu tepkilerin icraata geçmeyeceğini biliyordu. Avrupa liderleri geçmişte Erdoğan’ın otoriterliğini normalleştirmek için yaptıkları girişimlerin büyük bedelini ödüyor. Son hamlesi Erdoğan’ın demokrat, müttefik veya dost olmadığını gösteriyor. Avrupa’nın bundan sonra ne olacağını etkileyecek gücü yok. ABD’nin var fakat o da bu gücünü kullanmamakta kararlı. IŞİD’e karşı silah arkadaşı olan Kürtlere ihanet etmek felaket bir karardı. Suriye’yi Beşar Esad’ın dostları olan Rusya ve İran’a bırakmak stratejik açıdan kendi kalesine atılmış bir gol. Bu Arap Baharı sonrası ABD’nin politika hatalarının son zinciri oldu. ABD’yi Suriye’den ve Orta Doğu’dan çıkarmak Rusya’nın istediği bir şey. Fakat Rusya da Türkiye’nin bu operasyonuna olumsuz tepkiler verdi. Putin şimdi Kürtleri Esad ile bir savunma anlaşması veya federal bir düzenlemeye yanaşmaya çağırıyor. Erdoğan’ın güvenli bölgesini istemeyen Esad, böylece kaybettiği toprakları geri kazanmak istiyor. Türkiye’nin hamlesi nedeniyle IŞİD’in geri dönmesi korkusu bölgedeki tüm oyuncularda ortak bir endişeye yol açtı. Birkaç hafta önce savaşın eşiğine gelen ABD, İran ve Suudi Arabistan bu konuda aynı safta yer alıyorlar. Bu kriz bir ders daha çıkarılmasına yol açtı: Amerika’nın ittifaklarına güven olmaz.

Kürtler bunu 1991’de Irak’ta ABD Saddam Hüseyin’i iktidarda bırakıp onlara ihanet ettiğinde öğrenmişti. Fakat Suudiler için bu yeni bir ders. ABD’deki Center for Global Policy adlı düşünce kuruluşunun direktörü olan Hassan Hassan da Observer için yazdığı makalede “Gelecekteki tarihçiler bu operasyonla Erdoğan’ın, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, IŞİD’e ikinci defa yardım eli verdiğini yazabilir. İlki, 2014’te cihatçıların Suriye’ye Türkiye üzerinden girmesine izin vermesiydi” ifadelerini kullandı. Hassan ne Türkiye’nin ne de ABD’nin Suriye’den bir çıkış planı olmadığını ifade etti.

TIMES: “GERÇEK KAZANAN RUSYA, İRAN, IŞİD VE EL KAİDE”

Times,” Suriye’de gerçek kazanan Rusya, İran, IŞİD ve El Kaide” diye yazdı.

Harekâta dair gelişmelere iki sayfa yer ayıran ve evlerinden kaçmak zorunda kalan kişilerin anlattıklarını aktaran Times gazetesi, başyazısında ABD Başkanı Trump’a ‘Bu düzenli bir çekilme mi, Sayın Başkan?’ sorusunu yöneltti.

Trump’ın Orta Doğu’dan çekilme açıklamalarını hatırlatan Times, “ABD askerlerinin Orta Doğu’dan çekilmesi ile ABD güçlerinin Kuzey Suriye’den acele bir şekilde çekilmesi arasında fark var” dedi.

Gazete makalesinde şu değerlendirmelere yer verdi:

“Beyaz Saray Türkiye’yi yaptırımlarla tehdit etse de bu Ankara’yı caydırmadı. Trump defolup gitmek istiyor ama öte yandan Suudi Arabistan’a yeni askerler gönderdi. Bırakın bir generali, herhangi bir Amerikan askeri başkomutanına düzenli bir çekilmenin büyük bir disiplin gerektirdiğini söyleyebilir. Washington’ın eylemleri bölgede şimdi olduğu gibi bir vakuma yol açmamalı. Bunun gerçek kazananı Rusya, İran, IŞİD ve El Kaide. Niyet bu olmayabilir ama sonuç bu”.

GUARDIAN: “KÜRTLERİN SON BEŞ YILDIR SÜRDÜRDÜĞÜ YARI ÖZERKLİĞİN ACI SONU”

Guardian gazetesi, IŞİD militanlarının yakınlarının tutulduğu kamplardan kaçanların örgütün yeniden ayağa kalkmasıyla ilgili korkuları tetiklediğine dikkat çekerken, Kürtler ile Suriye hükümeti arasındaki anlaşmada Rusya’nın oynadığı rolün öneminin altı çizdi.

İngiliz gazetesi şu ifadelere yer verdi:

“Henüz teyit edilememiş olan iddialara göre, Kürtler ile Suriye rejimi arasında varılan anlaşmanın zamanla Suriye’nin kuzeydoğusunun tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesi düşünülüyor. Söz konusu anlaşma, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşayanların Rojava olarak adlandırdığı bölgede Kürtlerin son beş yıldır sürdürdüğü yarı özerkliğin de acı bir şekilde sona ermiş olabileceği anlamına geliyor”

NEW YORK TIMES: “KÜRTLER İŞBİRLİĞİNİ KESTİ, ABD IŞİD’LİLERİ BAŞKA YERE TAŞIYAMADI”

New York Times, Suriye’deki gelişmelere yer verdiği haberinde, “Kürtler işbirliğini kesti, ABD’nin 60 tutuklu IŞİD’liyi başka yere taşıma planı başarısız oldu” dedi.

New York Times gazetesi, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan yaklaşık 60 önemli Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanını başka yerlere taşıma planının, Kürtlerin işbirliği yapmaması nedeniyle başarısız olduğunu bildirdi.

“ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin müdahalesinin IŞİD’in yeniden ayağa kalkmasına neden olacağı yönündeki eleştirileri, en kötü IŞİD tutsaklarının kendi ellerinde olduğunu ve Türkiye ile Kürtlerin tutukluların kaçmasına izin vermemesi gerektiğini söyleyerek yanıtlıyor” diyen gazete şöyle devam etti:

“Trump, dün gece attığı Twitter mesajında da bu görüşlerini yineledi. ABD Başkanı, “ABD’nin en kötü IŞİD tutsakları var. Türkiye ve Kürtler, bu kişilerin kaçmasına izin vermemeli. Avrupa, sayısız talebin ardından bu kişileri geri almalı. Bunu şimdi yapmalılar. Onlar asla ABD’ye gelmeyecekler ve girmelerine de izin verilmeyecek” dedi. Ancak New York Times’a konuşan yetkililer, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt grupların kontrolü altındaki bölgedeki kamplarda tutulan yalnızca İngiliz vatandaşı iki IŞİD üyesini bölgeden çıkarabildiklerini söyledi. Beatles olarak isimlendirilen grubun üyesi olan bu iki kişi, aynı zamanda bazı Batılı rehinelerin IŞİD tarafından öldürüldüğü videolarda da yer alıyordu. Bu iki kişinin, ABD’nin Virginia eyaletine götürülerek, burada yargılanmaları planlanıyor”.

SANA: “SURİYE ORDUSU TÜRKİYE HAREKATINA KARŞI KONUŞLANACAK”

Suriye resmi haber ajansı Sana, Suriye ordusunun birliklerini Suriye’nin kuzey doğusunda Türkiye’nin harekatına karşı koymak için konuşlandırmaya hazırlandığı haberini geçti. Haberi Reuters haber ajansı da verdi.

Reuters haber ajansına göre Kürt yönetimi yaptığı açıklamada Kürtler ve Suriye rejimi arasında varılan anlaşma sonucu Suriye ordusunun Türkiye sınırının tamamı boyunca konuşlanacağını ve Türkler’in harekatını püskürtmeye yardım edeceğini bildirdi.

Açıklamada sınırda konuşlanacak Suriye ordusu için “saldırıya karşı koymak ve Türk ordusuyla yancılarının girdiği diğer yerleri özgürleştirmek için SDG’ye destek olacak” ifadeleri kullanıldı. Bu yerlere örnek olarak Afrin gösterildi.
Bir açıklama da Kobani Kent Savunma Konseyi Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen’den geldi. Hesen Rusya ve Suriye rejimiyle anlaşma yaptıklarını belirtti.

Hesen açıklamada “Bütün ülkeleri, Birleşmiş Milletler’i (BM), Arap Birliği’ni, BM Güvenlik Konseyi’ni aradık. Kimse bize adil davranmadı. Bize kimsenin yardımı dokunmayacağını ve birlik olmamız gerektiğini söylediğimizde kimse inanmıyor. Şimdi neler olduğunu görüyorsunuz. Bize destek vermek istemiyorlar. Bu nedenle bugün Rusya ve Suriye hükümetiyle bir anlaşmaya vardık. Prensipte bu gece gelecekler” dedi.

Suriye’nin Kobani kentindeki Kürt yönetimin sözcüsü Muhammed Şanin ise rejim güçlerinin Kobani’de üç noktada konuşlanacaklarını bildirdi. Sözcü bu noktalardan birinin kent merkezinde diğer ikisininse kentin batı ve doğusunda olacağını aktardı.
TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bugün Tel Abyad’da kontrolu ele geçirmişti. Kobani, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları sonucu Türkiye tarafından kontrol edilen Fırat nehrinin batısıyla Tel Abyad arasındaki bölgede kalıyor.

Reuters haber ajansı da Kürtler liderliğindeki SDG’nin Suriye’de Rusya’ya ait bir hava üssünde görüşmeler yürüttüğü haberini geçti.
Suriyeli Kürt siyasetçi Ahmed Süleyman, Reuters’a daha önce yaptığı açıklamada varılacak bir anlaşmayla Türkiye’nin saldırısına son vermeyi umduklarını kaydetmişti.

Kürt Demokrat İlerleme Partisi üst düzey üyelerinden Süleyman, görüşmelerin Lazkiye’deki Hmeymin Hava Üssü’nde yapıldığını aktarmıştı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper bugün CBS televizyonuna yaptığı açıklamada “Son 24 saatte Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriyeliler ve Ruslar’la Türkler’e karşı kuzeyde bir saldırı yapmak için anlaşmaya çalıştıklarını öğrendik” ifadelerini kullanmıştı.

Esper, ABD askerlerinin SDG ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasında sıkıştığını, bu nedenle bin kadar ABD askerini Suriye’nin kuzey doğusundan en güvenli yere ve hızlı şekilde çekeceğini belirtmişti.

Suriye’de 2011’de iç savaşın başlamasının ardından Kürtler liderliğindeki güçler ülkenin doğusunda ve kuzeyinde bazı bölgeleri kontrol altına almıştı. Bu bölgelerde kendi yönetimlerini kuran Kürtler amaçlarının özerklik olduğunu, bağımsızlık istemediklerini söylüyor.

Kürt gruplar ve Şam arasındaki karşılıklı düşmanlığa ve Baas rejiminin bu gruplara sistematik olarak baskı uygulamış olmasına rağmen SDG nadir durumlarda Suriye rejiminin yanında çatışmalara katıldı.
Taraflar ortak düşmanlara, özellikle de Türkiye’nin desteklediği muhaliflere karşı düzenlenen saldırılarda birlikte hareket etti.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG: “ERDOĞAN, OPERASYONLA İKİ HAMLEYİ AYNI ANDA YAPTI”

Frankfurter Allgemeine Zeitung; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’ye yönelik operasyonla iç siyasette iki hamleyi aynı anda yaptığını öne sürdüğü haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa IŞİD’in dirilmesinden ve yeni bir sığınmacı akınından korkuyor. Erdoğan’ın ise bu durum hiç umurunda değil. Kendi yarattığı krizle siyasi durumunu güçlendirmesi ilk defa yaşanan bir şey değil. Operasyon, hükümdarlığını tehdit eden iki durumu etkisizleştiriyor. Bir yandan harekatı destekleyen CHP ile Kürt yanlısı HDP’nin arasını açıyor. Diğer yandan partisi AKP’den ayrılan muhalifler savaş zamanında, daha önce dile getirdikleri gibi parti kuramayacak. Ancak uluslararası desteğin olmadığı bir ortamda Türkiye’nin, ‘Barış Pınarı Operasyonu’ ile ulaşmak istediği hedeflerin daha azına razı olma olasılığı büyük. Zira ancak bu şekilde savaşın uzamasının önüne geçip saygınlığını koruyabilir”.

HEILBRONNER STIMME: “MÜLTECİ ANLAŞMASI ERDOĞAN’IN ELİNDEKİ JOKERİ”

Heilbronner Stimme gazetesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sığınmacı sorununu elinde bir koz olarak gördüğünü belirttiği haberinde, “Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyonuna yönelik uluslararası tepkiler, Boğaz’ın inatçı despotunu yola getirmekten çok, onu daha da güçlendirecektir. Etkisi çok az olan ve zaten kısıtlı uygulanan Alman silahlarının Türkiye’ye ihracat yasağı da Erdoğan’ı askeri harekatından vazgeçirmeyecektir. O, bunun yerine NATO müttefiklerini tehdit ediyor ve hatta onlardan destek talep ediyor. Bilindik tehditler zaten beklenen bir şeydi. Mülteci Anlaşması Erdoğan’ın elindeki jokeri. Çünkü o, iltica başvurusunda bulunanların sayısında yaşanacak artışın, Avrupa’yı yeni bir krizle baş başa bırakacağını biliyor” dedi.

RHEIN-NECKAR-ZEITUNG: “TÜRKİYE’YE HİÇ SİLAH GÖNDERİLMEMESİ GEREKİYOR”

Rhein-Neckar-Zeitung gazetesi, daha önce anlaşması yapılanlar da dahil bu ortamda Türkiye’ye hiç silah gönderilmemesi gerektiğini savunduğu haberinde şu yoruma yer verdi:

“Türk ordusunun şu an kullandığı birçok silah, henüz birkaç ay öncesine kadar gönderiliyordu – Made in Germany. Almanya hükümetinin şimdi Ankara’ya silah satışını onaylamayacağını açıklaması tam bir ikiyüzlülük. Zira Alman silah üreticilerinin defterleri çoktan onaylanmış olan siparişlerle dolu. Ancak bu silahlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de sebebiyet verdiği insani felaket nedeniyle Türkiye’ye gönderilemez. Bu arada, böylesi bir silah ihracatını durdurma kararı, Berlin’in elindeki çok az sayıda baskı unsurlarından bir tanesi. Almanya belki bu sayede Suriye’ye barış getiremeyecek ama bir ihtimal Erdoğan’ı frenlemesi mümkün. Silah ihracatı ile sığınmacıların birbiri ile alakalı olduğunun hala pek bilinmiyor oluşu ise çok tuhaf”.

NATO’DA TÜRKİYE TARTIŞMASI

Ankara’nın Suriye’de Fırat’ın doğusuna başlattığı harekâtın ardından NATO’nun hava savunma şemsiyesi çerçevesinde Türkiye’de bulunan hava savunma sistemleri yeniden gündeme geldi.
Ankara’nın Suriye’de Fırat’ın doğusuna başlattığı harekâtın ardından NATO’nun hava savunma şemsiyesi çerçevesinde Türkiye’de bulunan hava savunma sistemleri yeniden gündeme geldi. İtalya, NATO görevi kapsamında Kahramanmaraş’ta bulunan SAMP/T bataryasını çekeceğini açıkladı. Bataryanın 15 Kasım itibariyle Türkiye’den çekileceği Ankara’ya bildirildi.

İtalya’nın ardından İspanya’nın da Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’de NATO görevi kapsamında Adana’daki İncirlik üssünde bulunan Patriot füzelerini geri çekmeyi değerlendirdiği yönünde haberler çıktı. Ancak İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği, “İspanya, İncirlik’teki NATO hava üssünde konuşlu olan Patriot misyonuyla ilgili resmi bir karar almadı. Bu misyonlar her altı ayda bir yeniden değerlendirmeye tâbidir. Misyonla ilgili herhangi bir değişiklik, NATO’nun talebi üzerine ve NATO tarafından alınır. Misyonun bir sonraki rotasyonu Aralık 2019’da yapılacaktır” açıklamasını yaptı.
Türkiye’ye sağlanan hava savunma desteğinin, 24-25 Ekim’de ittifakın merkezi Brüksel’de yapılacak olan Kuzey Atlantik Konseyi ve NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda da gündeme gelmesi bekleniyor. NATO’da Türkiye’ye verilen hava savunma desteğinin sürdürülmesi kararı çıkması durumunda Türkiye’ye uzun menzilli hava savunma sistemi sağlanması için İtalya’nın yerine başka bir ittifak üyesinin desteği aranacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

canlı sohbet hattı hint filmleri bahis siteleri beylikdüzü escort teen porno bahis sitesi seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri seks hikayeleri