Son Dakika Haberler

Öğrenci Andı, ne zaman ve neden kaldırıldı?

Öğrenci Andı, ne zaman ve neden kaldırıldı?
Okunma : Yorum Yap

Öğrenci Andı, ne zaman ve neden kaldırıldı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından 1933 yılından itibaren ilkokullarda ve ortaokullarda İstiklal Marşı ile beraber okutulan Öğrenci Andı, 2013 yılında AKP iktidarının girişimiyle kaldırıldı. 2011-2015 yılları arasında gerçekleştirilen ‘Çözüm Süreci’ nedeniyle bu kararın alındığı ileri sürüldü. 

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda Öğrenci Andı’nın okunmasını 2013 yılında sona erdiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliğini 2018 yılında iptal eden Danıştay 8. Dairesi’nin kararını bozdu. Bu karar sonrası 12 Mart 2021 itibarıyla okullarda artık Andımız okunmayacak.

ÖĞRENCİ ANDI NE ZAMAN KALDIRILDI?


Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2013 yılında çıkardığı yönetmelikle, 1933’ten beri ilköğretim okullarında okunan Öğrenci Andı kaldırılmıştı. Türk Eğitim-Sen bunun üzerine Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında andımızı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, dairenin bu kararını temyiz etti. Temyiz üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. Kurul da Andımız ile ilgili nihai kararı 12 Mart 2021 günü verdi.

Buna göre Kurul, MEB’in itirazını oyçokluğuyla kabul ederek, Danıştay 8. Dairesi’nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı. Bu karar uyarınca okullarda Öğrenci Andı’nın okunmasını kaldıran yönetmelik uygulanmaya devam edecek. Bundan sonra Andımız okunmayacak.

ANDIMIZ NİÇİN KALDIRILDI?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2018 tarihinde AKP grup toplantısında yaptığı açıklamada Öğrenci Andı’nın kaldırılması tartışmalarıyla ilgili şunları söylemişti:

“Andımız geride bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013’te bunu çözmüştük. Yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye’yi hak etmediği bir tartışmanın içine sürükleyen bu karar, eski hastalıkların yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP’si döneminde başlatılan uygulamayı hala sürdürmeyi çalışmak yanlıştır.

Andın ilk halini Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversitelerini perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. Türkçe Ezan zulmünün de mimarıdır. Milletimizin en etkili andı İstiklal Marşıdır. Bunun dışına bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız.

Ben Türk’üm ama Türkçü değilim. O başka bir şey, bu başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Sizin Türkçülük yapma hakkınız varsa benim Kürt vatandaşımın da Kürtçülük yapmak hakkı doğar. Asla bunu ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. AKP olarak bu yanlışa düşmedik.”

ANDIMIZI KİM YAZDI?


Öğrenci Andı, 1932 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlandı ve 1933 yılında uygulamaya konuldu. Daha sonra 1972 ve 1997 yılında çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü halini aldı.

Andımız, KKTC’deki ilkokullarda ve ortaokullarda da okutulmaktadır.

ÖĞRENCİ ANDI BİRKAÇ KEZ DEĞİŞTİRİLDİ


Türk’üm, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!


ANDIMIZ 1933


Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun!

1972


Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ey bu günümüzü sağlayan Ulu Atatürk: Açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türk’üm diyene!

1997


Türk’üm, doğruyum, çalışkanım, İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!
Kaynak: Karar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)