Son Dakika Haberler

İbrahim Kalın’ın ‘Hiç Oldum’ şarkısı, Erkan Oğur’u ‘hiç etti’! Oğur: Hatam olmuş olabilir, ben devrimci birisiyim

İbrahim Kalın’ın ‘Hiç Oldum’ şarkısı, Erkan Oğur’u ‘hiç etti’! Oğur: Hatam olmuş olabilir, ben devrimci birisiyim
Okunma : Yorum Yap

İbrahim Kalın’ın ‘Hiç Oldum’ şarkısı, Erkan Oğur’u ‘hiç etti’!

Erkan Oğur’dan İbrahim Kalın açıklaması: Hatam olmuş olabilir, ben devrimci birisiyim…

Yavuz Bingöl ve Orhan Gencebay’ı eleştirirken bu defa Erkan Oğur sevenlerini üzdü. Daha önce Cumhurbaşkanı Müzik Ödülü’nü kabul etmeyen Oğur, İbrahim Kalın’a eşlik etmesi sebebiyle iktidarı meşrulaştırdığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu. Oğur, üzgün olduğunu söyledi.

İbrahim Kalın’a “Hiç oldum” parçasında eşlik etmesi nedeniyle eleştirilen Erkan Oğur, “İçimin bir köşesi cız etmişti. Hatam olmuş olabilir. Ben solcu, devrimci birisiyim” dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a “Hiç oldum” parçasında eşlik etmesi nedeniyle eleştirilen müzisyen Erkan Oğur, eleştirilere yanıt verdi. “İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye. Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek” diyen Oğur, solcu, devrimci birisi olduğunu söyledi. Oğur ayrıca projenin, müzik okuluyla ilişkilendirilmesinin kensini üzdüğünü aktararak “Herhangi bir maddi beklenti karşılığında eşlik etmedim, böyle bir tarzım da yok” diye konuştu.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem‘in sorularını yanıtlayan Erkan Oğur’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Projeye nasıl katıldınız?

-Ben sadece müzikle ilgili bir yaklaşımla ve İbrahim Kalın’ı bağlama seven, halk müziğiyle ilgili birisi diye hissettiğim için birkaç müzisyen arkadaşın ricası üzerine kopuzumla eşlik ettim. Düzenleme yapmadım. Onu yanlış yazıyorlar ya da yapımcı mı böyle yazmış bilemiyorum. Öylesine bir stüdyo işiydi, benim için ondan öte bir şey değildi.

İbrahim Kalın, çalmanız için ricacı oldu mu?

-Kendisi de aradı, ricacı oldu. ‘Çalarsam mutlu olacağını’ söyledi. Ben de ‘Benim için bağlama çalıp, halk müziği seven İbrahimsiniz. Tabii ki çalarım’ dedim.

Çalışmaya katıldığınız için bir eleştiri bekliyor muydunuz?

-İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye. Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek. Ben sadece müzik tarafına baktığım için çalmakta pek sorun görmedim. İnsanlar başka taraflara çektiler. Beni tanımadıkları için. Ben bugünkü iktidarı, hükümeti politikaları nedeniyle tasvip eden biri değilim.

Son eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Benim Saray ve kendi menfaati için müzik yapan birisi olduğumu ifade edenler oldu. Tersine Saray’ın verdiği ödülü kabul etmemiştim. Cumhurbaşkanı Müzik Ödülü’nü kabul etmemiştim.

Bazı kişiler sanatla, müzikle siyasetin farklı şeyler olduğunu söylerken bazıları da sanatın, müziğin içinde de siyasi tavır olacağını söyledi. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

-Birçokları böyle düşünebilir. Düşüncelere saygım var. İnsan varlığı, siyaset konusunun içinde olmamazlık edememiştir. Kimi aktif, kimi pasif olarak siyasetle ilgilenir. Ben solcu, devrimci birisiyim.

Peki usta bir müzisyen olarak İbrahim Kalın’ın müzik yorumunu nasıl buldunuz?

-Güzel, tok bir sesi var. Bağlamasını güzel çalıyor, deyişler söylüyor. Halk müziğini seven birisi olduğunu sezdiğim için bu işe eşliği kabul ettim. Sanırım bu benim hatam idi. Hatasız bir insan gösterin. Konumuyla, yaptığı işlerle, bulunduğu pozisyonla alakam yok. Elinde bağlamayla yürüyen ve halk müziğini seven biri benim için. Ben siyasetçi değilim. Müziğim siyaset üstüdür. Bu demek değil ki ben apolitik birisiyim. Devrimci bir tarafım var. Tırnaklarımızla buraya geldik.

Kalın’ın seslendirdiği türküye eşlik etmeniz nedeniyle gelen eleşitirlerde en çok sizi ne üzdü?

-Bodrum’un Gümüşlük Köyü’nde açmaya çalıştığım müzik okuluyla ilişkilendirilmesi beni fazlasıyla üzdü. Herhangi bir maddi beklenti karşılığında eşlik etmedim, böyle bir tarzım da yok. Beni rahatsız eden okul meselesinde insanların bilip bilmeden bir şeyler söylemesi. Derslerin verildiği yer, köyün eski okulu. Terkedilmiş, virane haldeydi. Burası bugün CHP belediyesine ait bir sanat merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Ben oranın kiracısıyım. Benim ne malım ne başka bir şeyim. Borç içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)