Son Dakika Haberler

“Ona dil uzatanların kafası anında koparılıyor”

“Ona dil uzatanların kafası anında koparılıyor”
Okunma : Yorum Yap

Altaylı: “Ona dil uzatanların kafası anında koparılıyor. AKP’yi AKP’lilerden daha iyi savunuyor ve kavgacı tavrının reytingi çok”


Haber Türk yazarı Fatih Altaylı, başta MHP’liler olmak üzere birçok kesimden tepki alan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yayınlara çıkarılmasını yorumladı.

Fatih Altaylı, köşesinde Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Son günlerde tartışma konusu olan “Doğu Perinçek neden bu kadar sık yayınlara çıkarılıyor?” sorusuna yanıt veren Altaylı, Perinçek’i ‘İktidar bloğunun doktrin yazarı’ olarak tanımladı. Doğu Perinçek’in ‘kavgacı’ karakterinin reyting getirdiğini ve AKP’yi, AKP’lilerden daha iyi savunduğunu öne süren Fatih Altaylı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İktidar bloğunun doktrin yazarı Perinçek’in neden ekranların vazgeçilmez konuğu haline geldiğini anlatmaya çalıştığım yazım, okurların kafasını karıştırmış. “Ne yani sadece kavgacı olduğu için mi ekranlarda” diye sormuşlar. Büyük oranda bunun için. Sert tartıştığı, yüksek sesle tartıştığı, adrenalini yüksek olduğu için. Ama elbette sadece bunun için değil. Perinçek’in son dönemde bir başka özelliği daha var. İktidar ortaklarının politikalarını, iktidar ortaklarından çok daha iyi savunuyor. AK Parti muhafazakar demokratlıkla başlayıp, muhafazakar, milliyetçi, ulusalcı olarak sürdürdüğü tavrını “siyasal literatüre” uygun bir söylem haline getiremedi. Geçmişi, tabanının bir bölümünün beklentileri gibi nedenlerle parti yönetimi konumlandığı yeri isimlendiremezken, AK Parti’yi canhıraş savunma ihtiyacı duyan kesimler ise siyasal kültür eksikliği nedeniyle yeni konumlanmayı isimlendiremiyor, anlamlandıramıyorlar. Bunu önemli ölçüde MHP ve lideri yapabiliyor. Çünkü MHP’nin hem siyasal kültürü yüksek hem de bunu anlatabilme yetisi var. Fakat MHP’nin de medyaya çıkmamak, televizyonlarda konuşmamak gibi bir tavrı var. O zaman geriye kalıyor Doğu Perinçek. Doğu Bey, ekranlarda yüzde birin altında oy alan bir partinin lideri olarak değil, yüzde 51 oy almış bir iktidar bloğunun dışarıdan siyasal temsilcisi olarak yer buluyor. Üstelik de bunu öylesine bir özgüvenle yapıyor ki, izleyenler Doğu Perinçek’i iktidarın bir numaralı akıl hocası, Cumhur İttifakı’nın en önemli parçası zannediyorlar. Çünkü iktidar kanadından hiç kimse iktidarın uygulamakta olduğu politikaları Perinçek kadar iyi “doktrinleştiremiyor.” Doğu Perinçek’in bu özelliğini iktidar bloğunun çok yakın durmadığı yayıncılar keşfetti ve ekrana ilk olarak onlar çıkardı. Ama Perinçek şimdi iktidar yanlısı medyanın da göz bebeği. Açıkçası bir ara iktidar partilerinin Perinçek’in kendilerini temsil etmesinden rahatsızlık duyacağından şüpheleniyordum. Ama belli ki rahatsızlık değil, memnuniyet var. Hem iktidar kanalları arasında konuk etme sırası var hem de ona dil uzatanların kafası anında koparılıyor. Bu kişi Şamil Tayyar olsa bile.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)