Son Dakika Haberler

Operasyon bilgisi verilmeyen Soylu’ya yanıt: “Size söyleyince sızıntı oluyor”

Operasyon bilgisi verilmeyen Soylu’ya yanıt: “Size söyleyince sızıntı oluyor”
Okunma : Yorum Yap

Operasyon bilgisi verilmeyen Soylu’ya yanıt: “Size söyleyince sızıntı oluyor”

İddiaya göre; Sarallar suç örgütüne yapılan operasyona ilişkin kendisine neden bilgi verilmediğini soran Süleyman Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’tan “Size her söylediğimizde sızıntı oldu” yanıtını aldı.

T24 yazarı Tolga Şardan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun, ‘Sarallar’ olarak bilinen suç örgütüne yönelik operasyona ilişkin kendisine neden bilgi verilmediğini sorunca İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş‘tan “Size her söylediğimizde sızıntı oldu” yanıtını aldı.

Şardan, bugünkü “Sarallar soruşturmasının perde arkasında Soylu ile Aktaş arasında yaşananlar” başlıklı yazısında, ‘Sarallar’ olarak bilinen suç örgütüne yönelik geçtiğimiz aylarda düzenlenen operasyonun perde arkasını ve Soylu ile Aktaş arasında yaşananları anlattı.

“SİZE HER SÖYLEDİĞİMDE SIZINTI OLDU”

İddiaya göre Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu. Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, “size her söylediğimizde sızıntı oldu” yanıtını verdi. Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın sözlerine “sen ne demek istiyorsun?” diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti. Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş’la ilgili sert sözleri sarf etti.

Şardan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Operasyonu takip eden günlerde bir programa katılmak amacıyla Ankara’dan beraberindeki ekibiyle İstanbul’a giden İçişleri Bakanı, İstanbul Emniyeti yönetimiyle bir araya geldi. İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu. Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, “size her söylediğimizde sızıntı oldu” yanıtını verdi. Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın sözlerine “sen ne demek istiyorsun?” diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti. Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş’la ilgili sert sözleri sarf etti. Bu arada Aktaş’ın, Soylu’nun Emniyet’teki ekibinde yer alan polis müdürlerinin büyük bölümünden kıdemli olduğunu da ekleyim. İstanbul’da yaşanan olayın Ankara’da yansıması oldu elbette. Soylu birkaç gün sonra il emniyet müdürleri kararnamesi hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi. İddiaya göre, kararnamede İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın görevden alınması ön görüldü. Yerine ise, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın ismi yazılıydı. Yılmaz’ın adı daha önce dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın görevden alınması sırasında da gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Yılmaz’ın isminin de bulunduğu Soylu’nun önerdiği her üç ismi de kabul etmedi. Cumhurbaşkanlığı Yılmaz’ın ismini ikinci kez veto etti. Aktaş’ın yerinde kalmasını uygun buldu. Şimdilerde Soylu ile Aktaş arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Büyüteç’te daha önceki yazılarda Soylu’nun İstanbul üzerindeki etkinliği konusunu gündeme getirmiştim. Aktaş, Soylu’nun tercihi değildi. Bu arada yaşananlardan sonra Aktaş’ın ilçe emniyet müdürlerine ve şube müdürlerine “Ankara’dan gelecek her türlü talep ve talimat konusunda öncelikle kendisine bilgi verilmesi” yönünde emir verdiği belirtiliyor. Bu bilgileri meslek gereği birbirinden farklı iki kaynağa sordum. Her iki kaynaktan doğrulama geldi. Yaşananların tarafı olanların açıklaması olursa; Büyüteç kendilerine açık her zaman olduğu gibi.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)