Son Dakika Haberler

Baydemir: ‘Ya Kürdistan olarak kabul edecekler ya da gelecekte Kürdistan’a komşu olacaklar’

Baydemir: ‘Ya Kürdistan olarak kabul edecekler ya da gelecekte Kürdistan’a komşu olacaklar’
Okunma : Yorum Yap

Baydemir: ‘Ya Kürdistan olarak kabul edecekler ya da gelecekte Kürdistan’a komşu olacaklar’…

HDP’li Osman Baydemir, Paris’te yaptığı konuşmada “Siirt Kürdistan’dır” sözleriyle Türkiye’yi ‘işgalci’ olarak tanımladı. Baydemir, “İşgalciler bilmelidir ki şu an üzerinde misafir oldukları yeri ya Kürdistan olarak kabul edecekler ya da gelecekte Kürdistan’a komşu olacaklar.” dedi.

HDP’li Osman Baydemir, Paris’te yaptığı açıklamada “Siirt Kürdistan’dır” dedi.

Paris Kürt Enstitüsü’nün etkinliğine katılan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Cemil Taşkesen’in çıkışı hakkında Rûdaw’a konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siirt ziyareti sırasında “Burası Kürdistan’dır” diyen esnaf  Cemil Taşkesen’e destek veren Baydemir, “O kardeşimizin yüreğinden öpüyorum” dedi. Baydemir, “Cemil kardeşimiz bin defa var olsun. Orası Kürdistan’dır. Kürdistan bin yaşasın! İşgalciler bilmelidir ki şu an üzerinde misafir oldukları yeri ya Kürdistan olarak kabul edecekler ya da gelecekte Kürdistan’a komşu olacaklar. Ya Kürdistan’ı kardeşi gibi kabul edecekler ya da Kürdistan’a komşu olacaklar. Saddam da Kürdistan’ı tanımıyordu. Ama sonunun ne olduğu belli. Suriye’deki Baas rejimi de Kürdistan’ı tanımıyordu ama bugün ne durumda olduğu belli” dedi.

“Kürtler bin yıldır onlara kardeşlik eli uzattı. Özellikle son yüzyılda kardeşçe ortak yaşam için, savaş, çatışma ve ölüm olmasın diye Kürtlerin dili, kimliği ve varlığı tanınsın diye kardeşlik elimizi uzattık ama maalesef onlar kardeşlikten anlamıyorlar” diyen Baydemir, “Bakın Türkiye’nin en güçlü muhalefeti Meral Hanım’dır ama Kürdistan’ı tanımıyor. Daha Meral Hanım iktidar olmadan ona ‘burası Kürdistan’dır’ diyen kişi gözaltına alınıyor. İktidar olursa Kürtlerin başına ne getirecek?” ifadelerini kullandı.

“Tüm Kürtler bilmeli ki onlar kardeşliğimizi kabul etmiyor. Bizi kendileri gibi görmüyorlar” diyen Baydemir, “Bu nedenle köklerimize dönmeli, ona sahip çıkmalıyız. Kökümüz Kürdistan’dır, Kürdistan da dört değil, birdir. O koydukları sınırlar için atalarımıza sormadılar, bize de sormadılar. Bugün bizim Kürdistan’ı yüreğimizde, bağrımızda, zihnimizde muhafaza etmemiz gerekiyor. Kürdistan’ı bağrımıza basar, yüreğimizde saklar ve zihnimizde yaşatırsak, hepimiz Cemil kardeş gibi yaparsak, emin olun ki hiçbir işgalci, Kürdistan’ı yok edemez. Tek Kürt kalana kadar Kürdistan yaşayacaktır. Allah’ın izni ile ittifak ve mücadele ile kalıcı da olacaktır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde Siirt’te esnaf ziyaretinde bulunduğu sırada bir esnaf, Akşener’e “Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan’dır ama ne yazık ki Kürdistan inkar ediliyor” ifadelerini kullandı. Cemil Taşkesen adlı esnaf bu sözlerinin ardından gözaltına alındı. Taşkesen, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)