Son Dakika Haberler

Özer Sencar: Albayrak’ın istifası, Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor

Özer Sencar: Albayrak’ın istifası, Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor
Okunma : Yorum Yap

Özer Sencar: Albayrak’ın istifası, Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor

Sencar: “Berat Albayrak Süleyman Soylu gibi güçlü bir isim değil. Berat Albayrak kayınpederinin kredisini kullanan ama oturduğu makamı dolduramayan birisiydi.”


Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, Berat Albayrak’ın istifasını değerlendirdi. Sencar, “Albayrak’ın istifası Erdoğan’ın otoritesinin zayıfladığını gösteriyor.” dedi.


Özer Sencar ile Ruşen Çakır’ın YouTube’ta yaptığı yorum programında Sencar, Berat Albayrak’ın istifası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sencar; “Daha önce de benzeri yaşanmıştı. Süleyman Soylu ani bir kararla istifasını duyurmuştu. MHP’nin de verdiği destekle, Erdoğan istifayı kabul etmedi ve Süleyman Soylu istifasını geri aldı. Burada biraz farklı bir olay var, çünkü Berat Albayrak Süleyman Soylu gibi güçlü bir isim değil. Berat Albayrak kayınpederinin kredisini kullanan ama oturduğu makamı dolduramayan birisiydi.” dedi.

Sencar’ın değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

KENDİSİNİ AZLETMEK YERİNE İSTİFASINI İSTEDİ


“Muhtemelen Merkez Bankası’nın başına yapılan atama ile ilgili bir kriz yaşayan Berat Albayrak, Tayyip Erdoğan’a ulaşamadı. Bu durum Tayyip Erdoğan’ın Berat Albayrak’ı dikkate almayacağını fiili olarak göstermesiydi. Kendisi azletmek yerine kendisinin istifa etmesini istedi, onu uzakta tutarak istifaya zorlamış olabilir.”

OTORİTESİNİN AZALDIĞINI GÖSTERİYOR


“Ama Berat Albayrak’ın istifa şeklini medeni ülkelerde karşılaştığımız bir istifa şekli olarak doğru bulmuyorum. Bunlar devlet yönetiminde karşılaşılacak şeyler değildir. Aslolan burada, Tayyip Erdoğan’ın Berat Albayrak’ı azletmeden istifaya zorladığı şeklinde bir algı yarattı bende. Bu durum da Tayyip Erdoğan’ın giderek gücünün ve otoritesinin azaldığını gösteriyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)