Son Dakika Haberler

Özgür Özel: Tamamlayıcı emeklilik demek, kıdem tazminatına yankesicilik demektir!

Özgür Özel: Tamamlayıcı emeklilik demek, kıdem tazminatına yankesicilik demektir!
Okunma : Yorum Yap

Özgür Özel: Kıdem tazminatı, işçinin alnının teridir, çocuklarının güvencesidir. Yeniden kıdem tazminatına el atacaklar. Adını tamamlayıcı emeklilik koyuyorlar. Tamamlayıcı emeklilik demek, kıdem tazminatına yankesicilik demektir! Emekçiler neredeyse CHP orada duracaktır!

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, kıdem tazminatına ilişkin uyarılarda bulundu.


Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemi hakkında açıklama yaptı.

Özel, “Tamamlayıcı emeklilik dedikleri, kıdem tazminatına yan kesicilik demek. Kıdem tazminatı işçinin alnının teridir, gelecek güvencesidir, çocuklarının güvencesidir. Bir de işte kalma güvencesidir. İşçiyi kıdem tazminatı fonda durduğunda, bir yerde, bankamatiğe kart sokup çıkarır gibi işten sokar çıkarlar. 15 senedir emek veriyor, kıdem tazminatın içeride 15 yıllık birikmiş, 15 yıllık güvence var. Ama O, fonda durunca. “Hadi bakalım sen git, gelecek ay başkasını alacağım…” Bu işler biter. Bütün Türkiye işçi emekçi sınıfı, hiçbir kazanımını bilmese bu kazanamını bilir.” dedi.

‘TAMAMLATICI EMEKLİLİK LAFINI DUYAN İŞÇİMİZ BİLSİN Kİ KIDEM TAZMİNATINA EL UZATIYORLAR’


İşçiye uyarıda bulunan CHP’li Özel, “Şimdi aniden kıdem tazminatına el atacaklar. Geçmişte üç konfederasyon Hak-İş, Türk-İş, DİSK birlikte karşı çıkmıştı ve bu süreçte bunun adını değiştirmeye kalkıyorlar: Tamamlayıcı emeklilik… Bak bak bak! Bundan sonra tamamlayıcı emeklilik lafını duyan işçimiz bilsin ki kıdem tazminatına el uzatıyorlar. Tamamlayıcı emeklilik demek kıdem tazmınatına yan kesicilik demek, senin kumbarayı boşaltıyorlar demek. Bir yıl çalışıp da bir ay, 30 gün kıdem hakkı kazanıyorsun ya, bunu 15 güne indirmek istiyorlar, bunu bilmek demek. Patronun sorumluluğu yok, ‘Senin para kasada duracak’ diyorlar, patron istediği an seni işten çıkarır, tazminat mazminat ödemez demek.” ifadesini kullandı.

‘KIRMIZI ÇİZGİLERDEN TAVİZ VERİLMESİ, EMEKÇİLERİN YALNIZ BIRAKILMASI ANLAMINA GELİR’


Emekçilerin yanında olduklarını belirten Özgür Özel, “DİSK’in olmadığı toplantı yapmışlar, bu büyük bir ayıptır. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın üç kırmızı çizgisi doğru kırmızı çizgilerdir. Bu kırmızı çizgilerden birinden bile taviz verilmesi, temsil edilen emekçilerin yalnız bırakılması anlamına gelecektir. CHP olarak poziyonumuz nettir, Türk-İş’in karşı çıktığı, DİSK’in karşı çıktığı, geçmişte Hak-İş’in eleştirel beyanlarda bulunduğu kıdem tazminatı bizim de kırmızı çizgimizdir. Emekçiler neredeyse Cumhuriyet Halk Partisi orada duracaktır. Kıdem tazminatı işçinin alnının teri, çocuğunun geleceğidir. Buna kimse el atmaya kalkmasın.” ifadelerini kullandı.
Söz konusu açıklamayı izlemek için TIKLAYIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)