Son Dakika Haberler

Özlem Zengin: Son kararı verenin bir kişi olmasına asla ‘tek adamlık’ denilemez

Özlem Zengin: Son kararı verenin bir kişi olmasına asla ‘tek adamlık’ denilemez
Okunma : Yorum Yap

Zengin’in “demokrasi” anlayışı!


Özlem Zengin: Son kararı verenin bir kişi olmasına asla ‘tek adamlık’ denilemez …


AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis’teki diktatörlük tartışmasına “Bütün sistemlerde, bütün düzenlerde son kararı verenin bir kişi oluyor olmasına asla ve asla ‘tek adamlık’ denilemez yani bunun böyle ifade ediliyor olması hayatı da siyaseti de bilmemektir.” sözleriyle tepki gösterdi.

Zengin, TBMM Genel Kurulunda 2021 yılı bütçesinin tümü üzerinde AKP Grubu adına söz aldı.

“Nihai kararı veren birisi vardır”


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili kelime oyunları yapıldığını ve “tek adam” ifadesinin kullanıldığını anlatan Zengin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dönerek, “Partilerimiz içinde başkanlar var. Sayın Genel Başkan herhalde bir tartışma olduğunda dinlersiniz herkesi ama nihai kararı siz verirsiniz diye düşünüyorum. Bütün siyasi partilerde böyledir bu, başka türlü yönetilemez. Bütün topluluklarda son, nihai kararı veren birisi vardır.” dedi.

Zengin şöyle devam etti:

“Denebilir ki ‘Efendim, daha evvel bir cumhurbaşkanı vardı, yetkileri çok abartılı, her şeyi oradan beklediğimiz bir cumhurbaşkanı vardı, hani belki bir ümit veto ederdi falan, bir şey olabilirdi.’ Cumhurbaşkanı ve başbakan meselesinde de şunu hepimiz biliyoruz ki öyle ya da böyle günün sonunda cumhurbaşkanı yetkileri artırılmış bile olsa sembolikti yani son kararı veren başbakandı. Şimdi, buradan şunu söyleyeceğim yani bütün sistemlerde, bütün düzenlerde son kararı verenin bir kişi oluyor olmasına asla ve asla ‘tek adamlık’ denilemez yani bunun böyle ifade ediliyor olması hayatı da siyaseti de bilmemektir.”

“Sistemin sorunlu olduğunu kabul ettiğiniz anlamına geliyor”


Muhalefetin “güçlendirilmiş parlamenter sistem” önerilerine de değinen Zengin, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem deyince bir defa ön kabul olarak daha evvel içinde olduğumuz parlamenter sistemin sorunlu olduğunu kabul ettiğiniz anlamına geliyor.” dedi.

Özlem Zengin, AKP’nin her seçimi kazandığı için parlamenter sistemin işler hale geldiğini belirterek, “AKP gelinceye kadar işlemiyordu, ha bire takılma, darbeler, koalisyonlar, yürümeyen bir sistem ama her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızı, bir Tayyip Erdoğan’ı bulma şansına sahip değil Türkiye.” değerlendirmesinde bulundu.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin ne getireceğini soran Zengin, “Meclisin hali ortada. Anketlere siz de bakıyorsunuz herhalde. Biz de bakıyoruz. Bir seçim daha olsa tablo böyle olacak sonuçta. Nasıl getireceksiniz? Diyelim ki bu hayali şeyinizin etrafını falan oluşturdunuz, şekli, şemaili belli oldu, biraz daha anlaşılır bir hale geldi; peki, bunun için neden milletimize bir anayasa değişikliği gerektiğini söylemiyorsunuz? Bu anayasa değişikliğinin bu Mecliste beşte üç çoğunlukla geçmesi gerektiğini niye söylemiyorsunuz?” sorularını yöneltti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)