Son Dakika Haberler

Pervin Buldan kayyım atamalarını değerlendirdi: “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye”

Pervin Buldan kayyım atamalarını değerlendirdi: “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye”
Okunma : Yorum Yap

Pervin Buldan kayyım atamalarını değerlendirdi: “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye”


Buldan: “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye coğrafyasıdır, Türkiye’nin içinde olan bir kenttir. Başka bir ülke toprağına gidip orayı işgal etmediniz ki Türk bayrağı asıp İstiklal Marşı okuyorsunuz. Neyin mesajını kime vermeye çalışıyorsunuz? Bunu özellikle iktidar sormak isterim”Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan; Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyım atanmasını değerlendirdi. Buldan, “Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye coğrafyasıdır, Türkiye’nin içinde olan bir kenttir” dedi.

Partisinin il binasında basın toplantısı düzenleyen Buldan, zor günlerden geçildiğini belirtti. Bundan, “Bu zor günlerde, özellikle salgının devam ettiği bir süreçte, tüm dünyanın salgınla mücadele ettiği bir dönemde AKP ve küçük ortağı MHP’nin HDP ve Kürtlerle yeniden bir mücadele anlayışını ortaya koyduğunu, Kürtleri ve HDP’yi hedefe aldığını bir kez daha gördük” ifadelerini kullandı. Buldan, dün son olarak Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Muş’un Altınova belediyelerinin gasp edildiğinin ve belediye eşbaşbakanlarının yerlerine kayyımlar atandığını belirterek şöyle devam etti:

“Belediye eşbaşkanlarımız gözaltına alındı, hem de hukuksuz bir şekilde gözaltına alındılar. Gaspçı anlayışla dün 5 belediyeye daha kayyım atanması ile AKP bir kez daha darbeci zihniyetini ortaya koymuştur.”

HDP Eşbaşkanı, belediyelerine atanan kayyımları kabul etmeyeceklerini vurgulayarak “Sadece dün atanan 5 kayyumu değil, bundan öncekileri de kast ederek söylemek isterim ki hiçbir kayyım meşru değildir. Halkın nezdinde bu kayyumların hiçbir meşruluğu yoktur. O belediyeler birer karakol haline dönüştürülmüştür. O belediyelerden içeri halk değil sadece güvenlik güçleri girmiştir, bundan sonra da böyle olacaktır” dedi.

Kayyım ataması sonrası Siirt’te karşılaştıkları manzaranın korkunç olduğunu söyleyen Buldan şöyle devam etti:

“Siirt Belediyesi gasp edilirken oradaki belediye eş başkanlarımız görevden alınırken, eşbaşkanımız Berivan Helen Işık’ın evinin kapısı kırılarak içeriye girilmiş ve arama yapılmıştır. Daha önce de belediye eşbaşkanlarımızın gözaltına alındığı dönemlerde kapılar kırıldı, evler arandı, zorbalıkla, zorla, zulümle gözaltılar yapıldı. Dün bunlardan sadece bir tanesine tanıklık ettik. Hemen arkasından Siirt Belediye binasına Türk Bayrağı asılmış, İstiklal Marşı okunmuştur. Siirt hangi ülkenin toprakları içerisindedir? Siirt Türkiye topraklarının içerisinde olan bir kenttir. Orada Kürtler yaşıyor olabilir ama orası Türkiye coğrafyasıdır, Türkiye’nin içinde olan bir kenttir. Başka bir ülke toprağına gidip orayı işgal etmediniz ki Türk bayrağı asıp İstiklal Marşı okuyorsunuz. Neyin mesajını kime vermeye çalışıyorsunuz? Bunu özellikle iktidara sormak isterim.”


K24

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)