Son Dakika Haberler

Polis, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapılarını kelepçeledi

Polis, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapılarını kelepçeledi
Okunma : Yorum Yap

Tarihe geçecek görüntü: Polis, öğrencilerin AKP’li Melih Bulu’ya karşı başlattığı protestoları, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapılarını kelepçeleyerek engellemeye çalıştı…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri: Kayyım rektör istemiyoruz!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’yu atamasına karşı öğrenciler kitlesel protesto düzenledi. Polis, öğrencilerin eylemine biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Müdahale sırasında polis ve özel güvenlik görevlileri üniversite kapısına kelepçe taktı. Öğrenciler, salı günü dersleri boykot edeceklerini duyururken, çarşamba günü eyleme devam edeceklerini açıkladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak, uzun zamandır AKP’nin teşkılat çalışmalarında siyasi faaliyet gösteren Melih Bulu’yu atamasına karşı üniversite öğrencileri de harekete geçti. Yoğun güvenlik önlemleri alındığı görülen üniversitede, öğrenciler okulun Güney Kampüsü’nde bir araya gelerek büyük bir protesto gerçekleştirdi. “İntihalci rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir” , “Kayyım rektör istemiyoruz” sloganları atan öğrencilerin yaptığı basın açıklamasında tüm üniversitelerdeki kayyum rektörlerin istifası, tüm rektörlerin demokratik yöntemlere uygun olarak seçilmesi ve akademisyenlerin acilen yeni seçim düzenlemesi talepleri dile getirildi.

“Bu demokratik tavır ve zorunluluğun bütün üniversitelerde yer bulması için hem diğer üniversitelerden öğrenci arkadaşlarımızı hem de mezunlarımızı bize destek olmaya çağırıyoruz.” denilen açıklamada öğrenciler, Erdoğan’ın yaptığı atama kararına karşı mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

KAFTANCIOĞLU DESTEĞE GELDİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, üniversite önünde düzenlenen basın açıklamasına katılarak öğrencilerin protestosuna destek verdi. Kaftancıoğlu, daha sonra Twitter hesabından eylemden fotoğraflar paylaşıp şöyle yazdı:

“Boğaziçi Üniversitesi ve destek veren diğer üniversite öğrencilerine bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum her şeyden önce.. Örgütlü dayanışmayla; üniversitelere intihal ya da kayyumla değil zekayla girilebileceğini bir kez daha gösterdikleri için..”

POLİS, KAPIYI ‘KELEPÇE’LEDİ

Öğrencilere biber gazı ile müdahale edip gözaltına alan polis, daha sonra özel güvenlik görevlileri ile birlikte okulun kapısına kelepçe taktı. Bu anlar da öğrenciler tarafından protesto edildi.

BOYKOT KARARI 

Polis ablukası altında Hisarüstü’nde toplanan öğrenciler, salı günü dersleri boykot edeceklerini duyururken, çarşamba eyleme devam edeceklerini açıkladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)