Son Dakika Haberler

Refah üretmeyen büyüme ya da kabaran veresiye defteri / Hüseyin ORTAK

Refah üretmeyen büyüme ya da kabaran veresiye defteri / Hüseyin ORTAK
Okunma : Yorum Yap

Refah üretmeyen büyüme ya da kabaran veresiye defteri…

Ekonomist Hüseyin ORTAK yazdı:

31 Mayıs’ta açıklanan birinci çeyrek dönem büyüme rakamlarına göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH (Gayrisafi yurt içi hasıla) zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %0,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise bir önceki yıla göre birinci çeyrekte %4,2 yükseldi.

2018’deki kur krizinin ardından resesyona girerek üst üste üç çeyrek daralan Türkiye Ekonomisi 2019 üçüncü çeyreğinden başlayarak büyümeye dönmüş; dördüncü çeyrekte ise büyüme 6% ile ivme kazanmıştı.

Salgın öncesinde açıklanan Orta Vadeli Program’a göre bu yıl için büyüme tahmini %5 idi. Ankara, geçen yılki daralmanın ardından ekonominin hızla büyümeye geçeceğini tahmin ediyordu.

Açıklanan verilere göre GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2020 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak büyüyen sektörler ve büyüme oranları şu şekilde oluşmuştur.

• Diğer hizmet faaliyetleri %12,1
• Bilgi ve iletişim faaliyetleri %10,7
• Sanayi %6,2
• Kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %4,6
• Hizmetler %3,4
• Tarım %3,0
• Gayrimenkul faaliyetleri %2,4
• Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %1,9
• Finans ve sigorta faaliyetleri %1,6
İnşaat sektörü ise %1,5 daraldı.

Harcamalar açısından baktığımızda GSYH içinde en büyük paya sahip iki kalem olan yerleşik hane halkının tüketimi ve devletin nihai tüketim harcamaları kalemlerindeki yüksek büyüme oranları dikkati çekiyor. Buna karşılık iki önemli kalem, yatırım harcamaları ve ihracat geçen yılın ilk çeyreğine göre küçülmüş durumdadır.

Büyüme büyük oranda Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle birlikte düşen kredi faizleri sayesinde kamu bankalarının kredi kullandırma oranlarının artışıyla desteklenmiş görünüyor.
Türkiye ekonomisi 1990’lardan beri kriz ve büyüme arasında dalgalanan bir istikrarsızlık içerisindedir. Ortalama altı yılda bir yaşanan krizlerle tetiklenen istikrarsızlık ortamında büyüme ve kriz örüntüsü içerisinde yaşanan büyüme dönemleri refah üreten büyüme dönemleri olamamaktadır.

Benzeri bir tespiti içinde bulunduğumuz dönem için de yapabiliriz. Sadece kamunun ve hane halklarının tüketim harcamalarından kaynaklanan büyüme refah üretme kabiliyetinde değildir. Çünkü bu büyümenin ülkenin insani yahut maddi varlıklarına eklenen yeni değerlerden kaynaklanmadığı ortadadır.

Açıklanan verilerden görüleceği gibi, yatırım harcamaları ve ihracat küçülmüş durumda eğitim ve tarım ise büyüyen bütün sektörler arasında en alt sıralarda yer almaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)