Son Dakika Haberler

Remzi Kartal’dan ‘Edirne- İmralı’ çıkışına ilişkin açıklama: Kesinlikle İmralı ile Erdoğan arasında bir görüşme yok

Remzi Kartal’dan ‘Edirne- İmralı’ çıkışına ilişkin açıklama: Kesinlikle İmralı ile Erdoğan arasında bir görüşme yok
Okunma : Yorum Yap

Remzi Kartal’dan ‘Edirne- İmralı’ çıkışına ilişkin açıklama: Kesinlikle İmralı ile Erdoğan arasında bir görüşme yok…

Remzi Kartal, Erdoğan’ın “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onlarında kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” sözlerini değerlendirdi.

PKK’nın bir kolu olan Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik ‘İmralı’ya hesap verecek’ sözlerini, Erdal Er’in “Sıcak Gündem” isimli Youtube programında değerlendirdi.

Kartal, “Erdoğan’ın açıklamalarındaki niyetini yaptıklarıyla birlikte ele almak gerekiyor. Erdoğan, Öcalan’la bir diyalog içinde mi, bir diyalog sürecinin içinde olarak mı böyle bir konuşma yapıyor yoksa Erdoğan’ın yaptıklarına bakarak niyetini anlayabiliriz?” dedi. Remzi Kartal, “Erdoğan’ın her alanda Kürt halkına saldırdığını” öne sürdü. Kartal, “Öcalan’ın ailesi ve avukatıyla görüşmesinin engellendiğini ve Kürt halkına en üst düzeyde düşmanlık yapıldığını” belirtti.

Kartal, Erdoğan’ın sözlerini şöyle yorumladı:

“Erdoğan bu sözlerle ne demek istiyor ‘Edirne’deki İmralı’ya hesap verecek’ derken? Yani Edirne’deki suçlu. AKP’nin yürüttüğü 2013’teki diyalog süreci çökmüşse bunun sonucunu Selahattin Demirtaş’ın üzerine yıkmak istiyor. Kendisini temize çıkarmak istiyor. Son derece çirkin, ikiyüzlü bir politika. Bütün dünya biliyor ki Erdoğan, Fethullah Gülen’le çatıştıktan sonra derin devlet güçlerine teslim olarak tamamen devletin yüzyıllık inkar politikalarına teslim olarak masayı devirdi. Bu konuşmalar tamamen gündemi değiştirmek… Erdoğan, sanki İmralı’da bir görüşme varmış gibi mesaj vererek ve HDP’yi sıkıştırarak kamuoyunun aklını karıştırmak istiyor. Yaptığı tamamen bu. Ama halkımız şu an neyin doğru olduğunu biliyor. Erdoğan’ın Kürt halkının kafasını karıştırmaya gücü yetmez.”

Kartal, “kesinlikle İmralı ile Erdoğan arasında bir görüşmenin olmadığının” altını çizerken Erdoğan’ın rejimin çökmemesi için bir arayış içinde olduğunu öne sürdü.

Soru: Demirtaş ile Öcalan arasında çelişki ve çatışma mı yaratılmak isteniyor?

Kartal özetle şu yanıtı verdi:

“Selahattin Demirtaş ile A. Öcalan arasında bir çatışma filan söz konusu olamaz.  Demirtaş, HDP eski eş genel başkanıdır. Değerli bir Kürt siyasetçidir. Halkımızın sevdiği, değerli bir politikacıdır. O bakımdan bununla ilgili bazı soru işaretleri yaratarak öfkeyle hem Demirtaş’a, hem HDP’ye, yürütülen politikalara karşı bazı sonuçlar almak istiyor. Öcalan ile hem örgütsel olarak ilişkisi söz konusu değil, hem PKK ile söz konusu değil. Kürt sorunun çözümünde barışçıl, demokratik alanda siyaset yapan, tarihsel görev ve sorumluluğunu yerine getiren birisidir.”

Kartal, “esas ana muhalefet partisi HDP’dir” dedi.

Ne olmuştu?

Erdoğan, konuşmasında “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onlarında kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” ifadelerini kullanmış ve bunun üzerine Demirtaş, Erdoğan’a  “Siyasetçiler halka, partisine, parlamentoya, BAĞIMSIZ yargıya hesap verir. Sen benim için ‘kaygılanmayı’ bırak da kendi vereceğin hesabı düşün.” sözleriyle yanıt vermişti.

Demirtaş, AİHM’in ‘derhal serbest bırakılsın’ kararına rağmen halen Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)