Son Dakika Haberler

Ruhsar Pekcan, ‘Emine Erdoğan’ın yakınıyım diyerek vergisiz ithalat yapacak’ diye uyaran bakanlığa atanmış!

Ruhsar Pekcan, ‘Emine Erdoğan’ın yakınıyım diyerek vergisiz ithalat yapacak’ diye uyaran bakanlığa atanmış!
Okunma : Yorum Yap

‘Yolsuzluk’ konusunda en liyakatli ismi kendileri önermiş: Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün, Ruhsar Pekcan hakkında “Emine Erdoğan’ın yakınıyım” diyerek vergisiz ithalat yapmaya çalıştığı konusunda çalışanlarını uyardığı, buna rağmen Pekcan’ın 20 ay sonra bu bakanlığın başına atandığı ortaya çıktı…

Kabine değişimi beklenirken kendi bakanlığına daha pahalıya sattığı dezenfektan skandalının da patlak vermesiyle koltuğundan olan Ruhsar Pekcan için, Gümrükler Genel Müdürlüğü 2016’da uyarıda bulunmuş. Genel Müdürlük’ün Pekcan’la ilgili, “hakkında müteyakkız olunması” uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında, bakanlığa gelmeden 2 yıl önce, 2016 yılında, vergi ödemeksizin eşya ithali teşebbüsünde bulunduğu sebebiyle Gümrükler Genel Müdürlüğü çalışanlarına dikkatli olunması konusunda yazı gönderildiği ortaya çıktı.

EMİNE ERDOĞAN’IN YAKINIYIM DİYEREK VERGİDEN KAÇIYOR

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın ulaştığı mailde, 5 yıl öncesinde Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü çalışanlarına, Ruhsar Pekcan’ın Emine Erdoğan’ın yakınıyım diyerek vergisiz ithalat yapmaya çalıştığı uyarısında bulunulmuş. Doğrudan kişi ismi geçiren bir uyarı mailinin nadir olduğu belirtilirken, istisnai bir durum olduğunu ifade ediyor.

Mailin tam metni ise şu şekilde:

“Ruhsar Pekcan isimli şahıs tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin yakını olduğunu söyleyerek, vergi ödenmeksizin eşya ithali teşebbüsünde bulunduğu/bulunulacağı bilgisi gelmiş olup bu duruma karşı tüm bölge müdürlükleri ve bağlantı gümrük müdürlüklerinde görevli personelin müteyakkız olması hususunda uyarılması gerekmektedir.”

20 AY SONRA BAKAN OLDU

Ruhsar Pekcan’ın, bu denli şahsi bir uyarıdan 20 ay sonra kendisi hakkında uyarıda bulunan müdürlüğün dahil olduğu bakanlığa atanmış olması ise soru işaretlerini de arttırıyor. Geçtiğimiz aylarda bakanlığı süresince kendisi ve eşinin sahibi olduğu şirketin ürettiği dezenfektanları 2,5 kat misline devlete sattığı skandalı ortaya çıkmış, bunun üzerine Pekcan görevden alınmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)