Son Dakika Haberler

Rus medyası, Erdoğan’ın hamlelerine karşı ‘sır dosyalarını’ araladı

Rus medyası, Erdoğan’ın hamlelerine karşı ‘sır dosyalarını’ araladı
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan, Rusya’nın nasırına bastı! Dosyalar açılıyor!

Erdoğan’ın son hamleleri Rus medyasında çok konuşulacak iddiaların yer almasına sebep oldu: Türkiye’den Libya’ya ‘terör güzergahının’ detaylarını açıkladılar…

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Federal Haber Ajansı (FHA) çok konuşulacak iddialara yer verdi. “FHA, Türkiye’den Libya’ya Terör Güzergahının Detaylarını Açıklıyor” başlığıyla yayımlanan haberde Ankara’nın silahları Katar parasıyla aldığı, Suriye’deki radikallerin SADAT tarafından Libya’ya taşındığı, 24 Aralık’tan bu yana Suriye’den 1200’den fazla radikal savaşçının Türkiye’ye taşındığı, bu kişilerin İzmir yakınlarındaki kamplarda 2 haftalık özel eğitim aldığı ve kamp sonrası bu radikal savaşçıların Wings ve Africa Airlines Havayolları aracılığıyla Trablus’taki Mitiga Havaalanı’na taşındığı iddia edildi.

Haberde ayrıca Libya’daki savaşçıları eğitmek için 50’den fazla SADAT’çının ve yine SADAT’la ilişkili olarak da TSK’dan 20 askeri uzmanın Libya’ya gönderildiği bilgisine yer verilirken Suriye’de son dönemde birçok özel şube/ofis açan SADAT’ın Libya’ya yolladığı bu savaşçılara aylık 2000 dolar maaş sözü verdiği ve bu maaş sözleşmelerinin 6 aylık yapıldığı, çünkü çatışmalara katılacak bu kişilerin hepsine sonrasında Türkiye vatandaşlığı sözünün de verildiği paylaşıldı.

SADAT’ın finansmanının Katar olduğu paylaşılan haberde, 29 Ocak’ı 30’una bağlayan gece İzmir’den Trablus’a gemilerle 10 tank, 10 zırhlı araç, onlarca da başka araç olmak üzere 80’den fazla parça askeri ekipman taşındığı iddiasının yanı sıra Gaziantep’ten kalkan uçaklarla da yine Libya’ya savaşçı gönderildiği iddia edildi.

İşte o çok konuşulacak “FHA, Türkiye’den Libya’ya Terör Güzergahının Detaylarını Açıklıyor” başlığıyla verilen haber içeriği şöyle:

“Cumhuriyetin başkentini ele geçiren çeteleri desteklemek için Türk Suriye paralı askerlerinin ve askeri eğitmenlerinin Libya’ya nakledilme yollarını açıkladı. Ulusal Anlaşma Hükümeti (PNS) militanlarının saflarını dolduran Türk makamları, bölgedeki kendi jeopolitik çıkarları için Libya krizinin barışçıl çözümünü engellemektedir. FAN muhabirleri bulmayı başardıkça, çetelerin ve silah alımlarının sürdürülmesi için fonlar da Katar’dan geliyor ve Türk PMC SADAT Suriye’de radikalleri alıyor.

Türk özel hizmetlerinin emriyle yolcuların uçuşlara kaydedilmediğini belirtmek gerekir. Bunun yerine, militanların uçaklara inişi, belirli bir Libya vatandaşı tarafından kontrol edildi. Ayrıca, Türkiye’nin Gaziantep kentindeki bir havaalanından doğrudan Libya’ya uçan iki uçakta, Sultan Murad müfrezesinden yüzlerce Suriyeli paralı askerin yanı sıra, bu birliklere liderlik etmesi gereken birkaç saha komutanının daha olduğu bilinmektedir.
Ankara geçen yıl 24 Aralık’tan bu yana devlet sınırında 1.200’ün üzerinde Suriyeli teröristi özel hazırlanmış ulaşım koridorları aracılığıyla Türkiye’ye attı. İki haftalığına Türkiye’ye geldikten sonra cihatçılar ülkenin batısındaki İzmir iline yakın kamplarda özel eğitim aldılar. Daha sonra, Libya vatandaşı olan Wings ve Africa Airlines uçaklarındaki radikaller Libya topraklarına nakledildi ve uçaklar Trablus’a uçtu.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri komutanlığı, PNS Fayez Sarraj’ın silahlı gruplarını eğitecek olan Trablus’a özel askeri şirket SADAT’a 50’den fazla askeri eğitmen gönderdi. Bunlara ek olarak, Türk ordusunun 20 askeri uzmanı Libya başkentine gönderildi: iletişim mühendisleri, programcılar ve personel memurları. Bu insanlar, sürekli eğitim için SADAT ile uygun sözleşmeler yaptılar.
FAN yazı işleri ofisi, bu PMC’nin yakın zamanda aktif olarak Suriye Arap Cumhuriyeti’nin (SAR) kuzeyindeki şubelerini ve PNS’nin yanında askeri operasyonlar yürütmek için Libya’ya gitmek isteyen Suriyeli militanlarla sözleşmeler yapan özel ofisleri açtığını keşfetti. Bu PMC temsilcileri teröristlere aylık 2,000 dolarlık maaş verdi. Sözleşme altı aylık bir süre için imzalanırken, savaşlarda not alan tüm haydutların daha sonra Türk vatandaşlığı vereceğine söz verildi.

Mevcut verilere göre, PMC SADAT, militarize bir birim oluşturmak istiyor. Omar al-Mukhtar “, adını 20. yüzyılın başında İtalyan sömürgecilerle şiddetle savaşan ulusal Libya kahramanlarından biri aldı. Ankara Suriye’den Libya topraklarına yaklaşık 5.000 militan nakletmeyi ve ciddi bir haydutlar grubu ve İslami fanatikler kurmayı umuyor.

Katar’ın SADAT’ın Libya’daki faaliyetlerini finanse etmesi önemlidir. Bugüne kadar, bu PMC, Türkiye’deki Katar parası için tanklar da dahil olmak üzere yüz ünite ağır askeri ekipman satın aldı, bazı silahlar zaten Libya topraklarında. Özel bir yayında FAN, Ankara’nın BM ambargosunu atlayarak Trablus’a nasıl silah, mühimmat, ekipman ve hatta uçak sağladığını anlattı.

Daha önce, bu yıl 29-30 Ocak gecesi, iki Türk Donanması muharebe fırkateyninin eşlik ettiği Lübnan bayrağını uçan bir Bana kargo gemisi, İzmir’deki Türk limanından ayrılıp Trablus’a geldi. Gemide 80’den fazla ekipman vardı: 10 tank, 10 zırhlı personel taşıyıcı, düzinelerce kamyon ve cip. Tüm bu arabalar, Libya PNS tarafından Türkiye’den PNS ile anlaşmasıyla tahsis edilen Katar fonları ile teslim edildi.
Hatırlayın, şu anda, Libya’daki kilit istikrarsızlaştırma faktörü olan Ankara’nın yardımıyla Kuzey Afrika devletinin topraklarına taşınan Suriyeli paralı askerler. Teröristler Trablus sakinlerini soyup kaçırıyorlar, akrabalarından fidye talep ediyor, silahlı baskınlar düzenliyor ve yağma yapıyorlar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)