Son Dakika Haberler

4 Mart- Dış basında Türkiye: Rusya’dan İdlib iddiası: Türkiye, uluslararası hukuku ihlal ediyor

4 Mart- Dış basında Türkiye: Rusya’dan İdlib iddiası: Türkiye, uluslararası hukuku ihlal ediyor
Okunma : Yorum Yap

4 Mart- Dış basında Türkiye: Rusya’dan İdlib iddiası: Türkiye, uluslararası hukuku ihlal ediyor…

“Türkiye’yi tek başına bir bölgesel hegemon olarak gören ve değiş- tokuş yapılan ilişkileri normatif ittifaklara tercih eden Erdoğan korunmasız durumda…”

FINANCIAL TIMES: “PUTİN, ESAD VE ERDOĞAN’IN ARASINDA KALDI”

Financial Times gazetesi İdlib’deki gelişmelere yer verdiği haberinde, Putin’in Ortadoğu’da Rusya’nın nüfuzunu artıran Esad ve Erdoğan’ın arasında kaldığı yorumunu yaptı.

İngiliz Financial Times gazetesi, ‘İdlib’deki Çatışmalar Rusya’nın Türkiye’yle İlişkilerini Geriyor’ başlıklı yazısında, “Rusya lideri Vladimir Putin Ortadoğu’daki nüfuzunu artıran iki liderin arasında kaldı. Türkiye’nin Rusya destekli güçlere saldırıları Moskova’nın Ankara’yla ilişkilerini sınavdan geçirdi. Geçen hafta hayatını kaybeden 34 Türk askerin intikamını almak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son üç gündür Suriye rejimi hedeflerini bombaladı ve Erdoğan bunun daha başlangıç olduğu uyarısında bulundu” dedi.

Artan çatışmaların, Kremlin’in Suriye lideri Beşar Esad’a isyancı güçlerin elindeki son bölge olan İdlib için Erdoğan’la savaşmasına izin vermesindeki riskleri gözler önüne serdiğini vurgulayan Financial Times, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın çatışmaları yükseltme tehdidi, yarın Putin’le Moskova’da buluşmaya hazırlanırken, topyekûn savaş riski getiriyor” şeklinde kaydetti.

İngiliz gazetesi, Moskova Carnegie Merkezi’nden Dmitri Trenin’in, “Moskova Suriye-Türkiye çatışmasının gerçek bir savaşa dönüşmesinden kaygılı. Her iki tarafta artan ölü ve yaralı sayısı bu savaşı daha da yakınlaştırıyor” şeklindeki görüşlerine yer verdiği haberinde, Moskova merkezli düşünce kuruluşu Stratejiler ve Teknolojiler Merkezi adlı düşünce kuruluşunun Direktörü Ruslan Pukhov’un “Rusya’nın artık Erdoğan’ın olumsuz sonuçlardan kaçınmasına müsaade etmemesi çok mantıklı. Bu kadar sürmesi bile büyük sürpriz” şeklindeki sözlerini de aktardı.

FINANCIAL TIMES: “ERDOĞAN, MOSKOVA’YLA ÇATIŞMA RİSKİ ALIYOR”

Financial Times gazetesi, İdlib’deki yaşananlara dikkat çektiği haberinde, “Erdoğan Putin’in yardımına ihtiyaç duyarken, Moskova’yla çatışma riski alıyor” dedi.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Uluslararası İlişkiler Editörü ve deneyimli Ortadoğu muhabiri Davir Gardner imzalı yazısında, “Erdoğan Putin’in yardımına ihtiyaç duyarken, Moskova’yla çatışma riski alıyor.

Erdoğan yarın Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Moskova’da görüşecek. Erdoğan korunmasız görünüyor. Şam’ın, Ankara ve Moskova arasında 2018’de varılan anlaşmadaki çatışmasızlık bölgelerine çekilmesi ısrarı ve Serakib’in kuzeyinde ve yaşamsal önemdeki kavşağında bir Türk bölgesini kabul etmeyi reddetmesi Moskova’yla çatışma riskini beraberinde getiriyor. Bu aynı zamanda, Putin’in tasvibiyle 2016 ve 2018’de alınan Afrin ve Cerablus ile ABD’nin çekilmesinden sonra Ankara’nın girdiği kuzeydoğudaki Türk tampon bölgesini de riske atıyor” şeklinde kaydetti.

İngiliz gazetesi şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bir zamanlar güvenilir ortağı olduğu NATO, Ankara’nın Rus S-400 savunma sistemlerini almasından sonra büyük olasılıkla yardıma gelmeyecektir. Türkiye’yi tek başına bir bölgesel hegemon olarak gören ve değiş- tokuş yapılan ilişkileri normatif ittifaklara tercih eden Erdoğan korunmasız durumda. Bölgedeki çıkarları, Türkiye’nin içindeki isyancılarla ittifak halindeki Suriyeli Kürt savaşçıların Suriye sınırında özerk bir yapı kurmasını durdurmak ve daha fazla Suriyeli mülteci almamak. Her ikisi için de Putin’in yardımına ihtiyacı var. Önde gelen bir Türk analistin dediği gibi “İdlib’in düşüşünü yavaşlatmakta Türkiye’nin ne çıkarı var?”

RUSYA’DAN İDLİB İDDİASI: “TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR”

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’deki muhalif mevzilerin Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini ve siviller ile Rus hava üssü Hmeymim’in bulunduğu bölgelerin her gün topçu atışı altında olduğunu iddia etti.

Reuters’ın Rus Ria ajansına dayandırdığı habere göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yazılı açıklamasında Türkiye’yi İdlib’de asker ve silahtan arındırılmış bölge oluşturulması konusunda Moskova’yla yapılan anlaşmalardaki yükümlülüklerini yerine getirmemekle ve anlaşmaya uymak yerine Esad karşısı muhalif birliklere yardım ettiğini söyledi.

Konaşenkov, Türkiye’nin İdlib’e mekanize birlikler oluşturmaya yetecek kadar asker yığdığını, bunun da uluslararası hukukun ihlâli olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AKP Meclis Grup Toplantısı’nda İdlib’deki Bahar Kalkanı Harekâtı’yla ilgili olarak “Hiçbir şehidimizin ve gazimizin kanı boşa gitmiyor” dedi. Erdoğan, “36 şehit verdiğimiz saldırı sonrasında Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere kapıları açtık; bu yaptığımız uluslararası hukuka uygundur” diye konuştu.

ABD, TÜRKİYE’YE MÜHİMMAT VERMEYE HAZIR

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’de çatışmaların giderek şiddetlendiği İdlib bölgesinde Amerika’nın Türkiye’ye insani yardımın yanı sıra mühimmat da vermeye istekli olduğunu söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Türkiye’de temaslarda bulunan Jeffrey Hatay’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye bir NATO müttefiki. Çok büyük bir askeri teçhizat satış programımız var. Türk ordusunun da büyük bölümü Amerikan teçhizatı kullanıyor. Bu teçhizatın hazır ve kullanılabilir olmasını sağlayacağız. NATO ortağı olarak bilgi ve istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Orada neye ihtiyaçları varsa bunlara sahip olmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield da aynı brifingde, Washington’un Ankara’nın hava savunma sistemleri talebini incelediğini söyledi. Türkiye’nin İdlib krizi nedeniyle ABD’den sınıra Patriot sistemleri konuşlandırmasını istediği yönünde haberler çıkmıştı. Ankara’nın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına Washington sert tepki göstermişti.

Jeffrey, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’la birlikte Ankara ve Hatay’da temaslarda bulundu. Heyete Hatay’daki temaslarının bir bölümünde BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock da eşlik etti.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, “Başkan Donald Trump’ın da bahsettiği gibi, mühimmat sağlamaya istekliyiz” dedi. Jeffrey, Türk muhataplarının insani yardımlara yönelik ihtiyaca da çok fazla vurgu yaptığını aktardı.

Jeffrey şöyle konuştu:

“Öncelikle Türk ordusu ve Suriye muhalefeti bir insani felaketi önlemek için savaşıyor. Milyonlarca mülteci, Esat’ın, Rus ve İranlı müttefiklerinin niyeti bu. İkincisi, bu ihtilafa BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı altında bir siyasi çözüm bulunmasını sağlamak için mücadele ediyorlar. Büyükelçi Kelly Craft da bu kararın düzgün biçimde uygulanmasını teminen BMGK’da çok sıkı bir çalışma yürütüyor. Sahada olanlar bunlar. Türkiye NATO’dan, bizden yardım istedi. Öncelikle insani yardım. İkincisi de, NATO müttefikleri olarak istihbarat paylaşıyoruz. Türkiye Amerikan silah sistemlerinin büyük bir alıcısı. Başkan’ın da geçenlerde belirttiği gibi, Türkiye’ye malzeme ve diğer şeyler vereceğiz. Ayrıca Türkiye’nin ya bize ya da NATO’ya sunduğu talepleri de değerlendiriyoruz”.

İdlib krizinin çözüm umutlarında bu hafta önemli bir görüşmeye sahne olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü Moskova’da bir araya gelmeyi planlıyor. İki ülke heyetleri arasında bir süredir devam eden görüşmelerde ateşkes konusunda bir anlaşmaya varılamamıştı.

Jeffrey, ABD’nin Türk yetkililerle yakın temas halinde olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova’ya Putin’le görüşmeye gittiğinde nasıl bir diplomatik tavır takınacaklarını izleyeceğiz” ifadesini kullandı.
Rusya’nın İdlib’de yürüttüğü politikayı tümüyle şer olarak niteleyen Jeffrey, bu politikanın ana odağını sivillere saldırma ve onları terörize etme olarak tanımladı.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG: “ALMANYA, TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’A YARDIM ETMEK ZORUNDA”

Süddeutsche Zeıtung gazetersi, Türkiye’nin İdlib saldırısı sonrasında sığınmacıların sınırlardan geçişini engellememe kararı sonrasında binlerce kişinin Türkiye-Yunanistan sınırındaki bekleyişini sürdürdüğüne dikkat çektiği haberinde, sınırdaki görüntülerin Avrupa’daki aşırı sağcıların ekmeğine yağ sürebileceği uyarısında bulundu.

Alman gazetesi ayrıca, “Almanya, Türkiye ve Yunanistan’a yardım etmek zorunda” dedi.

Gazete şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınır elbette bütün sığınmacılara açılmamalı. Kimsenin AB dış sınırını önce kuşatan ve sonra da aşan insan kafilesinin fotoğraflarına ihtiyacı yok. Böyle bir senaryo sadece kontrolsüz göçün Avrupa’ya geleceği korkularını alevlendirmek isteyenler tarafından temenni edilebilir. Göçün idare edilemeyeceği görünümünü uyandırmak isteyenler, aşırı sağcıları teşvik ediyor demektir. Buna 2015 mülteci yılından çıkarılan acı dersler de dahil. Almanya AB dış sınırına değil, Türkiye ve Yunan adalarındaki sığınmacı kamplarına yardım etmek zorunda üstelik sadece maddi olarak da değil. Özellikle korunmaya muhtaç, çocuklar, hastalar aileler hızlıca Almanya’ya getirilmek zorunda. Bu, çaresizliğe karşı küçük bir adım olabilir. Ancak yine de bir başlangıç olur”.

MARKISCHE ODERZEITUNG: “DESTEĞİN ERDOĞAN’LA DEĞİL ZOR DURUMDAKİ İNSANLARA YARDIMLA İLGİSİ VAR”

Märkische Oderzeitung gazetesi, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı akınıyla ilgili yorumunda, “Türkiye’deki 3 milyon 600 bin sığınmacının Avrupa’nın desteğine ihtiyacı var. Bu durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir ilgisi yok. Tam tersine zor durumdaki insanlara yardımla ilgisi var” dedi.

Gazete, “Sınırdaki bu trajik görüntülere sadece seyirci mi kalmalıyız? Bu sorunun yanıtı hayır! Avrupa gerçekten bir başlangıç yapmak istiyorsa o zaman seyirci kalmamalı. AB’nin Yunanistan’a ilk yardımlarının Yunan adalarındaki skandal durumu hafifletmesi umuluyor. Ve sonra Türkiye’yle müzakereler yapmaktan kaçış yok. Türkiye’deki 3 milyon 600 bin sığınmacının Avrupa’nın desteğine ihtiyacı var. Bu durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir ilgisi yok. Tam tersine zor durumdaki insanlara yardımla ilgisi var. AB insaniyet için böyle bir sinyal verirken, göç konusunun kendisini zorlamasını da engelleyebilir” diye yazdı.

ALMANYA: “AB SINIRLARI TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİLERE KAPALI”

Alman Hükümeti, Türkiye’den Avrupa’ya gelmeyi umut edenleri sosyal medya üzerinden sınırlarımız kapalı mesajıyla uyardı. Berlin’deki protesto gösterisinde ise Avrupalı liderlere “AB sınırlarını açın” çağrısı yapıldı.
Alman İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin AB sınırlarına akın edenlere sosyal medya aracılığıyla seslenerek sınırlarımız kapalı mesajını verdi.

Deutsche Welle’ye göre, Alman Hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapıları açtık açıklamasıyla AB sınırlarına tetiklediği göçmen akını frenlemek için harekete geçti.

Alman İçişleri Bakanlığı, dün akşam sosyal medyada İngilizce, Farsça ve Arapça paylaşımlarda bulunarak, Türkiye sınırlarından Avrupa’ya geçmeyi umut edenlere şu sözlerle seslendi:

“AB dış sınırlarında düzeni sağlamak için vargücümüzle Yunanistan’ı destekleyeceğiz. Avrupa sınırları Türkiye’deki mültecilere açık değildir. Bu Almanya sınırları için de geçerlidir”.

Berlin, bu girişimi ile gelişmeleri sosyal medyada üzerinden takip eden sınır bölgesindeki mülteci ve göçmenleri bilgilendirmeyi hedefliyor. Alman İçişleri Bakanlığı bu yolla aynı zamanda Erdoğan’ın açıklaması üzerine Afganistan, İran, Pakistan ya da Afrika ülkelerinden harekete geçmeye hazırlananları da frenlemeye çalışıyor.
Bu arada AB sınırlarının mültecilere açılması için dün başkent Berlin’de, başbakanlık binası önünde, binlerce kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi.

‘Seebrücke Berlin’ inisiyatifi tarafından, ‘Sınırları açın, hayat kurtarın’ sloganıyla düzenlenen gösteride, AB’nin mültecilere duvar ören politikaları, AB-Türkiye Mülteci Mutabakatı eleştirildi ve artık mültecilere Avrupa kapılarının açılması gerektiği vurgulandı.

Polisin tahminine göre gösteriye 3 bin 500 kişi katıldı. Organizatörler ise katılımcı sayısının 8 bin olduğunu açıkladı. Almanya’nın diğer kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi. BM’nin verilerine göre Türkiye-AB sınırında, Avrupa’ya geçmek için binlerce kişi bekliyor. Yunanistan’ın sınırdan geçmek isteyenlere gaz ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etmesi tepkilere yol açıyor. AB, sınır geçişlerine izin verilmeyeceğini açıkladı.

DSÖ: “KORONAVİRÜS, INFUENZA KADAR BULAŞICI DEĞİL”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom, yeni tip Koronavirüs’ün (Kovid-19) Influenza kadar bulaşıcı olmadığını ifade etti. Adhanom, “Influenza olanlar hastalanmadan öncede hastalığı yayarlar. Koronavirüs’te durum bu değil gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

Gazetecilere koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunan DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom, bir Kovid-19 vakasını tespit etmenin en etkin yolunun antikor sayımı yapmak olduğunu ifade etti.
Dönemsel Influenze ile Kovid-19’u karşılaştıran Adhanom, yeni tip koronavirüsün daha ağır hastalıklara sebep olduğunu dile getirdi. Adhanom, “Dünyada birçok insan dönemsel grip virüs türlerine karşı bağışıklık geliştirmiştir. Kovid-19 ise yeni bir virüs” dedi. Adhanom, virüsler arasındaki farklılıklar sebebiyle Covid-19 vakalarının “Influenza gibi tedavi edilemeyeceğini” aktardı.

Koronavirüsle ilgili resmi rakamları da paylaşan Adhanom, dünyada 90 bin 893 doğrulanmış vaka bulunduğunu ve 3 bin 110 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 48 ülkede Kovid-19 vakaları görülürken, 122 ülkede henüz vakaya rastlanmadı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)