Son Dakika Haberler

İddia! Seçim sistemi değişiyor ve Yüzde 50+1 kalkıyor

İddia! Seçim sistemi değişiyor ve Yüzde 50+1 kalkıyor
Okunma : Yorum Yap

Seçim sistemi değişiyor ve Yüzde 50+1 kalkıyor iddiası

AKP’nin dün gerçekleşen Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi değişikliğinin de ele alındığı iddia edildi. Değişikliğin, Cumhurbaşkanlığı seçimini tek tura düşürmeyi ve yüzde 50+1 oy alma şartını kaldırmayı hedeflediği iddia ediliyor.

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, MYK Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada baro ve tabip odalarının seçim usullerinin yeniden belirleneceğinin mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı seçim sistemi konusunda değişiklik öngören bir taslağın hazırlanmasını istediği iddia edildi.

Söz konusu değişikliğin, Cumhurbaşkanlığı seçimini tek tura düşürmeyi ve seçilmek için yüzde 50+1 şartını kaldırmayı öngördüğü belirtildi.

Değişiklik gerçekleşirse, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçilmek için herhangi bir baraj aranmayacak ve en çok oyu olan aday seçimi kazanmış olacak. Diğer yandan, değişiklik için taslağın hazırlamasının ardından kamuoyunda konu ile ilgili gündem oluşturulacağı ve muhalefetin desteğini almak için zemin hazırlanmaya çalışılacağı öğrenildi.

AKP’Lİ FARUK ÇELİK’İN “YÜZDE 40+1” ÖNERİSİNE ERDOĞAN DESTEK VERMİŞTİ

AKP’nin eski bakanlardan Faruk Çelik, Eylül 2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1 zorunluluğunun, yüzde 40+1’e düşürülmesini ortaya atmış, Erdoğan ise “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor. Meclis’e ön hazırlığımızı getirebiliriz” diyerek, bu öneriye destek sinyali vermişti. Ancak anayasa değişikliği gerektiren bu formül için muhalefetin destek vermeyeceğini açıklamasının ardından öneri rafa kaldırılmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)