Son Dakika Haberler

Seçime yalnızca ‘AKP-MHP girebilecek’ demenin başka yolu: Seçimde üçlü baraj geliyor!

Seçime yalnızca ‘AKP-MHP girebilecek’ demenin başka yolu: Seçimde üçlü baraj geliyor!
Okunma : Yorum Yap

Seçime yalnızca ‘AKP-MHP girebilecek’ demenin başka yolu: Seçimde üçlü baraj geliyor; ittifakta yüzde 5, genelde yüzde 10, bölgede yüzde 20!


Yapılan çalışma Meclis’e sunulur ve yasalaşırsa, daraltılmış bölge sistemi uygulanacak. Bölgesinde yüzde 20 barajını aşamayan vekil çıkaramayacak. Ülke genelindeki yüzde 10 barajı devam edecek. İttifak içinde ise aşılması gereken oy oranı yüzde 5 …

AKP’li kurmayların yeni yasama döneminin başlangıcına kadar mesaisi, yeni seçim sistemi üzerine olacak. Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nin önünün kesilmesi amacıyla yapılacağı ileri sürülen çalışma için AKP Siyasi İşler Başkanı Hayati Yazıcı’nın başında olduğu bir komisyon kuruldu.

Hazırlığı yapılan çalışmaya göre; İttifak içinde getirilmesi konuşulan yüzde 5 barajının yanı sıra, mevcut sistemdeki yüzde 10 barajı devam edecek. Ayrıca, daraltılmış bölge sistemi içinde yüzde 20 barajını aşamayan parti de milletvekili çıkaramayacak.


Bölge sayısı artırılıyor


İttifak içinde yüzde 5 oyu aşamayan partinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giremeyeceği yeni modelde, yüzde 10 seçim barajı da devam edecek.

Öte yandan, daraltılmış bölge sistemi için de çalışmalar yürütülüyor.

Mevcut sistemde, 81 ilde 87 seçim bölgesinde seçim yapılıyor. Yeni çalışmada, bölge sayısının 120 olacağı konuşuluyor. 

Independet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)