Son Dakika Haberler

Selçuk Özdağ: Başkanlığa evet dememeliydik, herkesten özür dilerim

Okunma : Yorum Yap

Erdoğan’ı “Mustafa Kemal’den sonra en büyük lider” ve “Son Mohikan” olarak nitelemişti!


Erdoğan’ın eski yardımcısı Selçuk Özdağ: “Başkanlığa evet demeseydik ekonomik krizin, dış politikanın, döviz krizinin, enflasyonun faturasını bize kesecektiniz, bizi sokakta dolaştırmazdınız. Yine de evet dememeliydik. Herkesten özür dilerim”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yardımcılığını yapan ancak 2019’da AKP’den istifa ederek Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi’ne katılan Selçuk Özdağ, çarpıcı itiraflarda bulundu. Özdağ, başkanlık sistemine ilişkin “Yine de evet dememeliydik. Milletimizden özür diliyorum.” dedi. AKP’nin 3 dönem milletvekilliğini, MKYK üyeliğini ve Genel Başkan Yardımcılığını yapmış olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Amasya 1. Olağan Kongresi’nde çarpıcı itiraflarda bulundu. Özdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ oyu verdiği için özür dilerken Ahmet Davutoğlu’nu AKP’deki görevinden ‘FETÖ’nün aldığını savundu.

Özdağ, yanlışlarını sıraladı:

Özdağ, yaptıkları hataları sıralayarak bunun nedenini şöyle açıkladı:
“Ben istiyorum ki çocuklarıma doğru bir Türkiye bırakayım. Recep Tayyip Erdoğan döneminde yanlışlarım oldu benim. O bakanlar yüce divana giderken yurtdışına gitmeyecektik, evet oyu verecektik. Gitsinler yüce divana, aklanarak gelsinler diyecektik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine evet oyu vermeyecektik. Ama Amasyalılar bizi suçlamayın. Eğer biz ona evet oyu vermeseydik, o geçmeseydi parlamentodan bugünkü ekonomik kriz, bugünkü dış politika krizi, bugün döviz krizi, bugün enflasyon bu boyutlarda olsaydı Ahmet Davutoğlu’nu, Selçuk Özdağ’ı, Ayhan Sefer Üstün’ü, Coşkun Çakır’ı sokaklarda dolaştırmazdınız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine o gün evet demeseydik bugün yaşanılan ekonomik krizin, hayat pahalılığının, işsizliğin bütün faturasını evet demeyen bizlere kesecektiniz. Ama bütün bunlara rağmen yine de evet dememeliydik. Milletimizden özür diliyorum.”

“Ayak oyunları yapıp parti içi darbe yaptılar”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP’den ayrılış süreciyle ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Özdağ, Davutoğlu’nu görevden uzaklaştıranın FETÖ olduğunu söyledi. Özdağ’ın konuya ilişkin ifadeleri şöyle:
“Ayak oyunları yapıp parti içi darbe yaptılar. Amasyalılar siz zannetmeyin ki Ahmet Davutoğlu’nu sadece Recep Tayyip Erdoğan aldı görevden. Oradaki insanların egoları aldı görevden. O egoların da rolü vardır. Yüzde 50 oy almış adamı kıskandılar. Siyasi ahlak yasası çıkartacaktık. Buna engel oldular. Yolsuzluğu, hırsızlığı önleme yasasını çıkaracaktık. İstemediler. İmar yasasını çıkartmak istedik. İmarın parası devlete aksın istedik. Egolarının esiri olan ve yüzde 50 oy almış entelektüel birini çekemeyenler, fırsat vermediği rantçılar ve dahi defosu olmayan birinin ülkeyi yönetmesini istemeyen egemen güçler ve FETÖ görevden aldı O’nu.”

“Adalet ve Kalkınma Partisi 20 katlı binadan düşen porselen vazodur”


Özdağ, geçtiğimiz gün Aydın İl Kongresi’nde gerçekleştirdiği konuşmada ise, “Adalet ve Kalkınma Partisi çabuk yıkılacak. Bir kez muhalefete düşsün, Adalet ve Kalkınma Partisi kalmayacak. Burası Anavatan Partisi’ne benzemez. Anavatan Partisi 20 katlı binadan düşen bir güğüme benzer. Düşer, bir tarafı delinir, suyu muhafaza eder, abdest aldırır, su içirir, duş yaptırır, elinizi yüzünüzü yıkattırır. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi 20 katlı binadan düşen porselen vazodur. Yerle bir olur” demişti.

Özdağ, 2017’de Erdoğan’ı “Son Mohikan” olarak niteliyor, yere göğe sığdıramıyordu


Selçuk Özdağ, 06.08.2017 tarihli haberlerde Erdoğan’ı “Son Mohikan” olarak nitelemiş ve övgüler dizmişti. Özdağ, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük devrimci, en büyük reformist ve en başarılı siyasetçidir. 95 yıllık siyasetin Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bence de son mohikandır” demişti. “Tayyip Erdoğan’ı dördüncü sıraya koyuyordum. Artık Mustafa Kemal’den sonra ikinci…” Selçuk Özdağ, sözlerinin sosyal medyada tartışılması üzerine DHA’ya yaptığı açıklamada ‘mohikan’ benzetmesini daha önce de yaptığını hatırlatarak “2015 yılında da söylemiştim. Hatta o zaman Recep Tayyip Erdoğan’ı dördüncü sıraya koyuyordum. Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal, Recep Tayyip Erdoğan. Şimdi Erdoğan ikinci sıraya geçti. Neden? 17- 25 Aralık gibi ekonomi ve siyaset darbesini bertaraf etti. Türkiye’de bir hükümet kurulamadığı zaman, kaos çıkacağı zaman inisiyatif alarak erken seçim kararına çok ciddi katkısı oldu. 15 Temmuz gecesini bertaraf eden liderdir. Bütün darbe girişimlerinde tehditlerde, herkesin çekildiği ortamlarda, Erdoğan meydan okudu. O nedenle ikinci sıraya geçti.” demişti. Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk’ün kurduğunu belirten Selçuk Özdağ, Erdoğan’ın da 2002’den bugüne vesayetçilere meydan okuduğunu, darbeleri bertaraf ettiğini ve 12 seçim kazandığını belirtmişti. Özdağ, “Erdoğan egemen güçlere, adına ‘F tipi’ dediğimiz cemaatlere karşı ciddi mücadele vermiş ve hala ayakta, sağlığı beyni ve fiziki yapısıyla, hayalleriyle ayakta” dedi. Selçuk Özdağ, geçmişteki siyasi liderleri eleştirirken ise “Demirel şapkasını alıp gitmişti 12 Mart’ta. Şapkasını koruduğu kadar ülkeyi koruyamadı. Erbakan partisini koruyamadı. O dönem içinde ekonomik olarak neler yaşadığımızı biliyoruz” diye konuştu. Sözlerinin ‘övgüler yağdırmak’ olarak değerlendirildiğini kaydeden Selçuk Özdağ, şöyle devam etti: “Ben var olan bir şeyi söylüyorum. ‘Yok canım hayır ondan başarılı şu liderdir’ desinler. Elbette Menderes, Özal, Erbakan, Yazıcıoğlu, Türkeş’in Türk siyasi hayatında çok ciddi katkıları var. Çok lider çıkaramadık. Çok az yetiştirdiğimiz liderlere sahip çıkmamız gerekir. En önemli lider de Erdoğan’dır. En karizmatik lider. Türk siyasi hayatına yön veren adam. İdealizmle realizmi yan yana götüren adam. Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda çok ciddi şekilde her seçim sonrası devrim yapan, hayallerini gerçekleştiren adamdır. Onun başarısı benim sözlerimle değil, kendisinin yaptıklarıyla kaim. Ben ülkücü gelenekten geliyorum Türkeş ve Yazıcıoğlu için de çalıştım ama 12 seçim kazanmak Erdoğan’a nasip oldu.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)