Son Dakika Haberler

Serhat HALİS: Göç dalgası ‘gericiler’ lehine dengeyi bozacaktır

Serhat HALİS: Göç dalgası ‘gericiler’ lehine dengeyi bozacaktır
Okunma : Yorum Yap

Serhat HALİS: Göç dalgası dengeyi ‘gericiler’ ya da ‘anti sekülerler’ lehine bozacaktır…

“Muhafazakâr erkek gruplarına neden sınır kapıları açılıyor?”

Serhat HALİS yazdı:

İslam ülkelerinden Türkiye’ye gelmeye devam eden ve neredeyse tamamı erkek olan grupların varlığı tekrardan gündeme oturdu. Bu mesele başta kadınlar olmak üzere pekçok çevre tarafından yeniden tartışılmaya başlandı. Nesnel şekilde değerlendirmeye çalışarak, şu özeti yineleyelim.

Afganistan-Pakistan’dan gelen binleri gösteren videolar gündemde. Tamamı erkeklerden oluşan bu insanlar sorun yaşamadan Türkiye’ye giriyor. Dünyada hiçbir devletin yapmadığı şeyi yapıyor şu an Türkiye. Muhafazakâr erkek gruplarına neden sınır kapıları açılıyor bu bir soru işareti.

Ortalama Afgan erkeğinin inançsal ve düşünsel formasyonu, Taliban’dan farklı değil. Hatırlayın, Mart 2015’te başkent Kabil’de, kent merkezinde güpegündüz, Farkhunda Melikzade dini gerekçelerle, yüzlerce erkek tarafında linç edilmiş, cesedi yakılmış ve üzerinden arabayla geçilmişti.

Kameralara yansıyan görüntülerde lince bulaşmayan erkeklerinse ellerinde cep telefonuyla bu anları gülerek kayıt altına aldıkları görülüyordu. İşin ilginç yanı bunu yapan yüzlerce erkek, Taliban militanı değil, başkentte yaşayan, işinden evine dönen sıradan Afgan vatandaşıydı.

Hal böyleyken yoğun bir göç ile birlikte Türkiye’deki sosyo-politik termodinamik denge İslamcı-gerici bir zemine doğru oturuyor. Türkiye zaten yeterince gericinin yaşadığı ve seküler cenah ile gericiler arasında uzun yıllardır şiddetli bir didişmenin yaşandığı bir coğrafya.

Bu anlamıyla Türkiye’de kültürel olarak “modern” ve “gerici” şeklinde ayrıştırabileceğimiz iki insan tipi var. Bunlar, esasında “sekülerler” ve “anti sekülerler” olarak beliriyor. Gelen göç dalgası ise “gericiler” ya da “anti sekülerler” lehine dengeyi bozacaktır.

Böylesi bir popülasyonu ve tehlikeyi bağrında taşıyan bu tip göçmenler, olası bir seçimde iktidar lehine oy kullanacak “vatandaşlara” ya da olası bir kırılma anında gericiler lehine sokaklara dökülen bir cenaha dönüşebilir. Bunların ikisi de ihtimal dahilinde.

Eğitimden yoksun kalmış, mesleği olmayan, dil bilmeyen, yıllarca aşiretler arası savaşlarda yer almış, temel referansı İslam hukuku olan, kadınla ve toplumla iletişimi sıkıntılı on binlerce genç erkeğin; beslenme, barınma ve cinsel ihtiyacını nasıl karşılayacağı ise bir muamma.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink