Son Dakika Haberler

Serhat HALİS: ‘Liberal Truva atları’

Serhat HALİS: ‘Liberal Truva atları’
Okunma : Yorum Yap

‘Liberal Truva atları’

Serhat HALİS yazdı:

Liberalizm ve gericilik işlevsel açıdan muhafazakârdır ve bu bağlamda eşdeştir. “Egemen ilişkiler ağını muhafaza etmek”, ikisinin de varlık nedenidir. Liberallerin aksini söylüyor olması, onların, iddiamızı kanıtlayan pratikteki somut gerçekliği karşısında, hiçbir anlam ifade etmez.

Modern çağda ve toplumda gericinin işbaşı yapabilmesi ancak liberalin yardımıyla mümkün olur. Bu gerçeğin ifşası için ne uzun soluklu temrinlere ve derin analizlere, ne de cihanın farklı kara parçalarında ve farklı zamanlarında gözlemlenebilir örneklere başvurmaya gerek var.

Bu hususta, Türkiye’de, AKP’nin iktidara gelmesi ve gücünü pekiştirmesinde esas dinamonun, liberal sağcılar ve liberal solcular olduğu gerçeğini hatırlamamız yeterli olacaktır.

“Liberaller ile gericiler arasındaki ilişki nasıl tanımlanır” dense, bu ilişkinin, pek sevişken olarak adlandırılmayı hak eder nitelikte olduğunu cüretkâr biçimde ifade ederiz. Ancak tüm sevişkenliğine rağmen, belirli bağlamlarda, sakat bir aşk biçiminde karşımıza çıkar bu ilişki.

Çünkü liberalden gericiye doğru akan bir tek taraflılık taşır ve kaçınılmaz olarak bir tarafın kandırılması ve hüsrana uğramasıyla sonlanır. Bugün YAE’cilerin yaşadığı hüsran göz önüne getirilecek olursa; hem meramımız daha anlaşılır olur, hem de bu aşkın kaybedenini bulmuş oluruz.

Gericiler için köprüyü geçmek adına kullanılan birer aparattan ötesini ifade etmeyen bu “kullanışlı aptallar”, bugün atıldıkları köşede dizlerini dövüyorlar.

Bir anlamıyla siyasal islamcı, modern toplumda, liberalin kürkünde gelişen bir pediculustur, bir asalaktır. Bu asalakların, bu kürk dışında, suyun beri yakasındaki otlaklardan beslenmelerini de yine “liberal Truva atları” sağlamıştır.

Bu hususta ipi en önde göğüsleyen “ahşap beygir”, kuşkusuz ki Birikim dergisidir. Birikim’in Anadolu halklarına armağanlarını hatırlayalım desek, bir sonraki cümlemiz, bunu yaparken sağlam bir mideye sahip olmamız gerektiğini belirtmek yönünde olacaktır.

Zira Birikim kervanından geçenlerden, yani; Abdurrahman Dilipak’lardan, Hilal Kaplan’lardan, Yasin Aktay’lardan, Mehmet Metiner’lerden, Nazlı Ilıcak’lardan, Ali Bulaç’lardan bahsetmiş olacağız. İşte Birikim Dergisi’nin yazar kadrosu bu…

Birikim kadar olmasa da yakın mecralardan da çok menem sızıntılar olmuştur bu cenaha. Numan Kurtulmuş’lar, Ahmet Hakan’lar, Rasim Ozan Kütahyalı’lar.Bu isimlerin hepsi bir dönem, kimi “solcular” için, yan yana mücadele edilebilir kişilerdi. Birikim’in buradaki payı da yadsınamaz.

Birikim’in refakatinde; Mehmet Metiner gibi biri HADEP Genel Başkan Yardımcılığı bile yaptı. Gündem Gazetesi’nde yazıları yayımlandı. Hatta bir dönem “Alevi kanalı” olarak yayın yapan Su TV’nin başına geçti.

Bu isimlerin bir kısmı köprüyü geçtikten sonra solcularla olan münasebetlerinin karakterini değiştirdiler ve kılıçları çektiler. Hemen hepsi suyun beri yakasındaki verimli otlaklarda “semirip”, anayurtlarına geri döndüler. Bazıları hariç, hala aramızdalar…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)