Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

Serhat HALİS: “Yalnız değilsin eskici / Bir sabah güneş doğar…”

Serhat HALİS: “Yalnız değilsin eskici / Bir sabah güneş doğar…”
Okunma : Yorum Yap

“Yalnız değilsin eskici / Bir sabah güneş doğar…”

Bir temmuz akşamı, yitik o kente doğru yolculuk halindeyiz. Hava sıcak, camı aralıyorum; ılık bir rüzgâr alnımızı yalayıp geçiyor. Kimsenin konuşmadığı nadir bir an bu. Hoparlörden yükselen ses kederimize hemhal oluyor: “Yalnız değilsin eskici / Bir sabah güneş doğar…”

Serhat HALİS yazdı:

Bir temmuz akşamı, yitik o kente doğru yolculuk halindeyiz. Hava sıcak, camı aralıyorum; ılık bir rüzgâr alnımızı yalayıp geçiyor. Kimsenin konuşmadığı nadir bir an bu. Hoparlörden yükselen ses kederimize hemhal oluyor: “Yalnız değilsin eskici / Bir sabah güneş doğar…”

Evet, kulaklarımızda şakıyan bir “Metin & Kemal” ezgisi bu. O ezgi ki, çocukluk yıllarımdan beri bana refakat etti, çoğumuzun duygu dimağıma kazındı. 80’lerden beri sol çeper içerisinde zamanın bir anında bulunmuş herkesin yüreğine “çizik atmış” iki sanatçıdan bahsediyorum.

Onların 40 yıla yayılan sanat hayatları adeta bir göçmen kuştur. Dersim’den kalkıp İstanbul’un dar sokaklarına, mahpushane avlularına; oradan Nueva Cancion’la Latin Amerika’ya ve Avrupa’ya kadar uçup mevsiminde yeniden Dersim’e geri döner o kuş.

Kahraman’ların, Pülümür’ün bir dağ köyünde başlayan yaşam örgüleri ise Erzincan ovasına, oradan da üniversite hayatıyla birlikte İstanbul’a uzanacaktır. Kemal Kahraman, 1983 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki öğrenciliğine, aynı yılın bitiminde son verir.

1985’te ODTÜ Felsefe’dedir. Üniversitede, 80 sonrası yeni canlanan öğrenci hareketi içerisindeki faaliyetleri nedeniyle 8 yıl 4 ay hapis cezası alır. 3 yılı aşkın süre hapis yattıktan sonra Almanya’ya gitmek zorunda kalacak ve 22 yıl boyunca Türkiye’ye dönüşü mümkün olmayacaktır.

Metin Kahraman ise, 1984’te Marmara Üniversitesi’ne kaydını yaptırır. 1985’te; Orhan Emek, Ali Dağlar gibi isimlerle Türkiye’deki politik müziğin ve Nueva Cancion ekolünün en bilinen müzik topluluğu haline gelecek olan Grup Yorum’u kurarlar. Ertesi yıl Yorum’un ilk albümü çıkacaktır.

Bu albümde; Metin Kahraman, Kemal Sahir Gürel, Gülbahar Uluer, Erkan Sevil, Ayşegül Yordam, Tuncay Akdoğan, Taci Uslu, Efkan Şeşen gibi isimler yer alır. Ahmet Telli’nin “Sıyrılıp Gelen” isimli şiiri, aynı isimle Grup Yorum’un 1986 yılında çıkan ilk albümüne adını verir.

Albüme adını veren “Sıyrılıp Gelen” şarkısı, bir Metin Kahraman bestesidir. Ahmet Telli’nin bir diğer şiiri “Hüznün İsyan Olur” da, aynı albümde yine bir Metin Kahraman bestesi ile karşımıza çıkar.

Büyük şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in “Kerbela Uzak Değil şiiri ise, “Munzur Dağı” ismiyle bu albümde Metin Kahraman tarafından bestelenmiş bir şarkıya dönecektir. Türkiye’de Nueva Cancion ekolünün başarılı çalışmalarında Metin&Kemal Kahraman kardeşlerin izleriyle rastlaşırız.

1991 yılına geldiğimizde, Metin Kahraman, Gülbahar Uluer ile birlikte “Seher Yeli/Desmal” isimli albümü çıkaracaktır. Bu, dönemi için kıymetli bir albümdür ve “Metin&Kemal” müziğinin sonraki yıllarına dair bir izlek sunacaktır.

90’ların başında artık birlikte müzik yapmaya başlayan Metin ve Kemal Kahraman kardeşler, bu dönem çalışmalarının ilk ürününü 1993 yılında “Deniz Koydum Adını” isimli albümle verir. Bu albüm, bir anda on binlere ulaşacaktır.

İlerleyen yıllarda milyonların diline pelesenk olacak; “Xece”, “Deniz Koydum Adını”, “Asme Vejiya”, “Gulezar”, “Kaybolmuş Kentin Eskicisi” gibi ezgiler bu albümde yer alır. Bu albümle birlikte ise “Metin&Kemal Kahraman” ismi, artık birlikte anılır bir müzik topluluğudur.

Daha sonra sırasıyla; Renklerde Yaşamak (1995), Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor (1997), Ferfecir (1999), Sürela (2000), Meyman (2002), Çeverê Hazaru (2006), Saé Moru/Şahmaran (2010), Oğul (2011), Maviş Güneşer’e ait Ax De Vaji (2018), Sümbülteber (2022) albümlerini çıkarırlar.

Metin ve Kemal Kahraman, Dersim-Alevi müziğinin modern bir yorumunu ifade eden bir müzik damarını temsil eder aynı zamanda. Geleneksel Dersim ezgilerini modern ve estetik bir formla dinleyiciye kazandırırlar. Onların eserleri bu alanda verilmiş ilk örnekler arasında sayılır.

Dersim’de köy köy gezerek yerel hikâye, anlatı ve ezgileri derlerler. Bu aynı zamanda bir sözlü tarih çalışmasıdır. Kaybolmaya yüz tutmuş pek çok otantik Dersim ezgisi, bu vesileyle tekrardan yaşam bulur.

Nueva Cancion ekolünün en nadide isimlerinden Violeta Parra’nın Şili köylerinde yaptığını, “Metin&Kemal Kahraman” Dersim’de yapar. Bu yüzden onların sanatsal hikâyesi, Dersim’in Nueva Cancion’u yani “Yeni Türküsü” olarak adlandırmayı hak eder.

Bu anlamıyla onlar sadece Dersim-Alevi müziğinin önemli icracıları değil; eskide kalmışları toplayıp bir araya getiren iki araştırmacıdır. Onlar kaybolmuş bir kentin eskicisidir. İğne ile kuyu kazar gibi, Dersim’in eskilerini torbalarında taşıyarak bize sunarlar.

Acılardan yorgun düşmüş o diyarı terk etmezler. “Deniz Koydum Adını” albümündeki o muhteşem şarkılarında söyledikleri gibi; “Bu kent yorgun düşmüş bunca acıya / Yeni bir güne başlıyor umarsızca / Bir tek eskici düşmüş yollara / Torbasında umut, torbasında insana dair ne varsa…”

Bu ezgiyi dinledikçe; kentin sokaklarını arşınlayan yalnız bir eskicinin hüznü dolaşır damarlarımızda. Ve sıcak bir yaz günü kulaklarımıza bir ağıt gibi nakşoluşuyla her seferinde aynı ana sürüklendiğimiz o yolculuğa götürür bizi. O temmuz akşamına…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)