Son Dakika Haberler

Şeriatçı örgütün kadınlarından ‘hilafet’ çağrısı

Şeriatçı örgütün kadınlarından ‘hilafet’ çağrısı
Okunma : Yorum Yap

Şeriatçı örgüt yandaşı kadınlar, Türkiye’nin birçok noktasında ‘hilafet’ çağrısı yaptı!

İstanbul, Ankara, Bursa Ertuğrul Gazi Türbesi ve Afyonkarahisar’da video çeken şeriatçı örgüt üyeleri “Hilafetsiz yüz sene yeter artık” diye bağırarak hilafet çağrısı yaptı. Videoların ardından gözaltına alınan örgüt üyeleri için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Örgüt, hilafet istemenin suç olmadığını savunarak #MüslümanBacılarGözaltında etiketiyle tweet kampanyası yürüttü.

-Anayasal düzenin tehdit edildiği, laikliğin fiilen ortadan kaldırıldığı Türkiye şeriatçılara yeterli gelmiyor. Yobaz gruplar, çeşitli zamanlarda “Cumhuriyeti yıkıp hilafeti getirelim” şeklinde çağrılar yapıyor.

Son ‘hilafet’ hamlesi de Hizbut Tahrir isimli örgütten geldi. Hizbut Tahrir üyeleri, ellerine Arapça yazılı hilafet bayrakları alıp tarihsel arka planı olan kimi mekanlara giderek buralarda propaganda videoları çektiler. Hizbut Tahrir’in merkezi tarafından organize edilen kampanyanın başlığı ise “Ey Müslümanlar! Yıkılışının 100. yılında hilafeti yeniden kurun” başlığı taşıyor.

GÖZALTINA ALINANLARDAN BİRİ DE 16 YAŞINDA

Şeriatçıların bu hamlesinin ardından İstanbul, Bursa ve Ankara’da ev baskınları ve gözaltılar yapıldı. Son olarak Afyonkarahisar Amuriye’de video çeken şeriatçı kadınlar gözaltına alındı. Hizbut Tahrir tarafından isimleri “Müzeyyen Sevinç, Hatice Yıldız, Zehra Yavuzkan ve 16 yaşındaki Saliha Yıldız” olduğu açıklanan dört kadın ifadeleri alınmak üzere ilgili emniyete götürüldü.

‘HİLAFET İSTEMEK SUÇ DEĞİLDİR’

Bu gözaltıları fırsat bilen örgüt ise, kadınların esaret altında tutulduğu, bu uygulamaların 28 Şubat’a benzediği, hilafet istemenin suç olmadığı propagandasını yapmaya başladı. Öte yandan Hizbut Tahrir üyeleri sosyal medyada #MüslümanBacılarGözaltında etiketiyle kampanya başlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)