Son Dakika Haberler

Serpil Kemalbay: Bu infaz yasası değil yandaş affı

Okunma : Yorum Yap

Serpil Kemalbay: Bu infaz yasası değil yandaş affı! MHP ile yaptıkları anlaşma sebebiyle mafya, çete ve yandaşları çıkarmak için hazırladıkları bir özel af paketi!

HDP Eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, aniden ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili “Gece yarısından iki saat önce sokağa çıkma yasağı ilan etmek bu salgına hizmet etmektir.” eleştirisinde bulundu.

Gazetecimiz Ali Haydar ÇELEBİ’nin sorularını yanıtlayan HDP Eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Koronavirüsle ilgili alınan tedbirlerin yetersizliğine değinen Kemalbay, sokağa çıkma yasağının gece yarısına yakın bir saatte ilan edilerek insanların sokağa dökülmesine sebep olunmasını eleştirdi. Kemalbay, sürecin şeffaf yönetilmediğini söyleyerek bunun devam ettiğini söyledi. Bir nevi sürü bağışıklığı hedeflendiğini söyleyen Kemalbay, Türk Tabipler Birliğinin de kamuoyunun da muhalefetin de uyarılarının dinlenmediğini söyledi. Kemalbay, sokağa çıkma yasağı kararının Meclis tarafından alınmasının ve vatandaşın her ihtiyacının karşılanması konusunda güven verilmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Kemalbay, “Tedbirleri arttırın dediğimizde bizi dinlemediler. Gece yarısından iki saat önce sokağa çıkma yasağı ilan etmek bu salgına hizmet etmektir. Bilim insanları bu durumun bedelini ödeyeceğiz diyor. Vatandaş bunu hayatıyla ödeyecek ama bu kararı alanlar bunun bedelini ödeyecek mi?” diye sordu.

“İktidarın anayasayla, yasayla, hukukla bir bağı kalmadı”

Mecliste görüşülen infaz yasasına da değinen Kemalbay, “İktidarın anayasayla, yasayla, hukukla bir bağı kalmadı. Bu infaz paketi, bir yıl önce ortakları MHP ile yaptıkları anlaşma sebebiyle mafya, çete ve yandaşları çıkarmak için hazırladıkları bir özel af paketi. Insanların can derdine düştüğü böyle bir dönemde bu paketi getirdiler. Zaten kendileri de söyledi, bu paket korona için gelmedi. Bir yıl önce hazırlandı. Bunun korona ile ilgisi yok. Söz verdikleri yandaşları çıkarmak için özel af.” dedi.

Şu an yapılması gereken şeyin cezaevlerini boşaltmak olduğunun altını çizen Kemalbay, “Bunun önlemini alıp, planını yapıp cezaevlerini boşaltmak gerekiyor. Cezaevlerinde kronik hastalar var, açlık grevi yapanlar var, kalabalık koğuşlar var. Oralarda çok hızlı yayılacak ve binlerce tabut çıkabilir.” uyarısında bulundu. Kemalbay, “Mademki idam cezası yok, mademki anayasada yaşam hakkı dokunulmazlığı var. O zaman infaz paketi herkes için olsun, adil olsun. Cinsel suçlar ve kadına yönelik suçlar ile çocuklara istismar uygulayanlar bunun dışında olmalı. Çünkü bu insanları evlere gönderirsek bu kez de evdeki çocuklar ve kadınlar bundan zarar görecek” diye iktidar ve ortağı MHP’yi uyardı.

AKP ve MHP’nin, terör suçlarını kullanarak bu işin içinden çıkmaya çalıştığını ifade eden Kemalbay, “Ama bunu savunamıyorlar. Çünkü kim ki bu iktidara alternatifse, muhalefetse, gazeteciler, hak savunucuları, öğrenciler, avukatlar, siyasetçiler, yerel yöneticiler… Bunu açıklayamıyorlar. Terörün arkasına saklanıyorlar. Kim onlara muhalifse terörist diyorlar. Kendi çocuklarına bile hesap veremeyecekleri bu yasaya imza atmaya çalışıyorlar.” sözleriyle devam etti.

Kemalbay’ın gündeme ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)