Son Dakika Haberler

SES: Ankara’da pozitif vaka sayısı 50 bine çıktı, hastanelerde yer kalmadı

SES: Ankara’da pozitif vaka sayısı 50 bine çıktı, hastanelerde yer kalmadı
Okunma : Yorum Yap

SES: Kovid vakaları gerçeği yansıtmıyor. Ankara’da pozitif vaka sayısı 50 bine çıktı, hastanelerde yer kalmadı

SES, “Covid cephesinde değişen bir şey yok, tükeniyoruz” dedi.

SES, Ankara’daki Kovid-19 hasta sayısının 50 bine yükseldiğini ve hastanelerde yer kalmadığını açıkladı. SES Şubesi, yurttaşlara “Kendi önlemlerinizi kendiniz alın” uyarısında bulundu. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, artan Koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair yazılı açıklama yaptı. “Covid cephesinde değişen bir şey yok, tükeniyoruz” başlığı ile yapılan açıklamada, toplam hasta ve yoğun bakım hasta sayısının oransal artışının en fazla olduğu illerden birinin Ankara olduğuna dikkat çekildi.

Bakanlığın verileri yanlış!

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin yanlış olduğunu ve paylaşılan verilerin toplumu yanılttığını ifade eden SES, “Dünya geneli birçok ülke 2’nci dalgadan bahsederken ülkemizde vaka sayısının halen binli sayılarda seyretmesi birinci dalganın atlatılamadığının göstergesidir. İlimiz yataklı tedavi kurum başvuru sayısı, ortalama, aylık 3 milyon olurken, pandeminin ilk üç ayında 600 bine kadar düşmüş, Mayıs ayı sonrası 800 binle başlayan ivme hızla artış göstererek normal dönem seyrine yaklaşmıştır. Yoğun bakım yatak doluluk oranı pandemi sürecince yüzde 75’lerin üzerinde seyrederken, bugün ilimizde bazı hastanelerde yoğun bakım ve normal servislerde boş yer bulunamamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 200’e yaklaştı

Ankara’da bulunan Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları EAH ve Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları EAH dışındaki tüm hastanelerde Kovid-19 tanısı ile yatan hasta olduğu bilgisi verilen açıklamada, Ankara genelinde pozitif tanı ve şüphesiyle yatan 3 bin 500 hasta olduğu kaydedildi. Kentte yoğun bakımda tedavi gören Kovid-19 hasta sayısının ise 200’e yaklaştığı bilgisi verildi. Toplam pozitif sayısı 50 bin Artan vaka sayılarına bağlı olarak hastanelerde yer kalmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu durum mutlak yatış yapması gereken hastaların acil servislerde bekletilmesine, ancak kliniklerde yer açılması halinde transferlerinin gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Tanı alan hastalar, bulguları hafifse ilaçla tedavisi verilerek evlerine gönderilmekte, zamanla tablosu ağırlaşan bazı hastalar tekrar hastaneye müracaat etse de müdahalede geç kalınarak hayatını kaybetmektedir. Evde takip edilen hastaların artması nedeniyle, her aile hekimliği birimine testi pozitif ve temaslı 35-45 hasta düşmektedir. İlimizde 450 Aile Sağlığı Merkezinde 1700 civarı aile hekimliği birimi olduğu düşünüldüğünde pozitif hasta ya da temaslı hasta sayısı ortaya çıkmaktadır. Aile hekimleri tarafından takip edilen hastaların 3’te 2’sinin pozitif tanılı hasta olduğu bilinmektedir. Bu durum ilimizdeki toplam pozitif vaka sayısının yaklaşık 50 bin olduğunu göstermektedir. Bu testler ile ortaya konan vaka sayısı ile semptom göstermeyen hasta oranı düşünüldüğünde riskin ve salgının boyutu ortaya çıkmaktadır” denildi.

‘Özel hastaneler dışarıda tutuldu’

Açıklamanın devamında şu bilgilere yer verildi: “Normalleşme süreci ile hastaların yoğunluklu olarak hastanelere yönlendirilmesi ilimizde bulunan Kamu hastanelerindeki (Üniversite hastaneleri dahil) yaklaşık 16.500 yatağın, 1600 civarı yetişkin yoğun bakım yatağının dolmasına neden olmuştur.İktidarın pandemi ile mücedele kapsamında özel hastaneleri dışarıda tutması ilimizde 3200 civarı toplam yatağın 450 civarı yoğun bakım yatağının kullanımını engellemiştir. Covid-19 dışı hastalar kamu hastanelerinde yer bulamamaları nedeniyle özel hastanelere gitmek zorunda bırakılmıştır. Sağlık emekçileri tükenmişlik noktasına getirildi Bu süreçte sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, haklarında iyileştirme yapılmadığı gibi çalışma alanlarında daha da yoğunlaşan iş yükü ile birlikte riskle karşı karşıya bırakılmışlardır. Normalleşme söyleminin hasta yoğunluğunu arttırması ile birlikte iş yerlerimizde artan iş yükü pandemi süresince hem bedensel hem de psikolojik olarak yorulan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini tükenmişlik noktasına getirmiştir. İlimizde sağlık emekçilerinin izinleri kısıt gün üzerinden verilirken, 1000 yakın sağlık emekçisi son bir haftada mantığa aykırı şekilde ikamet ettiği alanlardan uzakta pandemi ile mücadele kapsamında dayatmalar ile görevlendirmiştir. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak halkımızı iktidarın umursamazlığı karşısında kendi önlemlerini almaları konusunda uyarıyoruz. Ayrıca bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini pandeminin ilk zamanlarında ortaya koyduğumuz çalışmaları referans göstererek etkili bir mücadele için SES’ de örgütlenmeye davet ediyoruz.”  

KAYNAK: Mezopotamya ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)