Son Dakika Haberler

Türkiye’ye iade edilmek istiyor: Korkmaz, ABD’ye teslim edilirse 225 yıl ceza alacakken Türkiye’de hapise bile girmeyecek

Türkiye’ye iade edilmek istiyor: Korkmaz, ABD’ye teslim edilirse 225 yıl ceza alacakken Türkiye’de hapise bile girmeyecek
Okunma : Yorum Yap

Türkiye’ye iade edilmek istiyor: Korkmaz, ABD’ye teslim edilirse 225 yıl ceza alacakken Türkiye’de hapise bile girmeyecek…

💥ABD Adalet Bakanlığı, Sezgin Baran Korkmaz hakkında hazırlanan iddianamenin detaylarını paylaştı. Korkmaz’ın, Türkiye’de ve Lüksemburg’da 133 milyon dolar kara para akladığı ve ABD’ye iadesinin isteneceği belirtildi. Korkmaz hakkında 225 yıla kadar hapis cezası istenirken Korkmaz’ın avukatı , Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmek ve burada yargılanmak istediğini açıkladı. Sezgin Baran Korkmaz’ın kara para aklamaktan Türkiye’de yargılanması durumunda ise 3 ilâ 7 yıl arasında hapsinin isteneceği belirtiliyor. Bu durumda Türkiye’de 6 yıla kadar olan suçların infazı olmadığı için Korkmaz’ın hapise girmesi bile söz konusu değil.

Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında hazırlanan iddianamenin detaylarını paylaştı. İddianamede, Türkiye’de ve Lüksemburg’da 133 milyon dolar kara para akladığı belirtilen Korkmaz’ın toplamda 225 yıl hapsi istenildi.

ABD, SBK HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLADI

Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan ve yurtdışına kaçtıktan sonra geçtiğimiz gün Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında Amerika’da iddianame hazırlandı. Halk TV canlı yayınına katılarak, gazeteci Veyis Ateş’le aralarındaki konuşmaya ilişkin bilgi veren Korkmaz’ın kara para aklama suçundan 225 yıl hapsi istendi.

ABD Adalet Bakanlığı, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama suçlarından aranan ve geçen hafta gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında hazırlanan iddianamenin detaylarını paylaştı.

133 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLAMAKLA SUÇLANIYOR

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Korkmaz, Türkiye ve Lüksemburg’da 133 milyon dolar kara para aklamakla suçlandığı, Washington’un, Korkmaz’ın ABD’ye iade edilmesini sağlamaya çalışacağı kaydedildi. Açıklamada, Korkmaz hakkındaki ayrıca elektronik dolandırıcılık ve adli kovuşturmayı engelleme suçlamalarına yer verildi.

TOPLAMDA 225 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Suçlu bulunması halinde Korkmaz’ın yalnızca kara para aklama suçundan en fazla 20 yıl, 10 kez suçlandığı elektronik dolandırıcılıktan ise her birine 20’şer yıl hapis cezası verileceği belirtildi. Ayrıca açıklamada, Korkmaz’ın adli kovuşturmayı engelleme suçundan 5 yıl ceza alacağı bilgisi paylaşıldı. Bu cezalarla birlikte Korkmaz hakkında istenen ceza toplamda 225 yıla çıkıyor.

TÜRKİYE’YE İADE EDİLİRSE SADECE ‘KARA PARA AKLAMAKTAN’ YARGILANACAK

Habertürk gazetesi yazarı Yasemin Güneri, “SBK Türkiye’de yargılanmak istiyor” başlıklı yazısında, Korkmaz’ın avukatı Doç. Dr. Volkan Dülger ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Adalet Bakanlığı’nın iade sürecini başlattığını söyleyen Dülger, Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Mahkemesi’nin karar vereceğini söyledi.

Avukat Volkan Dülger, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türk vatandaşı olduğunu, ABD’de de ‘Kara para aklama’ suçundan hakkında soruşturma açıldığını, ancak Türkiye de bu konuda dava açılmış olmasının daha önemli olduğunu belirterek, ‘Aynı suçtan çifte yargılama olmaz. Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. ABD ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Sözleşme kriterlerine göre Türkiye’ye iade edilmeli’ dedi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini vurgulayan Dülger, buna gerekçe olarak da ceza kanunumuzu gösterdi.

Kara para aklama suçunun Türkiye’deki cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Oysa ABD’de bu suçun cezası çok daha fazla. Sezgin Baran Korkmaz bu suçtan yargılanıp mahkum olsa dahi hapis yatmayacak. Dülger, ‘Kara para aklama suçunun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’de bu suçtan hapis yatmaz. Türkiye’de 6 yıla kadar olan suçların zaten infazı yok. Suçlu olduğunu kabul etmiyor. Çok da sağlam gerekçeleri var. ABD’de bu suçların yüksek cezası var. Aynı suçun Türkiye’de fazla cezası olmadığı için burada yargılanmak istiyor. Ama karar mercii Avusturya Mahkemesi’ diye konuştu.

İade sürecinin aylar süreceği ve hangi ülkeye iade edileceği konusu bir yana Avusturya Mahkemesi’nin Sezgin Baran Korkmaz’ı iki ülkeye iade etmemesi de söz konusu. Korkmaz’ın Avusturya’da yatırımları olması ve ‘İşadamı’ kabul edilmesi halinde serbest kalması da gündeme gelebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink