Son Dakika Haberler

Şaşırtan araştırma: Sigara içenler arasında Covid-19’a yakalanma oranı daha az  

Şaşırtan araştırma: Sigara içenler arasında Covid-19’a yakalanma oranı daha az  
Okunma : Yorum Yap

Araştırma: Sigara içenler arasında Covid-19’a yakalanma oranı daha az

Fransa’da yapılan bir araştırma Covid-19’a sigara içenlerin daha az yakalandığını ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğu iddia edildi.

Fransa’da 480 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içenlerin Covid-19 salgınından daha az etkilendiğini ortaya çıkardı. Fransa’nın başkenti Paris’in Pitie Salpetriere Hastanesi’nde yapılan araştırma sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğunu işaret etti. Academie des Sciences’ta yayınlanan araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkmış ve hastanede tedavi gören 350 kişi ile tedavisi hastane dışında devam eden 130 vaka üzerinde yapıldı. Araştırmada bu kişilerin sadece yüzde 5’inin sigara içtiği tespit edildi. Nikotinin Covid-19’a karşı koruyucu bir yanı olduğuna dair tezler Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de geçen aylarda ileri sürülmüştü. Martta Çinli araştırmacıların yaptığı bir çalışma
New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Bin kişi üzerinde yapılan çalışma sigara içenlerin sadece 5’te birinin salgına yakalandığını gösterdi.

Nisan başında ABD’de yapılan diğer bir çalışma da 7 bin Covid-19 hastasının sadece yüzde 1,3’ünün sigara kullandığını ortaya koymuştu.

Euronews Türkçe

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)