Son Dakika Haberler

Şili’de sosyalistlerin zaferi: Öğrenci protestolarına liderlik eden Boric, başkan seçildi

Şili’de sosyalistlerin zaferi: Öğrenci protestolarına liderlik eden Boric, başkan seçildi
Okunma : Yorum Yap

Şili’de sosyalistlerin zaferi: Öğrenci protestolarına liderlik eden Boric, başkan seçildi…

35 yaşındaki sol görüşlü Gabriel Boric seçimin ikinci turunda oyların yüzde 55,7’sini alarak Şili’nin yeni devlet başkanı oldu. Boric, Şili’de bu göreve seçilen en genç isim olmayı başardı.

2011 yılında ülkedeki öğrenci protestolarına liderlik eden Boric, 2013 yılında milletvekilliğine seçilmişti.

Boric devlet başkanı seçildiğinin kesinleşmesinin ardından yaptığı ilk konuşmada tüm Şililerin devlet başkanı olma sözü verdi ve farklı cepheler arasında köprü kurmaya çalışacağını söyledi. Binlerce taraftarına seslenen Boric, “Bizi birbirimize bağlayan Şili’ye ve Şili halkına olan sevgimiz” ifadelerini kullandı.

Eğitim ve sağlık sisteminde Avrupa standartları doğrultusunda iyileştirmeler yapma sözü veren Boric, göçmenlerin, yerli halkların ve eşcinsellerin haklarının güvenceye alınacağını belirtti.

Coşkulu kutlamalar

Şili’de Nazi cepheye karşı kazanılan zaferi Sosyalistler hep bir ağızdan “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” marşını söyleyerek kutladı.

Söz konusu görüntüler için TIKLAYIN

Şili’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinden oyların yüzde 55,7’sini almayı başaran sosyalist aday Gabriel Boric devlet başkanlığına seçildi. Boric’in rakibi muhafazakar aday Jose Antonio Kast’ın oy oranı ise yüzde 44,15’te kaldı.

Şili’de seçime katılım oranının ise yüzde 55,6 olduğu bildirildi.

Yenilgiyi kabul eden Kast, seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Boric’i tebrik etti.

Eski bir öğrenci lideri olan Gabriel Boric ile rakibi muhafazakar rakibi Jose Antonio Kast arasında başa baş bir seçim mücadelesi yaşanmıştı. Boric, yaklaşık dört hafta önce yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda ikinci sırada yer almıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)