Son Dakika Haberler

Silivri’den güzel haber! Gezi Davasında tüm sanıklar beraat etti

Silivri’den güzel haber! Gezi Davasında tüm sanıklar beraat etti
Okunma : Yorum Yap

Silivri’den güzel haber! Gezi Davasında tüm sanıklar beraat etti…

Gezi Davası’nda yargılanan Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora dahil tüm diğer sanıklar hakkında beraat kararı verildi.

Gezi Davası’nda tutuklu olarak yargılanan tek isim Osman Kavala idi. Kavala, 28 aydır tutuklu bulunuyor.

Gezi Parkı protestoları davası bugün Silivri’de görüldü. Mahkeme heyeti tek tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine ve tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Kavala 2 yıl üç aydan bı yana tutuklu bulunuyordu. 2013’deki Gezi Parkı protestolarıyla ilgili soruşturma açılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali Kahveci, 16 kişi hakkında iddianame hazırladı. 657 sayfalık iddianame 4 Mart 2019’da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 24 Haziran 2019’da başladı.

Davanın tek tutuklu sanığı olan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin derhal tahliyesini talep ettiği Osman Kavala, kararın üstünden üç aydan uzun süre geçmesine rağmen cezaevinde tutulmaya devam ediyordu.

Kavala’nın tutukluluğunun birinci yılında Kasım 2018’de dosyada ikinci dalga gözaltılar gelmişti. Gözaltına alınanların birçoğu serbest bırakılırken sivil toplum kuruluşu çalışanı Yiğit Aksakoğlu 16 Kasım 2018’de gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Aksakoğlu, 221 gün sonra tahliye edilmişti.

16 sanığın yargılandığı dava Silivri’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Karar çıkması beklenen duruşmada Osman Kavala, mahkeme heyetinin AİHM kararlarının gereğinin yapılmasını geciktirmek ve kararı boşa çıkartmak için davanın sonlandırılma gayreti içinde olduğunu belirterek, “Her ne kadar çok geç olduğunu biliyorsam da Mahkemenizi olaylara ve olgulara siyasi söylemlerin empoze ettiği biçimde değil, tarafsız bir gözlemci gibi bakmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Gezi Davasında 16 sanık yargılanıyordu ve savcı, 3 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebinde bulunmuştu.

Öne çıkan görsel: Leman Dergisi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)