Son Dakika Haberler

Sinan Aygün CHP’den ihraç ediliyor

Sinan Aygün CHP’den ihraç ediliyor
Okunma : Yorum Yap

Sinan Aygün CHP’den ihraç ediliyor…

CHP Ankara İl Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bazı belediye Meclis üyelerine yönelik rüşvet iddiasını gündeme getiren eski Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ü partiden “kesin ihraç” istemiyle disipline sevketti.

Aygün ile birlikte belediye meclis üyesi kardeşi Sibel Aygün’ün de aynı kapsamda kesin ihracı isteniyor.

Eski CHP vekili Sinan Aygün, Eskişehir yolundaki “Togo Kuleleri” olarak adlandırılan inşaatının mühürlenmesinin ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini iddia etmişti. Aygün ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nu hedef alan açıklamalar yapması üzerine Ankara İl Yönetimi tarafından disipline sevk edildi. CHP il yönetimi, Aygün’ü “tedbirli” olarak partiden ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk etti.

Disiplin kurulunun 1 hafta içinde toplanarak, Aygün kardeşlerin savunmasını istedikten sonra kararını vermesi bekleniyor.

PARTİ FAALİYETLERİNE DE KATILAMAYACAKLAR

Sinan Aygün ve kardeşi Sibel Aygün hakkında hakkında parti tüzüğünün 68. maddesinin 1/b fıkrasında öngörülen “Partide aldıkları görev ve sorumlulukla, üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak” hükmü uyarınca tedbirli olarak kesin ihraç istendi.

İhraç istemi tedbirli olduğu için iki isim parti faaliyetlerine de katılamayacak.

CHP Ankara İl Başkanı Güvener’in verdiği bilgiye göre il disiplin kurulu önümüzdeki hafta içinde toplanarak, Aygün kardeşlerin savunmasını isteyecek.

İl disiplin kurulunun önümüzdeki hafta toplanarak Aygün’ü partiden ihraç etmesi bekleniyor. CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, gelişmeyi doğruladı.

Güvener şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda İkiz Kuleler olarak bilinen inşaatla ilgili mahkeme kararını uygulayıp, inşaatı mühürlemiştir. İnşaatın mühürlenmesinin ardından, inşaat sahibi Sinan Aygün, gerekli hukuki mercilere başvurup, hukukun sonucunu beklemek yerine, kamuoyunu yanıltıcı bir algı operasyonuna başvurmuş ve bu maksatla parti karşıtlığıyla bilinen bir televizyon kanalına bağlanıp, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere partimizin kurumsal kimliğini ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ı rencide edici tavırlar içine girdiği tespit edilmiştir.

İnşaatıyla ilgili mahkeme kararına ilişkin bir konuyu mecrasından çıkarıp, partimizin ve büyükşehir belediye başkanımız sayın Mansur Yavaş’ın tartışıldığı bir zemine dönüşmesine neden olan Sinan Aydın Aygün’ün, parti tüzüğümüzün 68. Maddesinin 1. Fıkrasının ‘d’ bendinde belirtilen, ‘Partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak’ kuralını ihlal ettiği anlaşılmıştır.

Aygün’ün bu tutumu nedeniyle Ankara İl Yönetim Kurulumuz, kendisini ‘kesin çıkarma’ istemiyle Disiplin Kuruluna sevki için hakkında Disiplin Soruşturması açılmasını oy birliğiyle karar vermiştir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)