Son Dakika Haberler

Sivas Katliamı sanıklarının avukatı, AKP’li isimlerle baro kuracak

Sivas Katliamı sanıklarının avukatı, AKP’li isimlerle baro kuracak
Okunma : Yorum Yap

“Çoklu baro sistemi” ilk meyvesini veriyor!

Sivas Katliamı sanıklarının avukatı, AKP’li isimlerle baro kuruyor

Sivas Katliamı sanıklarının avukatı Ali Aşlık’ın, AKP’li isimlerle İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladığı öğrenildi.

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yasalaşan “çoklu baro sistemi”yle birlikte yeni baro kurma çalışmaları başladı. Yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de 4 baro kurulabiliyor. İlk baro çalışması başladı.

İzmir Gaziemir Müftülüğünde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra hukuk fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak katliamı sanıklarının avukatı Ali Aşlık, AKP’li isimlerle İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladı.

Cumhuriyet’ten Muhamme Özmen imzalı habere göre, düzenleme sonrası AKP’li isimler İzmir’de yeni baro kurmak için hazırlık yapıyor.

2002’de AKP’den siyasete atılan Ali Aşlık, 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin yakılarak katledilmesinin davasında sanıkların avukatlığını yaptı. Yürüttükleri çalışmaya ilişkin konuşan AKP’li Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Aşlık, aktif siyasette olmadığını savunarak “Herhangi bir parti çatısı altında çalışmıyoruz. İzmir Barosuna kayıtlı 30 yıllık avukatım. İzmir Barosunun bugüne kadar herhangi bir faydasını görmedim. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma içerisindeyiz. Faydalı olacağımızı düşünürsek yeni bir baro kuracağız. Yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphemiz yok” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)