Son Dakika Haberler

Siyasi rantın gölgesindeki inanç mabedleri kutsanırken Munzur yıkılıyor / Celal TURNA

Siyasi rantın gölgesindeki inanç mabedleri kutsanırken Munzur yıkılıyor / Celal TURNA
Okunma : 6 Yorum

SİYASİ VE EKONOMİK RANTIN GÖLGESİNDEKİ İNANÇ MABEDLERI, AYASOFYA KUTSANIRKEN MUNZUR YAKILIP YIKILIYOR!

Celal TURNA yazdı:

Asimilasyon, baskın grupların ya da erklerin (iktidarların) kendilerinden olmayan grupları değiştirmesi, dönüştürmesi, emmesi yok etmesidir. Köklerinden, topraklarından, tarihinden, inancından, kültüründen, dilinden koparmasıdır. Özünü yani kimliğini değiştirmesidir. Kimyasını bozmasıdır.

Asimilasyonu gerçekleştirmenin bir yöntemi de doğal ve tarihsel varlıkları yok etmektir. Hasankeyf’te tarih varlıklarını, Munzur’da doğal varlıkları yok etmesi bu politikaların sonucudur.

Rumlar, Ermeniler, Lazlar, Kürtler ve/veya Aleviler, Türk-İslam Sentezine UYGUN DEĞİLLER diye asimile edilmesi veya soykırıma tabi tutulması gerektiği düşünülen topluluklar olarak görülüyor. Bunu anladık! Bu yaklaşımla 1839 Tanzimat Fermanı’yla devleti Türk-İslam Sentezi doğrultusunda yeni baştan TANZİM etme kararı aldınız. Ve Dersim’i de PİLOT BÖLGE seçtiniz!… 1937-38’de de soykırımdan geçirdiniz.

“Türk-İslam Sentezi” doktrinini benimseyenler, yüzyıllardır bu topraklarda kendilerinden olmayan halklara karşı bu ırkçı insanlık suçunu işlemektedirler.
İşin tuhafı, AKP-MHP-VP bu suçu Türk tarihine karşı da işlemekte.

Tüm kültürel değerler gibi İstanbul da ihanetin pençesinde!

Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde HUZURLU bir ortam için, İstanbul Adalar’a gitmeye karar verdim. Sabah saat 10’da Kabataş’tan Adalar vapuruna bindim. Denizden İstanbul’un silüetine baktım. Kahroldum. İstanbul’a İHANETin çirkin yüzü; en iyi denizden bakınca görülüyor galiba… Hele Topkapı Sarayı’nda yapılan İNŞAATLAR günyüzüne çıkınca, tarihi yeşil alanların eksildiğini net görebiliyorsunuz. Yeni yapılan ya da onlara göre TADİLAT PROJESİ adı altındaki bu yapıların üzerinde kocaman bir CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU görüyorsunuz.

Yani bu iktidar döneminde Anadolu’nun, Trakya’nın ve Mezopotamya’nın her yerinde, hangi kadim galka ait olursa olsun, PARA EDEN ne varsa satılıyor, yakılıyor, yıkılıyor, bozuluyor. Ekonomik ve siyasi GÜÇ devşirmenin aracı haline getiriliyor.

Kısacası bu iktidar çok vicdansız ve adaletsiz. Dini, imanı para.

‘Peyzaj’ bahanesiyle mabedler yıkılıyor

İktidar, hibe adı altında 16 milyon TL’yi Tunceli Valiliği’ne gönderiyor. Fırat Kalkınma Ajansı 4 valiliğin güdümünde, Munzur gözelerinde PEYZAJ PROJESİ adı altında, yöre halkının ZİYARET dediği bir MABEDİ bozmaya çalışıyor. Yani kimliğine, inancına saldırıyor.

Hukukun kırıntısı kalmış olsaydı, bu imar uygulamalarının hiçbirini asla yapamazdı. Milli Park veya Doğal Sit Alanı ilan edilen, Avrupa Yaban Hayatını Koruma Sözleşmesi’nin koruması altında olan bu alanlara halka sorulmadan yani ÇED hazırlanmadan dokunulamaz.