Son Dakika Haberler

Şok Market cinsel taciz suçlusunu bir şubeden alıp diğerinde çalıştırmaya başladı / Gülfer AKKAYA

Şok Market cinsel taciz suçlusunu bir şubeden alıp diğerinde çalıştırmaya başladı / Gülfer AKKAYA
Okunma : Yorum Yap

Şok Market cinsel taciz suçlusunu bir şubeden alıp diğerinde çalıştırmaya başladı


Cinsel tacizle suçlandığı için Şok Market yöneticileri tarafından Dersim’deki bir şubenin müdürlüğünden alındığı söylenen Yaşar Koç’un aynı marketin Bingöl’deki bir şubesinde çalıştığı ortaya çıktı. Mağdur, avukatlar ve kadınların ısrarları sonucu Koç işten çıkarıldı.

Mağdurla Gülfer Akkaya konuştu.  

Geçtiğimiz Mart ayı (2020) başında Dersim’de bir cinsel saldırı olayı yaşanır. Şok Marketler zincirinin Dersim’deki bir şubesinde müdür olarak çalışan Yaşar Koç, müdür yardımcısı kadın çalışana, üstelik işyerindeki pozisyonunu da kullanarak önce mobing uygular. Ardından cinsel tacizlerde ve en sonunda da cinsel saldırıda bulunur.

Ücretli alanda çalışan kadınların yaşadığı en sık olaylardan biri işyerinde üstü olan erkeğin pozisyonunu da kullanarak kadınlara mobing uygulaması, cinsel tacizlerde bulunmasıdır. Malum geçim derdi en temel dert. İş bulmanın bu kadar zor olduğu dönemlerde erkeklerin ücretli alandaki cinsel saldırıları da artarak sürmekte. Kadınların kendilerine “evet” demediklerinde işten atılacakları korkusuna kapıldıklarını bildiklerinden iyice pervasızlaşıyor işyerlerinde yönetici pozisyonunda olan erkekler. Kendisine hayır diyen kadını taciz etmeyi özel bir vazife olarak görüyor yönetici erkekler. Bunun için özel mesai harcıyorlar.

Her gün, gün içinde defalarca…

Akşam, gece, gündüz fark etmiyor. Önceden düşünülmüş, ince ince planlanmış yöntemleri bıkmak usanmak nedir bilmeden, aksine daha da arttırarak, iştahla uyguluyor cinsel tacizleri, mobingleri yönetici erkekler. İşe başladığı ilk birkaç günden itibaren başlıyor müdür Yaşar Koç, kadın çalışanı taciz etmeye.

“Enişte var mı?” diye soruyor “şaka” yollu. Tepki ile karşılaşınca “Ben evliyim, meraktan sordum” diyerek evlilik “zırhına” saklanıp niyetini gizlemeyi amaçlayarak paçayı yırtmaya çalışıyor. Malum ne yaptığının farkında. Bir işyerinde çalışanlar arasında olmaması gerekli, üstelik cinsiyetçi konularda ısrarla gelen soruları devam eder müdür Yaşar Koç’un. “Yemek yapmasını biliyor musun? Seni eve yollayayım git yap” gibi hem işyeri kuralları dışında hem de o işyerinde kadın çalışana karşı cinsiyetçi tutumlar, mobingler sistematik şekilde devam eder. Telefonla aramalar, konuşmaya çalışmalar şeklinde yürütülen cinsel tacizlere hep olumsuz cevaplar alan müdür Yaşar Koç en nihayetinde kadın çalışanı müdür yardımcısı pozisyonundan almakla ve  “Benimle arana mesafe koyarsan kötü olur” tarzı tehditlerde bulunur.

Tüm bunlardan sonuç alamayınca savcılığa intikal edecek cinsel saldırıyı yapar. Cinsel saldırının ortaya çıkması ile Şok Market yöneticileri tarafından görevden alındı denen Yaşar Koç’un bir süre sonra Bingöl’de aynı marketin bir şubesinde çalıştığı tespit edilir. Saldırıya uğrayan hemcinsimiz, avukatlar ve kadınlar tarafından Şok Market Bölge Temsilcileri ile görüşülür.

İlk dönemler sonuç alınamaz. Ama baskılar sonunda Yaşar Koç’un işine son verilir.

Gelinen aşamada savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş durumda. 15 Haziran’dan itibaren adliyelerin açılmasıyla hukuki süreç devam edecek. Bu sürecin takibini Dersim Kadın Platformu ve Yeni Demokrat Kadın adlı kadın kurumları yapıyor.

Ücretli alanda bir yandan iş bulmanın zorluğu ile mücadele eden, diğer yandan sistematik cinsel tacizlere maruz kalarak çalışmak zorunda kalan çok fazla kadın bulunmakta. Tıpkı Yaşar Koç’un cinsel saldırılarına maruz kalan kadın arkadaşımız gibi.

İçinde olduğu durumu şöyle anlatıyor hemcinsimiz. “Kız kardeşimle beraber Dersim’de yaşıyoruz. Ona da ben bakıyorum. İlk zamanlar eğer bu yaşadıklarımdan bahsedersem işimi kaybederim diye korktum. Burası küçük bir şehir, iş bulmak zaten zor. Ayrıca hakkımda kötü düşünüleceğinden de korktum. Ama sessiz kalamazdım.”

Cinsel tacizci/saldırgan Yaşar Koç’un işten atılması için bile kadınlarla beraber ayrı bir mücadele vermesi gerektiğinin altını çizen hemcinsimiz görüşmemizde “Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü bize onu işten çıkardıklarını söyledi ama belge göstermedi” dedi. Ancak avukatların çabası ile Yaşar Koç’un SGK’daki kaydının silindiği bilgisine ulaşabilmişler.

Tabii Osmanlı’da oyun bitmediği gibi sermaye erkek işbirliğinde de oyun bitmez. Yaşar Koç gerçekten işten atıldı mı, yoksa başka bir oyun mu dönüyor süreç devam ettikçe ortaya çıkacak. Kadın örgütleri nasılsa bu davanın takipçisi. Bizler de takipçisi olacağımızı bir kez daha söylemiş olalım.

Son sözleri her türlü toplumsal baskıya ve ücretli çalışma alanında sermaye ve erkeklerin işbirliğine karşı mücadele etmeyi seçen hemcinsimiz söylesin: “Ben Yeni Demokrat Kadın aktivistiyim. Şok, Yaşar Koç’u işten çıkarabilir, bu bizler açısından teşhirin bir sonucudur. Ancak burada esas amacımız taciz ve tecavüze maruz kalıp toplumsal değer yargıları yüzünden kendini suçlu hisseden kadınların sesi olmamızdır. Bizler tacize karşı susmuyoruz. Çünkü biz değil, bunu yapanlar utanacak. Devletin kadın düşmanı politikaları tacizi, tecavüzü ve kadın cinayetlerini de teşvik ediyor. Teşhir mücadelemizin bir parçası olmakla birlikte esas yönünü tacizcilerden hesap sormak oluşturmaktadır. Bütün kadınları tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine karşı sessizliğini bozmaya çağırıyorum…”  

Gülfer AKKAYA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)