Son Dakika Haberler

SOL Partililer: Liberal tezler ülkeyi İslamcılığa teslim etti

SOL Partililer: Liberal tezler ülkeyi İslamcılığa teslim etti
Okunma : Yorum Yap

SOL Partililer: Liberal tezler ülkeyi İslamcılığa teslim etti…

“Önceliğimiz AKP’yi yenmek”…

Samsun’daki SOL Buluşma’da karanlığa karşı laikliğin öneminden bahsedildi. AKP’nin tüm bölgede kaybettiği vurgulanan buluşmada SOL Partililer, “Önceliğimiz AKP’yi yenmek” dedi.

Samsun’da gerçekleşen SOL Buluşma’ya SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ile BirGün Yazarı, Gazeteci Merdan Yanardağ katıldı. Toplantıda, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve Samsun’da bulunan sol partilerin temsilcileri de söz aldı.

“LAİKLİK OLMADAN MÜCADELE OLMAZ”

Ülkenin en acil ihtiyacının demokratik bir Cumhuriyet talebi olduğuna dikkat çeken Gazeteci Merdan Yanardağ, AKP’nin tüm Ortadoğu ülkelerinde izlediği politikaların, tüm dünyada siyasal İslamcı rejimlerin bir bir çöktüğünü hatırlattı. AKP rejiminin Türkiye’de de mutlaka kaybedeceğini söyleyen Yanardağ, bunun için en büyük görevin SOL’a düştüğünü ifade etti. Tüm zayıflığına rağmen AKP iktidarının kendiliğinden gitmeyeceğine değinen Yanardağ, muhalefet içindeki “Kendiliğinden gidecekler” düşüncesinin yanlış olduğunu vurguladı.

YETMEZ AMA EVET’ÇİLERİN PAYI

Bugünkü rejimin inşasında 2010 referandumundaki “Yetmez ama evet” diyenlerin payını hatırlatan Yanardağ, liberallerin bu tezlerine karşı ideolojik bir mücadele yürütmenin gerekliliğine de değindi. AKP iktidarının ideolojik hegemonyasını güç kaybettikçe gericilik, din ve Diyanet üzerinden kurmaya çalıştığını ifade eden Yanardağ, laikliğin bir mücadele aracı olduğunu, AKP karanlığı ile laiklik savunulmadan mücadele etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

“LİBERAL TEZLER, TÜRKİYE’Yİ İSLAMCILIĞA TESLİM ETTİ”

Merdan Yanardağ, kapitalizme eleştiriler yöneltti. Liberal tezlerin Türkiye’yi İslamcılığa teslim ettiğini vurgulayan Yanardağ şöyle konuştu:

“İnsani gelişim için insanların kültüre, sanata, spora ayıracakları zamanı yaratmalıyız. Bunun için çalışma sürelerini azaltacak, eşitlikçi özgürlükçü bir toplum gerekli. İnsanlığı zorunluluklar dünyasından çıkartıp özgürlükler dünyasına taşıyacak bir yaşam gerekli. Fakat kapitalizmin devam ettiği koşullarda bu imkansız olduğu gibi insanlık için bir yıkıma gezegenin yok oluşuna doğru sürüklenmesine yol açıyor. Kapitalizmin kâr dinamiği gezegeni yok olmaya doğru götürüyor. Dünyada ve Türkiye’de sol üzerindeki liberal etki son derece ağır, çok büyük bedelleri oldu. Liberal tezler maalesef Türkiye’yi siyasal İslamcılığa teslim etmiş durumdadır.”

SAĞA YASLANMAK ÇÖZÜM OLMAYACAK

Öncelikli görevin AKP rejimini yenmek olduğuna vurgu yapan SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ise “Bunun en büyük nedeni siyasal İslamcı, gerici Başkanlık Sistemi’dir. Bugünün öncelikli görevi bu rejimi yenmektir. Bu ucube, çarpık rejim mutlaka yenilecek. Gezi’de, Adalet Yürüyüşü’nde, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde ortaya çıkan direncin bize gösterdiği çok şey var. Ancak sağa dayanmış, sağ eksenli bir restorasyonun parçası haline gelmiş, gerek rejim krizine gerekse emek sermaye çatışmasına verdiği yanıtta sol değerlerden uzak yaklaşımlar bu karanlıktan çıkış için gerçek bir çözüm sunamaz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)