Son Dakika Haberler

Sorular yine çalındı! / Yıldırım KAYA

Sorular yine çalındı! / Yıldırım KAYA
Okunma : 7 Yorum
“Eğitim Şart” köşesi: Yıldırım KAYA yazdı

2010-2015 yılları arasında yapılan tüm sınavlarda sorular çalınmıştı. FETÖ tarafından çalındığı delilleriyle ortaya konulmasına rağmen, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tüm itirazlara karşı durmuş, dönemin ÖSYM Başkanı Ali Demir’e de kefil olduğunu açıklamıştı. Ancak yıllar sonra Ali Demir suçunu itiraf ederek soruların nasıl çalındığını açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan da “aldatıldık” dedi.

Bugün de “2021 LGS’de sorular çalındı” diyoruz, tüm delilleri ortaya koyuyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Delil nerede…” diyor.

Eğitimde fırsat eşitsizliği hiç bu kadar derinleşmemişti! 2021 LGS’ye giren öğrencileri hem korona koşulları, hem de yöneticilerin haksız, hukuksuz uygulamaları vurdu.
Çocuklarımız hedefi olan ve olmayanlar diye ayrıştırıldı. “Hedefi olmayan” öğrenci kategorisine koyulanların eğitim haklarını ellerinden alındı.
Nasıl mı?

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza Aygün, okul müdürlerine “hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin” mesajı gönderdi. Binlerce öğrencinin aileleriyle görüşülerek “Senin çocuğun başarısız, hedefi yok; LGS’ye girmesine de gerek yok” denildi.

Çocukları “hedefi olmayan”, “hedefi olan” “başarılı”, “başarısız”, “nitelikli”, “niteliksiz” kategorilerine koyarak suç işlediler.

Bu uygulama tek bir yerle de sınırlı kalmadı!

6 Haziran 2021’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, LGS devam ederken kitapçıktaki soruların fotoğrafları bazı öğrenci velileri ve WhatsApp gruplarında paylaşıldı. Öğrenci velilerince tarafıma gönderilen kitapçık fotoğraflarında, İstanbul Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Bina No: 746922, Salon No:1 bilgisi yer almaktadır. Tarafıma ulaşan çok sayıda benzer delillerle birlikte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve diğer yetkililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Soruların çalındığı tespit edilirse LGS’nin iptal edilmesi gerekir.

Öğrenciler sınav tarihini dahi planlayamayan beceriksiz yöneticiler elinde perişan oldu!

LGS ile muhtarlık seçimlerinin aynı gün yapılması telafisi imkansız mağduriyetler yaşanmasına neden oldu. Kayseri Melikgazi ilçesine bağlı Alpaslan Mahallesi’nde Muhtarlık seçimi Besime Özderici İlkokulu’nda, LGS ise bitişik okul Besime Özderici Ortaokulu’nda yapıldı. Çocuklarımız gürültüden sınav sorularına odaklanamadı, ikinci bir sınav şansları da olmayacak!

Yasak olmasına rağmen, LGS devam ederken Bilecik İl Milli Eğitim Şube Müdürü Cuma İvrendi ve eşi okul bahçesine alınarak sınava giren çocuklarıyla görüştürüldü. Uygulama, “Kanunlar önünde herkes eşittir, ancak bazıları daha eşittir.” dedirtti. Bilecik Valiliği konuya ilişkin inceleme başlattı.

Sinan Kuzucu Yayınları’nın soruları ile LGS sorularının büyük ölçüde benzerlik gösterdiğini tartışılırken; Sinan Kuzucu’nun LGS sorularını gördüğünü ve incelediğini söylediği videosu ortaya çıktı.

Herkesin gördüğünü “göremeyen” Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yine, “Deliliniz var mı?” diye sordu!
Evet delilimiz var!
Görmek isteyene…