Son Dakika Haberler

Soylu: Zühtü Arslan’ın polis akademisi başkanıyken aldığı polislerin yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim

Soylu: Zühtü Arslan’ın polis akademisi başkanıyken aldığı polislerin yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim
Okunma : Yorum Yap

Soylu: Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’ın polis akademisi başkanıyken aldığı polislerin yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Polis akademisi başkanıydı. Anayasa Mahkemesi Başkanımızın aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini ben FETÖ’den ihraç ettim.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce hedef aldığı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, teröre ilişkin verdiği bilgilerde ise 2020’de IŞİD’in 152 terör eyleminin engellendiğini ve 26.8 ton bomba ele geçirildiğini söyledi. Soylu, Erdoğan sonrası siyasi geleceği hakkında ise “Yarını önemseyenler olabilir. Benim bırakacağım en büyük miras Sayın Cumhurbaşkanımız ile çalışıyor olmak. Tayyip Erdoğan’dan sonra siyaset yapmayacağım.” bilgisini verdi.

Soylu, AYM’ye yönelik yaptığı ve tartışmalara neden olan “Ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım” açıklamalarına ilişkin konuşurken, “Devletin tepesinde böyle bir sorunu kabul edebilmesi doğru değil. Hepimiz ülke için çalışıyoruz. Karşı karşıya kaldığımız noktayı ifade etmeliyiz. Ben de kendi üslubumla bunu ifade etmeye çalıştım” ifadesini kullandı. AYM’nin verdiği kararları sayan ve eleştiren Soylu, “Güvenlik özgürlük için vardır. Ne yapacağız hapishanede güvenli hale geldikten sonra. Kamu güvenliğini sağlamamızın yegane sebebi hukuka riayet etmek ve özgürlüğü sağlayabilmek” şeklinde konuştu. AYM’nin Can Dündar’la ilgili verdiği hak ihlali kararını da hatırlatan Soylu, “Can Dündar’ı AYM bıraktı. Daha demin tweet atmış “Süleyman Soylu polis devletinin temsilcisidir”. Nereden çıktı ya? Özgürlüğü savunmaya çalışan, hukuk devletini savunmaya çalışan taraf biziz” dedi.

AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Polis Akademisi Başkanı olduğu dönemde aldığı öğrencilerin yüzde 41’ini kendisinin ihraç ettiğini belirten Soylu, “Ben bilerek aldı şöyle yaptı, böyle yaptı demiyorum” diye ekledi. AYM’nin ‘ilmin kibrine’ kapıldığını öne süren Soylu, “FETÖ’cü üyelerin 2 yıldan fazla ceza almalarını engellediler. Madur olan kim? Bir paşa. Şimdi nerede, dağlardan mücadele ediyor. Bizim okuma yazmamız yok doğru, biz çiftçiyiz zaten, biz bilmeyiz” ifadesini kullandı.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘AYM İLE KİŞİSEL BİR SORUNUMUZ OLMAZ’

Bizim Anayasa Mahkemesiyle kişisel bir sorunumuzun olması mümkün değil. Elbette ki devletin tepesinde böyle bir sorunu kabul edebilmesi doğru değil. Hepimiz ülke için çalışıyoruz. Karşı karşıya kaldığımız noktayı ifade etmeliyiz. Ben de kendi üslubumla bunu ifade etmeye çalıştım. Benim dilim düşünceyi saklamaz. Ne varsa onu ifade etmeye çalışır. Şimdi Anayasa Mahkemesi ne zaman kuruldu. İlk üyelerinin içinde kimler var. Adnan Menderes’i asanlar. Türkiye’de birçok tartışmalar oldu. Sınavda bir hoca geldi sınıfımızdaki kız arkadaşımızın başörtüsünü çıkarmaya çalıştı. İzin vermedik. Anayasa Mahkemesi ne yaptı? Başörtü hakkının engellenmesini sağlayan, bir olayı iptal etti. Siyaset yol açıyor, AYM iptal ediyor. Refah Partisi’ni kim kapattı? Refah Partisi ne yaptı bu ülkeye? Özgürlük değil mi bir siyasi ifadenin sağlanması? Nerede özgürlük? 367 garabetini Anayasa Mahkemesi sağladı.

“BİR TAKIM SÖZDE AYDINLAR BİR BİLDİRİ İMZALADI”

Devletin görevi kamu düzenini sağlamaktır. Bir takım sözde aydınlar bir bildiri imzaladı. Türkiye’yi uluslararası kuruluşlara şikayet ediyorlar. Devlet katliam yaptı diyorlar. Kimse kusura bakmasın. Başkomiser Ahmet Çamur katil mi? Şehit oldu orada. Rezil bir bildiri bu. AYM diyor ki her ne kadar PKK’nın söyledikleri ile özdeşleşse de bunu söyleme hürriyeti vardır. AYM bu ifadelere düşünce özgürlüğü diyor. Sosyal medyada yemediğimiz hakaret kalmıyor. 15 Temmuz sonrası Sibere bir yetki verdik. Suçu tespit et, hakimden yetki al, ilgili birimlere git yakala, yeniden hakime götür. Sokakta hırsız kavga gördünüz müdahale etmeyecek misiniz? Sosyal medyada böyledir. Siber’de böyle bir düzenleme yapıldı. Türkiye’nin en büyük meselelerinden biri nedir göç. Yabancı teröristi ülkesine teslim etme hakkın var. AYM diyor ki ‘hayır yok’ Mahkemeye başvurmadan bunu report edemezsin. Can Dündar’ı AYM bıraktı. Özgürlüğü savunmaya çalışan, herkesin huzur içinde yaşamasını isteyen taraf biziz.

“AYM ÜYELERİ YANLIŞTAN YOKSUN DEĞİLLER”

Biz de eksik ya da yanlış yapabiliriz. Ama AYM’nin bir takım üyeleri yanlıştan yoksun değiller, onlar da yapabilir. Kendimle ilgili kararlarım dışında bir eleştiri yaptım mı? Kamu düzeninin sağlanması için diyor ki Ankara İstanbul arası yürüyüş olsun. Mesele güvenlik meselesi mi, Özgürlük meselesi mi? Biz güvenliği sağlarız. Yani bir HDP’li bizden şu meydanı istedik vermediniz desin? Yeter ki terör örgütü pankartı sloganı atılmasın. Gezi Olayları’nda ana artelleri kapatmadılar mı? Bir süre sonra ekonomi ne olur? Acil hastalar götürülmeyecek mi? Güvenlik, özgürlük için var. AYM Başkanı, polis akademisi başkanıydı. Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41’ini FETÖ’den ben ihraç ettim. Biz bu milletin başına bu felaketi nasıl getirebiliriz? Bu nesil bu ülkede her şeyi gördü. Yokluk gördü mü, açlık gördü mü, ABD’nin parmak salmasını gördü mü? Bunların hepsini bu ülke gördü. Gelecek nesiller neden bunu görsün? İlmin kibrine kapılmayın. Türk yargısı büyük bir sınav veriyor. Bizim sarılacağımız tek şey hukuktur. Bizim AYM, AİHM’in şubesi midir? AİHM şurada Yunanistan 6 aylık çocukları denize atıp öldürdü. AİHM sesini mi çıkardı? Nedir bu batıcılık hayranlığı?

FETÖ SORUŞTURMALARI

Türkiye’de 247 bin FETÖ soruşturması yapmışız. 125 bin kişi kamudan ihraç edildi. Bunların 44 bin kişisi İçişleri Bakanlığı’ndan. Ankara sınırları içerisinde bu yıl tespit ettiğimiz FETÖ’cü 1600 kişi. Bunları mahrem imamlarla, ifadelerle, gaygubet evleri, çalışma evlerinden, ardışık arama soruşturmaları diye kompartmanımız var. Hepsinden bir şey çıkıyor. Şu ana kadar 2 milyon 200 bin dijital siber çözdük. Bunların yüzde 39’u dedi ki; Evet biz bu işi yaptık. Dünyada hiçbir soruşturmada biz bu işi yaptık diyen %39’luk bir rakam yakalasın, gelsin benim alnıma şaplağı yapıştırsın Ankesörden 19 bin 189 kişiye soruşturma açıldı. Bütün verilere tek tek bakarım. Burada vebal var. Gerekirse 3 saat az uyurum ve bakarım. Erkan İsa Erat, ilk önce Ağrı Tutak kayyumuydu. Hakkında bir ifade var. İfade kuvvetli ifade değil. Şuradaki ev sohbetinde gördüm diye. Buna ait soruşturma açılmış. Ne zaman ankesör geldi. Oturduk 2-3 gün üzerinde çalıştık. Bylock gördüğün zaman direkt alıyorsun. İçeride hareket kabiliyeti yok. Dışarıdaki FETÖ’cüler esas dışarıdadır. ABD, Avrupa ve diğer ülkelerdedir. FETÖ bir istihbari bir terör örgüttür. Biz kripto mesajlar çözüyor. Böyle bir kripto örgütün elbette ki kırıntıları olacaktır. Türkiye’de FETÖ’nün etkinliği kalmadı. Selefi örgütle ilgili 47 yapılanma var. Cübbetli Ahmet 1-2 güne bildiklerini anlatacak.

“UYUŞTURUCUNUN PKK İLE BAĞLANTISI VAR”

Uyuşturucunun PKK ile de bağlantısı var. AB’deki uyuşturucu sisteminin çoğunu PKK yönetiyor. AB ilerde “gelin kurtarın bizi bundan” diyecek. Metruk binalar, genelde uyuşturucu kullandıkları binalar. Uyuşturucu kullanılan metruk binaları yıkıyoruz. 2 yılda uyuşturucu ile ilgili önemli bir araştırma yapıyoruz. Önemli olan uyuşturucu baronlarını yakalıyoruz.

“DEAŞ’IN 151 TERÖR EYLEMİ ENGELLENDİ”

DEAŞ’ın 2020’de 152 terör eylemi engellendi. 26.8 ton bomba…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)