Son Dakika Haberler

Süleyman Soylu ‘Türkiye’de işkenceyle ilgili tespit yok’ demişti; Teyit.org raporlarla yalanladı

Süleyman Soylu ‘Türkiye’de işkenceyle ilgili tespit yok’ demişti; Teyit.org raporlarla yalanladı
Okunma : Yorum Yap

Süleyman Soylu ‘Türkiye’de işkenceyle ilgili tespit yok’ demişti; Teyit.org raporlarla yalanladı…

Soylu’nun “İşkence tespiti yok” iddiaları raporlarla yalanlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün gece katıldığı televizyon programında “Af Örgütü’nün Türkiye’ye ilişkin işkence tespiti yok” demişti. Soylu’nun iddiası raporlarla yalanlandı. Af Örgütü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda işkence iddialarına ilişkin raporlara yer verilirken “teyit.org”dan da yalanlama geldi.

Soylu, Habertürk’teki, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, hakkındaki iddiaları değerlendirdiği canlı yayında, “Ben Uluslararası Af Örgütü’nün muhatabıyım. Acayip de mücadeleler yaptık. Özellikle FETÖ’nün, salonda şey yapılan fotoğrafları vardı ya, bu insanlığa aykırıdır falan. Burada biz bu Af Örgütü’yle ilgili her seferinde karşı karşıya geliriz, onlar Türkiye’ye gideceği yeri söylerler, göndeririz, her yeri ziyaret ederler. 4,5 yıldır işkenceyle ilgili en ufak bir şey önümüze koymadılar. İnsan hakları derneklerinin hepsi siyasal gözlükle bakarlar. Türkiye’de işkenceyle ilgili tespit yok. Kötü muameyle ilgili tespit vardı. O da nerede biliyor musun? Uyuşturucu satıcılarından. Uyuşturucu satıcısına kötü muamele yapıyorsun diyor.” demişti.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ YALANLADI

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve İletişim Direktörü Tarık Beyhan, Twitter hesabından, Soylu’nun iddiasını çürüten şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Soylu’nun iddiasının aksine işkence, kötü muamele ve zorla kaybetme iddialarımız var. Uluslararası Af Örgütü olarak uzun yıllardır bırakın tesisleri gezmeyi, sorularımıza zamanında cevap alabildiğimizi söyleyemem. Şu konuda ise sayın bakanın hakkını vereyim, açıklayıcı olmasa ve geç de olsa çoğu sorumuza cevap verildi. Ayrıca zorla kaybedilen 4 kişi aylar sonra Emniyet Müdürlüklerinde ortaya çıktı. Bunu da söyledik. Ne söylememiz gerek daha?”

TEYİT.ORG DA YALANLADI

Doğrulama platformu Teyit.org da Soylu’nun iddialarını yalanlayarak Af Örgütü’nün raporlarını kaynak gösterdi. Platformun sitesinde konuya ilişkin, “Türkiye’de uygulanan işkencenin hem ulusal hem de uluslararası basında yer aldığı” ifadelerine yer verildi.

“Örneğin yakın zamanda örgütün Osman Şiban ve Servet Turgut’un Van’ın Çatak ilçesinde jandarma güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldıkları yönündeki iddialarla ilgili yetkililere iddiaların cevaplanmasına ilişkin talebi de içeren bir açıklaması bulunuyor. Yine örgütün 2016’daki 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından yaşanan işkence ihbarlarının arttığına dair ve Diyarbakır cezaevinde yıllardan beri devam eden kötü muamele, tecrit ve işkence iddialarına ilişkin Adalet Bakanı’na yöneltilen bir mektubu da içeren açıklamaları mevcut.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)