Son Dakika Haberler

Sümer Tanrısı Marduk’tan, kutsal kitaplardaki Nuh Tufanına / Turabi SALTIK

Sümer Tanrısı Marduk’tan, kutsal kitaplardaki Nuh Tufanına / Turabi SALTIK
Okunma : Yorum Yap

Sümer Tanrısı Marduk’tan, kutsal kitaplardaki Nuh Tufanına

Sümerlerde Tanrı Marduk, simgesel olarak düşünceyi temsil eden bir tanrıydı. Günümüz dünyasında üç dine kaynaklık etmişti. Tevrat ve İncil’de anlatılanların kökeni Sümerler dönemine dayanıyordu. Marduk inançları döneminde (M.Ö.4 binde) Sümerler, Fırat ve Dicle ırmakları arasında, Mezopotamya’da yaşıyorlardı. Marduk, Sümer inançlarına, yaşadığı coğrafyaya biçim veren bir tanrıydı. İncil ve Tevrat’ta anlatılanların çoğunluğu Sümerlerin efsanelerinde yer alan anlatılardır.

Sümer efsanelerine göre Sümerlerin diğer tanrıları; Marduk’un, Okyanus (su) tanrısı olan Tiamat’la savaşmasını istediler. Marduk, Tiamat’la savaşa girdi. Tiamat’ı yendi, denizlere sınırlar çekti. Marduk, tanrılara tapsın, hizmet etsinler diye balçıktan bir insan yarattı. Bu ilk insandı.

Daha sonra tanrı Marduk’un balçıktan (topraktan) yarattığı insan, tanrılara inanmadı, tanrılardan hoşlanmadı. Tanrılar birleşti, Marduk’un balçıktan yarattığı insanları yok etmek istediler. Ancak tanrı Ea, diğer tanrıların bu kararlarına karşı çıktı. Çok sevdiği bir insanı, Ut-Napiştim’i kurtarmaya karar verdi.

Tanrı Ea, bir gece Ut-Napiştim’in rüyasına girdi. O’na, bir gemi yapmasını söyledi. Ut-Napiştim, Tanrı Ea’nın söylediğine uydu. Bir gemi yaptı, çocuklarını, karısını, yanında çalışanlarını, hayvanlarıyla, toprağa ektiği tohumlarını gemiye aldı.

Yağmurlar yağdı. Sular yükseldi. Tanrılar, Marduk’un balçıktan yarattığı insanların boğulmaya başladıklarını görünce, Tanrılar Meclisi’nde bu karara ortak olan, tanrıların Kraliçesi İştar, insanların boğulduğunu, öldüklerini görünce üzüldü: “Eyvah, bu karara katıldığım için ben de sorumluyum” dedi.

Yağmurlar yedi gün, yedi gece sürdü. Sonunda, Ut-Napiştim, bir güvercin saldı, ertesi gün güvercin geri geldi. İkinci gün bir kırlangıç saldı, o da geri geldi. Üçüncü gün bir karga saldı, karga geri gelmedi.

Ut-Napşitim, gemisini bir dağın tepesinde durdurdu. Dağın doruğunda bir kurban kesti. Tanrılar kurban kokusunu duydu, sinekler gibi kurban kanına koşuştular. Tanrı Enlil, Tanrılar Meclisi’nin aldığı karara uymayan ve Ut-Napiştim’i, çevresiyle kurtaran Tanrı Ea’ya kızdı.

Böylece insanlar, canlılar kurtuldu. Bu bir Sümer efsanesidir. M.Ö. 4 binlerde yani günümüzden 6 bin yıl önce anlatılan bir efsanedir.

Turabi SALTIK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)