Son Dakika Haberler

Suriyeli göçmenleri organize şekilde sokağa döken ‘güç’ ortaya çıktı

Suriyeli göçmenleri organize şekilde sokağa döken ‘güç’ ortaya çıktı
Okunma : Yorum Yap

Suriyeli göçmenleri organize şekilde sokağa döken ‘güç’ ortaya çıktı

Türkiye, son birkaç gündür Suriyeli cihatçı grupların sokak eylemlerine sahne oluyor. İzmir, İstanbul, Gaziantep gibi şehirlerde sokağa çıkarak tekbir eşliğinde Fransa’yı protesto eden Suriyelilerin organize bir şekilde nasıl hareket ettikleri ise merak konusuydu. Bu eylemlere ilişkin valilik dışında resmi bir açıklama yapılmazken ortaya önemli bir iddia atıldı.

Fransa’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin resmi bina duvarlarına yansıtılmasının ardından, Türkiye’deki cihatçı Suriyeli gruplar sokağa inerek eşzamanlı eylemler yaptı. İstanbul, İzmir, Konya ve Gaziantep’teki eylemlerde Suriye bayrakları açılarak Arapça sloganlar atıldı ve tekbir getirilerek yüründü. Yurttaşlar, Suriyeliler’in nasıl bu denli organize hareket ettiğini merak etti.

Geçen yıl İzmir Kordon’da düzenlenen boyoz festivaline, kentte sayıları 400 bine yaklaşan Suriyeli sığınmacıların neden hiç katılım göstermediğinin izini süren Yerlikaya, “Suriyelilere bir yere gidin ya da gitmeyin diyebilen bir mekanizma mı var” sorusunu yöneltmişti. Yerlikaya, yaptığı araştırmanın ardından, Suriyeli genç sığınmacı Moujahed Akil tarafından geliştirildiği iddia edilen “Gherbtna” adlı aplikasyonun bilgilerine ulaştı. İstanbul Aksaray’da Suriyeliler Sokağa indi, ÖSO bayraklarıyla eylem yaptı! Suriyeli sığınmacılar Taksim’de yürüdü, Fransa’yı protesto etti

SPONSORU TÜRK TELEKOM 

İnternet üzerinden indirilen ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılara bazı kolaylıklar sağlamayı hedeflediği ileri sürülen bu aplikasyona Türk Telekom’un da sponsor olduğu belirlendi. Euronews adlı televizyon kanalına bir röportaj veren lise mezunu Moujahed Akil, şuan tüm adroid telefonlara uyumlu aplikasyonun yakında iPhone ve Windows dahil tüm işletim sistemli telefonlarda kullanılabileceğini söyledi. Yazar Haldun Yerlikaya ise ulaştığı bilgiler ışığında “Gherbtna bir milli güvenlik sorunu olabilir mi” sorusunu yöneltti.

MUSTAFA HOŞ DA GÜNDEME GETİRDİ

Geçen yıl, sonkaleizmir.com’da yayınlanan bu iddialar, dün gece, usta gazeteci Mustafa Hoş’un Babiali TV‘de yayınlanan programında da ele alındı. Suriyeli sığınmacıların nasıl bu şekilde tek merkezden hareket edebildiğini sorgulayan gazeteci Hoş, Yerlikaya’nın sonkaleizmir.com’da yayınlanan yazılarına atıfta bulundu. Mustafa Hoş, Suriyeli cihatçı grupların organize hareket etmesinin ileride Türkiye’nin başına çok büyük sorunlar açabileceğine işaret etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)