Son Dakika Haberler

Süryani Rahip, PKK’ye yardım ve yataklık etme suçundan tutuklandı

Süryani Rahip, PKK’ye yardım ve yataklık etme suçundan tutuklandı
Okunma : Yorum Yap

Süryani Rahip Sefer Bileçen, PKK’ye yardım ve yataklık etmekle suçlanarak tutuklandı…

Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Mor Yakup Kilisesi rahibi Sefer Bileçen tutuklandı. Süryani Rahip Bileçen örgüte yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor.

Bileçen, hakkında bir itirafçının ifadesi ve 2018’de jandarmanın “örgüt üyelerinin manastıra girdiği” iddiasının yer aldığı bir tutanak delil gösterilerek tutuklandı.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında Süryanilerin yoğunlukta yaşadığı Üçyol köyüne operasyon düzenledi. Baskın yapılan adresler arasında 1500 yıllık Mor Yakup Manastırı da vardı. Yapılan aramanın ardından Rahip Sefer Bileçen’le Üçköy Muhtarı Joseph Yar’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan Rahip Bileçen ve Süryani Musa Taştekin’le Haşo Dinç ve Mehmet Başak, Jandarma Komutanlığındaki ifadelerinin ardından Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerden Rahip Bileçen ifadesinin ardından “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Diğer 3 kişiyse adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Rahip Bileçen’in “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiasıyla tutuklanmasına karar verirken diğer 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın Rahip Bileçen hakkında bir itirafçının ifadesini ve Jandarma tarafından 2018 yılında “örgüt üyelerinin manastıra girdiği” iddiasının yer aldığı bir tutanağı delil gösterdiği öğrenildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)